Kaj je rinofima in kako nastane?
Gomoljast nos, ki se pojavi predvsem pri moških srednjih let, nastane kot posledica bolezni rosacea ali samostojno. Rosacea je neozdravljiva kožna bolezen, ki povzroči rdečico obraza, saj se krvne žile v podkožju razširijo in prepustijo več krvi v podkožje. Pri blažjih oblikah bolezni posameznikov obraz za nekaj ur le pordeči, tako da je na videz opečen, koža je napeta in občutljiva na dotik. V tej fazi navadno ni rdečih bulic ali mozoljčkov. V drugi fazi rdečica ostaja več dni ali tednov, še posebej pa je izrazita okrog nosu, ličnic in brade, kjer se pojavijo tudi rdeče bulice, ki so posledica prvih poškodb krvnih žil v podkožju. Pri najhujši obliki rosacee pride do dolgotrajne ali celo trajne rdečice, koža na obrazu se zadebeli, povečajo se pore, akne postanejo bolj opazne in se ne izboljšujejo ali odpravijo same od sebe. Takrat so krvne žile že močno poškodovane, kar povzroči trajne spremembe na koži in zdravnik diagnosticira rinofimo.
Novo zdravljenje rinofime prinaša dobre rezultate
Kot poroča britanski Dailymail, je ekipa britanskih kirurgov razvila nov način zdravljenja rinofime oziroma gomoljastega nosu. Poseg, ki ga sicer uporabljajo za zdravljenje smrčanja ali za uničevanje rakavih sprememb na glavi ali vratu, so tokrat prilagodili za zdravljenje najbolj napredovanih oblik rinofime. Poseg deluje s pomočjo radiofrekvence, ki raztopi odebeljeno tkivo in prinaša majhne poškodbo in dobre rezultate. Do sedaj so pacientom uspeli nos zmanjšati kar za tretjino ali več, s pomočjo posega pa je izginila tudi rdečica. Eden prvih pacientov, ki je prestal ta poseg, je 64-letni John Clough, ki za rinofimo trpi že petnajst let. Kot pravi, mu je zdravljenje spremenilo življenje: ''Vedno sem bil nagnjen k rdečici, še posebej na predelu nosu, a sčasoma se je stanje poslabšalo in kar naenkrat je bila rdečica prisotna ves čas. Do mojih zgodnjih petdesetih let se je začela spreminjati tudi koža, ki je postala vse debelejša in grbasta. Ker me ni nič bolelo, se nisem oglasil pri zdravniku, vse dokler me videz ni začel izjemno motiti, saj sem bil videti kot alkoholik, čeprav sem pil izjemno redko, saj nisem želel še bolj razdražiti kože.''
Zdravniki so Johnu, ki živi v Blackburnu, povedali, da zaenkrat še ni izjemno učinkovitega zdravljenja, in ga napotili h kirurgu Michaelu Timmsu v bolnišnico The Royal Blackburn, kjer je opravljal poskusne kirurške posege s pomočjo radiofrekvenčne energije. Ta poteka pod splošno anestezijo, kirurg pa na kožo nanaša vodni tok fiziološke raztopine – sterilizirane soljene vode – in nanjo deluje z radiofrekvenčno energijo, da razdraži molekule v raztopini. Poleg tega uporablja še vročino, s katero izžiga poškodovane žilice. ''Ves postopek je bil opravljen pod splošno anestezijo in je trajal 20 minut. Čeprav je šlo za operacijo, sem šel popoldne že domov, prejel pa sem kremo, ki sem si jo moral nanašati vsak dan. Sprva je bil nos videti grozljivo. Odstranili so mi več plasti kože, zato sem imel živo rano, ki pa se je kmalu pozdravila. In takrat sem videl končni rezultat. Moj nos je bil za kar tretjino manjši, koža pa gladka in nič več oteklega videza. Celo nekoliko bolj svetle barve je kot preostali del obraza, tako da sem z rezultati neizmerno zadovoljen.''
Sicer pa so včasih to stanje zdravili le kirurško, kjer so s skalpelom odstranjevali odvečno tkivo ali pa so zažigali odvečno tkivo, a pri obeh procesih je prišlo do večjih krvavitev in tveganja za infekcije. Danes pa rinofimo zdravimo z retinoično kislino, laserji in dermabrazijo–- mehaničnim odstranjevanjem kožnih sprememb, kirurško pa zdravimo le še izjemno napredovane oblike rinofime. Kot kaže, pa so Britanci odkrili še eno obliko bolj učinkovitega zdravljenja.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV