Vizita.si
Srčni infarkt

Bolezni

Popuščanje srca – to so najpogostejši znaki

Vizita.si
21. 06. 2023 11.33
0

Se le stežka sprehodite po stopnicah navzgor, se spopadate z utrujenostjo, ki ne mine, otečenimi nogami, občutkom težke sape, ponoči ne morete spati, ker vam jemlje sapo? Vzrok je lahko srčno popuščanje.

Če opazite zgoraj opisane znake, se čim prej odpravite k zdravniku, saj so to najpogostejši znaki srčnega popuščanja. Gre za resno bolezen, pri kateri srce ne more črpati krvi po telesu tako dobro, kot bi moralo, prav zato telo ne dobi dovolj krvi in kisika. Zdravo srce je namreč kot črpalka, ki poganja kri po telesu. Pri srčnem popuščanju pa je črpalna sposobnost srca slabša. Vse, kar vpliva na črpalno sposobnost srca, pa vpliva tudi na celotno telo in počutje.

Zdravo srce je kot črpalka, ki poganja kri po telesu. Pri srčnem popuščanju pa je črpalna sposobnost srca slabša.
Zdravo srce je kot črpalka, ki poganja kri po telesu. Pri srčnem popuščanju pa je črpalna sposobnost srca slabša. FOTO: iStock

Srčno popuščanje je resna bolezen, ne običajen del staranja

Mnogi mislijo, da so simptomi srčnega popuščanja le del staranja, vendar to ni res in tako razmišljanje lahko zelo vpliva na vaše zdravje in življenje. Srčno popuščanje je napredujoča bolezen, ki sčasoma vedno bolj poškoduje srce. Ko bolezen napreduje, postajajo simptomi, kot sta občutek težke sape in utrujenost, vse bolj omejujoči pri opravljanju vsakodnevnih dejavnosti. Vsak bolnik s srčnim popuščanjem je v nevarnosti, da bo moral zaradi poslabšanja v bolnišnico ali da bo bolezen zanj celo usodna. Prav zato je pomembno, da ob prvih znakih srčnega popuščanja simptomov ne ignorirate in jih ne pripisujete normalnemu delu staranja, ampak občiščete zdravnika.

V zgodnji fazi srčnega popuščanja so lahko simptomi zelo blagi in bolniki ne občutijo večjega vpliva na svoje počutje. A bolezen sčasoma napreduje, zato je zelo pomembna zgodnja diagnoza, uvedba najboljše možne terapije in sprememba načina življenja čim prej. Tako lahko bolniki upočasnijo napredovanje bolezni in se dlje časa počutijo bolje.

To so simptomi srčnega popuščanja:

– močna utrujenost, pomanjkanje energije,

– hitro utripanje ali razbijanje srca,

– zatekanje gležnjev/stopal/trebuha,

– izguba apetita,

– kašelj/sopenje,

– zadihanost,

– občutek težke sape, zadihanosti v ležečem položaju,

– modrikaste ustnice, ušesa, nos,

– pogostejše uriniranje, zlasti ponoči,

– povečanje telesne teže v kratkem času (več kot dva kilograma v dveh dneh).

Pet nasvetov, kaj lahko naredimo ob diagnozi srčno popuščanje:

Odkrit pogovor o skrbeh in strahovih

Dobro je, da se bolnik o dvomih, skrbeh in strahovih odkrito pogovarja z nekom, ki mu zaupa, tudi s svojim zdravnikom. Pogovor lahko pomaga pri lažjem soočanju z boleznijo.

