Skupaj s svojimi kolegi je v študiji opazoval dve področji možganov, hipokampus, ki je znan po tem, da je prizadet že v zgodnji fazi bolezni in je odgovoren za spomin, in talamus, področje, ki se poškoduje šele v zadnji fazi bolezni. Z uporabo tehnik slikanja možganov je skupaj z ekipo preiskovalcev ugotovil, da je na področju hipokampusa povečan nivo železa, na področju talamusa, ki se ohrani vse do zadnjega, pa železa ni bilo. ''Težko je meriti nivo železa v tkivu, ko je to že močno poškodovano. A z zadnjo MRI tehnologijo, ki smo jo uporabili, smo ugotovili, da se povišan nivo železa pojavlja v kombinaciji s poškodovanim tkivom,'' je povedal prof Bartzokis. ''Odkrili smo, da je nivo železa povišan v hipokampusu, ki je povezan s poškodbami tkiva pri pacientih z Alzheimerjevo boleznijo, ne pa pri zdravih posameznikih ali v talamusu. Tako rezultati študije kažejo, da bi lahko nabiranje železa v telesu lahko pripomogla k povzročitvi Alzheimerjeve bolezni.''
Povezava z železom bi tako lahko pomenila, da lahko že samo s spremembo vsakodnevne prehrane, kot je na primer zmanjšanje količine zaužitega rdečega mesa, zmanjšamo možnosti za razvoj te neozdravljive bolezni. ''Nabiranje železa v možganih lahko zmanjšamo z izogibanjem tveganim okoljskim dejavnikom, kot je uživanje prevelikih količin rdečega mesa in prehranskih dodatkov z železom,'' dodaja profesor in pojasnjuje, da trenutno že razvijajo zdravila, s katerimi bi odstranili železo iz tkiva, hkrati pa novo študijo, s katero bodo lahko določili, kdo je najbolj primeren za takšno zdravljenje.
Sicer pa je več prejšnjih študij pokazalo, da Alzheimerjevo bolezen povzročata dve beljakovini, imenovani tau in beta-amiloid, ki povzročata amiloidni plak povezan s to boleznijo. Plak namreč spodbuja proizvodnjo mielina, ki moti možganske signale in vodi do odmiranja možganskih celic,
kar pa je klasični kliničnih znak Alzheimerjeve bolezni. A dr. Bartzokis poudarja, da mielin proizvajajo celice imenovane oligodendrociti, ki imajo poleg mielina najvišji nivo železa v primerjavi z drugimi celicami v možganih. Čeprav je železo torej ključnega pomena za celice, je dr. Bartzokis prepričan, pa lahko prevelika količina tega minerala povzroči oksidativno škodo, ki povzroča neozdravljivo Alzheimerjevo bolezen.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV