Vizita.si
Prekomerno uživanje rdečega mesa, ki je bogato z železom, lahko poveča tveganje za nastanek Alzheimerjeve bolezni, so ugotovili ameriški strokovnjaki.

Bolezni

Novo zanimivo odkritje o rdečem mesu

K.B.
30. 08. 2013 08.06
3

Prevelike količine železa, ki ga pridobite z uživanjem rdečega mesa, lahko poškodujejo vaše možgane in povečajo tveganje za razvoj Alzheimerjeve bolezni, je pokazala zadnja raziskava ameriških strokovnjakov. Bi ga morali zaužiti manj?

Prekomerno uživanje rdečega mesa, ki je bogato z železom, lahko poveča tveganje za nastanek Alzheimerjeve bolezni, so ugotovili ameriški strokovnjaki.
Prekomerno uživanje rdečega mesa, ki je bogato z železom, lahko poveča tveganje za nastanek Alzheimerjeve bolezni, so ugotovili ameriški strokovnjaki.FOTO: iStockphoto
Prekomerno uživanje rdečega mesa lahko poveča tveganje za razvoj Alzheimerjeve bolezni, je pokazala nova ameriška raziskava. Profesor George Bartzokis iz univerze UCLA v ZDA pojasnjuje, da prevelika količina železa v krvi povzroča oksidativne poškodbe, na katere so možgani še posebej občutljivi.
Alzheimerjeva bolezen najprej prizadene področje možganov imenovano hipokampus, ki je odgovorno za spomin. Ob preučevanju možganov pacientov so ugotovili, da je prav na tem področju največja vsebnost železa.
Alzheimerjeva bolezen najprej prizadene področje možganov imenovano hipokampus, ki je odgovorno za spomin. Ob preučevanju možganov pacientov so ugotovili, da je prav na tem področju največja vsebnost železa. FOTO: iStockphoto

Skupaj s svojimi kolegi je v študiji opazoval dve področji možganov, hipokampus, ki je znan po tem, da je prizadet že v zgodnji fazi bolezni in je odgovoren za spomin, in talamus, področje, ki se poškoduje šele v zadnji fazi bolezni. Z uporabo tehnik slikanja možganov je skupaj z ekipo preiskovalcev ugotovil, da je na področju hipokampusa povečan nivo železa, na področju talamusa, ki se ohrani vse do zadnjega, pa železa ni bilo. ''Težko je meriti nivo železa v tkivu, ko je to že močno poškodovano. A z zadnjo MRI tehnologijo, ki smo jo uporabili, smo ugotovili, da se povišan nivo železa pojavlja v kombinaciji s poškodovanim tkivom,'' je povedal prof Bartzokis. ''Odkrili smo, da je nivo železa povišan v hipokampusu, ki je povezan s poškodbami tkiva pri pacientih z Alzheimerjevo boleznijo, ne pa pri zdravih posameznikih ali v talamusu. Tako rezultati študije kažejo, da bi lahko nabiranje železa v telesu lahko pripomogla k povzročitvi Alzheimerjeve bolezni.''

Povezava z železom bi tako lahko pomenila, da lahko že samo s spremembo vsakodnevne prehrane, kot je na primer zmanjšanje količine zaužitega rdečega mesa, zmanjšamo možnosti za razvoj te neozdravljive bolezni. ''Nabiranje železa v možganih lahko zmanjšamo z izogibanjem tveganim okoljskim dejavnikom, kot je uživanje prevelikih količin rdečega mesa in prehranskih dodatkov z železom,'' dodaja profesor in pojasnjuje, da trenutno že razvijajo zdravila, s katerimi bi odstranili železo iz tkiva, hkrati pa novo študijo, s katero bodo lahko določili, kdo je najbolj primeren za takšno zdravljenje.

Sicer pa je več prejšnjih študij pokazalo, da Alzheimerjevo bolezen povzročata dve beljakovini, imenovani tau in beta-amiloid, ki povzročata amiloidni plak povezan s to boleznijo. Plak namreč spodbuja proizvodnjo mielina, ki moti možganske signale in vodi do odmiranja možganskih celic,
kar pa je klasični kliničnih znak Alzheimerjeve bolezni. A dr. Bartzokis poudarja, da mielin proizvajajo celice imenovane oligodendrociti, ki imajo poleg mielina najvišji nivo železa v primerjavi z drugimi celicami v možganih. Čeprav je železo torej ključnega pomena za celice, je dr. Bartzokis prepričan, pa lahko prevelika količina tega minerala povzroči oksidativno škodo, ki povzroča neozdravljivo Alzheimerjevo bolezen.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650