Dobro je, da se bolnik o dvomih, skrbeh in strahovih odkrito pogovarja z nekom, ki mu zaupa, tudi s svojim zdravnikom.
Dobro je, da se bolnik o dvomih, skrbeh in strahovih odkrito pogovarja z nekom, ki mu zaupa, tudi s svojim zdravnikom.FOTO: Profimedia

Oblikovanje podporne mreže

Bolniki s srčnim popuščanjem se lahko počutijo osamljeno in izgubljeno. Družina, prijatelji in podporne skupine so lahko pomemben vir podpore, ki bolnikom pomaga opaziti nove simptome ali njihovo poslabšanje ter jim daje občutek boljšega nadzora bolezni. Bolj kot bodo bolniki in njihovi bližnji razumeli vpliv srčnega popuščanja na vsakdanje življenje, bolje bodo lahko obvladovali bolezen.

Redno obiskovanje zdravnika

Pri srčnem popuščanju je pomembno, da bolniki redno obiskujejo zdravnika, da spremljajo svojo bolezen in mu poročajo o vseh spremembah, zlasti o poslabšanju simptomov. Ob opaznem poslabšanju simptomov bolezni je čimprejšnji obisk zdravnika nujen, saj si bolnik le tako zagotovi najboljšo možno oskrbo in zdravljenje.

Razumevanje terapevtskih možnosti

Bolniku navadno predpišejo več zdravil za zdravljenje srčnega popuščanja. Razumevanje, katera zdravila jemlje ter kdaj in čemu je vsako izmed zdravil namenjeno, bo pomagalo pri boljšem obvladovanju bolezni. Bolnik naj prosi zdravnika, naj mu pojasni načrt zdravljenja in vse razpoložljive možnosti, ki bi lahko bile zanj primerne.

Prilagoditev načina življenja

Zelo pomembno je, da bolniki bolezen sprejmejo in se naučijo živeti čim bolj zdravo. Poznavanje bolezni in simptomov poslabšanja, pravočasno pravilno ukrepanje, upoštevanje priporočil zdravnika, redno jemanje zdravil in redni obiski v ambulanti olajšajo obdobja poslabšanja bolezni in pripomorejo h kakovostnejšemu življenju bolnikov s srčnim popuščanjem.

Zelo pomembno je, da bolniki bolezen sprejmejo in se naučijo živeti čim bolj zdravo.
Zelo pomembno je, da bolniki bolezen sprejmejo in se naučijo živeti čim bolj zdravo.FOTO: Profimedia

Kako zdravimo srčno popuščanje?

Ključnega pomena je sprememba življenjskega sloga, kjer opustimo kajenje in uživanje alkohola, zmanjšamo vnos soli, povečamo telesno aktivnost in vzdržujemo zdravo telesno težo. Ko nam zdravnik predpiše zdravila, je pomembno dosledno jemanje. Imamo dve vrsti zdravil: zdravila, ki lajšajo simptome srčnega popuščanja, da bolniki lažje dihajo in se bolje počutijo, in druga zdravila, ki podaljšujejo življenje in so bistvena. Ključnega pomena je, da bolniki teh zdravil ne prenehajo jemati, čeprav se stanje izboljša. Mnogi bolniki jih namreč prenehajo jemati, ko se počutijo bolje, kljub temu da imajo zdravila predpisana, a se stanje lahko nato znova poslabša.

Ko zdravljenje z zdravili ni več dovolj, so na voljo druge metode zdravljenja, kot so vstavitev srčnih spodbujevalnikov, kasneje mehanski podporni sistemi in presaditev srca. Kot novejša metoda se že nekaj časa uporablja tudi presaditev matičnih celic. So pa vse te metode za bolnika vse bolj neprijetne, zato je pomembno, da bolezen odkrijemo, ko se jo da zdraviti še z zdravili in spremembo življenjskega sloga.

Število obolelih s srčnim popuščanjem narašča

S srčnim popuščanjem na svetu živi kar 26 milijonov ljudi, do leta 2030 naj bi to število naraslo za skoraj 50 odstotkov. Vsak peti človek po 40. letu starosti bo razvil srčno popuščanje. Samo v Evropi vsako leto zabeležijo 3,5 milijona na novo diagnosticiranih bolnikov s srčnim popuščanjem.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 567