Vizita.si
Bliža se veseli december - ki pa ga poleg praznovanj mnogokrat zaznamujejo tudi prehladna obolenja.

Bolezni

O prehladu s POPovo družinsko zdravnico

Lina Eržen
23. 11. 2011 08.09
0

V jesenskem in zimskem času je možnost, da se bomo prehladili, občutno večja; hitro pa nas lahko presenetijo tudi laringitis, sinuzitis ali tonzilitis. O okužbah v hladnih mesecih smo se pogovarjali z zdravnico družinske medicine, dr. Tadejo Mantel Hauptman.

Bliža se veseli december - ki pa ga poleg praznovanj mnogokrat zaznamujejo tudi prehladna obolenja.
Bliža se veseli december - ki pa ga poleg praznovanj mnogokrat zaznamujejo tudi prehladna obolenja.FOTO: iStockphoto

Vemo, da nas lahko v hladnih mesecih hitro preseneti prehlad, kakšna pa je možnost, da bomo denimo zboleli za laringitisom ali tonzilitisom?

Verjetnost vseh okužb je v jesenskem in zimskem času večja kot v drugih letnih časih.

Dr. Hauptman priporoča, da v zimskem času svoje obremenitve zmanjšamo.
Dr. Hauptman priporoča, da v zimskem času svoje obremenitve zmanjšamo. FOTO: osebni arhiv

Kaj povzroča laringitis ali tonzilitis? Sta ti okužbi veliko resnejši od prehlada?

Tonzilitis in laringitis večinoma povzročajo virusi in bakterije. Vnetje žrela in nebnic je sicer pogosto tudi pri prehladu, kar zdravimo simptomatsko: s paracetamolom, razkuževanjem žrela, spiranjem nosne sluznice s fiziološko raztopino. Pri laringitisu ali tonzilitisu je bolečina v žrelu bolj pekoča, hujša zjutraj in zvečer in se po štirih dneh začne umirjati. Pri bakterijski okužbi nebnic je potrebno specifično zdravljenje z antibiotiki.

Kako dolgo je normalno, da trajajo te infekcije?

Virusne okužbe zgornjih dihal, ki se kažejo z akutnimi simptomi, se zdravijo od sedem do deset dni, sluznica zgornjih dihal pa se obnavlja še štiri do šest tednov.

Kdaj se lahko zdravimo sami, kdaj pa naj obiščemo zdravnika?

Kadar se okužba zgornjih dihal začne z nahodom in je sicer oseba zdrava, se lahko začne zdraviti sama: s paracetamolom, razkuževanjem žrela, uporabo fiziološke raztopine za nosno sluznico, uživanjem dovolj tekočine in počitkom. Če se navadni prehlad zaplete s sinuzitisom ali okužbo spodnjih dihal oziroma drugimi težavami, pa je po približno petih do sedmih dneh primerno, da obiščete tudi svojega osebnega zdravnika. Osebe, ki se zdravijo zaradi kroničnih bolezni, kot so na primer sladkorna bolezen, astma, kronična obstruktivna bolezen ali srčno popuščanje, pa naj osebnega zdravnika obiščejo nekoliko prej, po dveh do štirih dneh.

Kadar okužbe ne povzročijo bakterije, se lahko zdravite sami - seveda brez antibiotikov.
Kadar okužbe ne povzročijo bakterije, se lahko zdravite sami - seveda brez antibiotikov.FOTO: iStockphoto

Se je prehladu, laringitisu ali tonzilitisu mogoče izogniti?

Lahko izvajamo preventivne ukrepe: vzdržujemo dobro telesno kondicijo, se redno in zdravo prehranjujemo, uživamo dovolj sadja in zelenjave tudi v zimskem času, se izogibamo prostorov, kjer se zadržuje veliko ljudi, si pogosteje umivamo roke, uporabljamo razkuževalne pastile, zmanjšamo stresne obremenitve, si naložimo manj obveznosti, se primerno oblečemo, se ne izpostavljamo prepihu in hladnemu okolju …

Če vas žrelo močno boli več kot štiri dni, obiščite zdravnika.
Če vas žrelo močno boli več kot štiri dni, obiščite zdravnika. FOTO: iStockphoto

Kako se lahko okužbe obranimo, če okoli nas na delovnem mestu zbolevajo sodelavci?

Primerno je, da v prostoru, kjer dela več sodelavcev, oboleli čim prej po pojavu prvih znakov okužbe zgornjih dihal ostane doma in se začne zdraviti. Sicer pa je zaželeno večkrat na dan prezračiti prostor, pogosteje umivati roke, čistiti delovne površine in dele pohištva, ki se jih dotika več oseb, na primer kljuke …

Je kaj narobe, če se te okužbe ponavljajo? Lahko to denimo pomeni, da bi si morali odstraniti mandlje?

Če se okužbe zgornjih dihal pojavljajo zelo pogosto, več kot šestkrat na leto, posebno če se pogosto pojavijo gnojne obloge na nebnicah, je smiseln pregled pri otorinolaringologu ali pri infektologu, da se izključi morebiten drug vzrok ponavljajočih se okužb. Po posvetu s specialistom otorinolaringologom je v skrajnem primeru potrebna odstranitev mandljev.

Bi nas moralo, če v hladnih mesecih velikokrat zbolimo, skrbeti, da naš imunski sistem ne deluje pravilno?

Če obolevamo pogosto, je smiseln obisk pri osebnem zdravniku, ki bo opravil določene preiskave in po presoji osebo napotil k specialistu.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 574