Vizita.si
Kronični stres tako lahko poškoduje dele možganov, ki so odgovorni za spomin.

Bolezni

Vsakodnevne težave, ki lahko vodijo do resne bolezni

K.B.
11. 03. 2014 14.46
1

Nekatere, na prvi pogled povsem običajne težave, so lahko resno opozorilo za razvoj bolezni. Prav zato je dobro, da smo nekoliko bolj pozorni nanje.

Nespečnost poveča možnosti za razvoj kapi.
Nespečnost poveča možnosti za razvoj kapi.FOTO: iStockphoto
Nespečnost

Študija ameriškega združenja za zdravje srca je pokazala, da imajo ljudje z nespečnostjo dvakrat več možnosti za srčni infarkt kot ljudje, ki nimajo težav s spanjem. Znanstveniki verjamejo, da se z nespečnostjo poveča krvni pritisk, kar lahko privede do zastoja srca. Nekatere druge študije pa kažejo, da je za povišanje krvnega tlaka dovolj že ena neprespana noč. Da bi lažje zaspali, tako skušajte pred spanjem poslušati zvoke, ki vas pomirjajo (umirjena glasba, zvok valov …). Ena izmed raziskav je pokazala, da to poveča možnosti za spanje za okoli 23 odstotkov.

Kronični stres tako lahko poškoduje dele možganov, ki so odgovorni za spomin.
Kronični stres tako lahko poškoduje dele možganov, ki so odgovorni za spomin. FOTO: iStockphoto

Živčnost, razdraženost

Številne študije razkrivajo negativne učinke stresa na zdravje, sedaj pa je ena izmed raziskav odkrila, da je ta še posebej nevaren za možgane. Znanstveniki so spremljali zdravje skupine žensk starih okoli 40 let, kjer je vsaka izmed njih doživljala različne vrste stresa – stres zaradi službenih, zasebnih stvari ali bolezni. Izkazalo se je, da lahko dolgotrajna izpostavljenost stresu povzroči demenco v kasnejšem življenjskem obdobju. Kronični stres tako namreč poškoduje dele možganov, ki so odgovorni za spomin.

Pogosto pitje gaziranih pijač

Po preučevanju 14 različnih študij o gaziranih pijačah je kolumbijska univerza Mailman School of Public Health zaključila, da lahko z rednim uživanjem gaziranih pijač razvijete raka trebušne slinavke. Znanstveniki so zaključili, da ste tej nevarnosti izpostavljeni, če spijete okoli 2,5 dl sladke gazirane pijače na dan. Prekomerno uživanje sladkih gaziranih pijač namreč spodbudi delovanje trebušne slinavke, ki prične proizvajati večje količine inzulina. To pa lahko sčasoma privede do raka.

Pogosti prehladi

Zdravniki že dolga leta opozarjajo, da je pomanjkanje vitamina D lahko odgovorno za pogosta prehladna obolenja, ki jim podležemo v zimskih mesecih. Lansko leto pa je finska študija pokazala, da je pomanjkanje vitamina D odgovorna tudi za vnetja pljuč. To je še en dokaz, da je vitamin ključen za krepitev imunskega sistema. Kot piše The Huffington Post, je študija zaključila, da so imeli prostovoljci v študiji, ki so trpeli za pomanjkanjem vitamina D, za 2,9 več možnosti za vnetje pljuč. Prav zato je pomembno, da v teh zimskih dneh izkoristite sončne dni in svoje telo za nekaj minut izpostavite soncu, da se pospeši proizvodnja vitamina D v telesu. Vitamin pa lahko pridobite tudi z uživanjem rib, jajčnega rumenjaka, mleka in žitaric.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662