Rak prostate je četrti najpogostejši rak na svetu in drugi najpogostejši rak pri moških. V Sloveniji se z njim vsako leto spopade približno 700 moških, prav zato so nova odkritja pri zdravljenju te oblike raka zelo dobrodošla. Nova študija, ki je bila objavljena v znanstveni reviji Lancet Oncology, poroča o dobrih rezultatih najnovejšega načina zdravljenja raka prostate, ki so ga izvedli znanstveniki iz University College London. Ti so bolnikom z rakom prostate vbrizgali na svetlobo občutljive snovi, ki jih lahko aktivira laser. Ta nato uniči rakave celice, ne da bi poškodoval zdravo okoliško tkivo in celice.
Do zdaj so raka prostate pri bolnikih pozorno spremljali, dokler ni postal bolj resen, takrat pa so ga odstranili ali obsevali. S tem so povečali tveganje za dolgoročne stranske učinke, vključno s težavami z erekcijo in inkontinenco. A novo zdravljenje, imenovano ciljno usmerjena fotodinamična terapija (VPDT), pa omogoča zdravljenje že v prvi fazi. Skoraj polovica bolnikov, ki so prejeli najnovejše zdravljenje z laserjem, je šla v popolno remisijo v primerjavi z le 13 odstotki bolnikov, ki so bili na standardnem zdravljenju. ''Ti rezultati so odlična novica za moške, ki jim že zgodaj odkrijejo raka prostate, saj omogoča zdravljenje, ki lahko ubije rakave celice in jih odstrani že v tej fazi,'' je za BBC povedal vodja raziskave profesor Mark Emberton, dekan na fakulteti UCL in urolog v londonski univerzitetni bolnišnici.
Terapijo so preizkusili na 413 bolnikih z nizkim tveganjem za razvoj raka prostate v 10 evropskih državah. Udeležence raziskave so naključno razporedili v skupino, ki je prejela lasersko terapijo, in na tiste, ki so bili v standardni oskrbi. ''To je res velik korak naprej v zdravljenju raka prostate, ki je prej zaostajalo za drugimi pogostimi raki, kot je rak dojke,'' je še dodal. ''Če danes lahko raka dojke že zdravimo brez mastektomije, je trenutno za bolnike z rakom prostate še vedno edina možnost odstranitev prostate ali popolno obsevanje žleze.''
Poleg tega nova terapija skrajša trajanje stranskih učinkov, ki v večini primerov izzvenijo v treh mesecih, popolnoma pa izginejo po dveh letih. ''Uspeh te nove terapije je vsekakor dobrodošel,'' je še dejal.
''Nisem želel čakati, da bi se stanje poslabšalo''
Eden prvih, ki se je zdravil s to terapijo, je bolnik v 60 letih, ki je pojasnil, da ni želel čakati, da bi se njegovo stanje poslabšalo.''Zdravljenje, ki sem ga prejel, mi je spremenilo življenje. Zdaj sem ozdravljen, in to brez stranskih učinkov. Ni se mi treba tudi obremenjevati z operacijo, ki bi jo potreboval v prihodnosti. Presrečen sem, da sem lahko bil del tega poskusnega zdravljenja,'' je dejal v izjavi za javnost.
V bolnišnici se je zdravil skupaj s preostalimi, ki so šli skozi podobno izkušnjo. Tam je preživel nekaj dni in je lahko nekaj dni po posegu odšel domov z minimalnimi stranskimi učinki. Bil je v skupini še z enim moškim, ki je imel močnejše stranske učinke in je utrpel močno inkontinenco – uhajanje urina. ''Imel sem nekaj manjših stranskih učinkov nekaj tednov po posegu, a sem zdaj znova dobro. Ko so mi odkrili zgodnjo obliko raka prostate, sem imel tudi možnost, da bi ostal na aktivnem opazovanju, a nisem želel čakati, da bi se stanje poslabšalo. Ko so mi ponudili mesto v poskusnem zdravljenju, sem se takoj prijavil.''
Zdravljenje trenutno natančno preučuje evropska zdravstvena agencija. Ko bo potrjena kot varna, bo dostopna tudi drugim bolnikom.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV