Hitra dejstva o poškodbah hrustanca:
- hrustanec ima več funkcij, vključno z držanjem kosti skupaj in podporo drugim tkivom,
- obstajajo tri vrste hrustanca,
- za diagnozo poškodbe hrustanca je običajno potrebna MRI ali artroskopija,
- poškodbe hrustanca se pogosto zdravijo z nesteroidnimi protivnetnimi zdravili.
Kaj je hrustanec?
Hrustanec ima v človeškem telesu več funkcij:
- zmanjšuje trenje in deluje kot blazina med sklepi ter pomaga vzdrževati našo težo, ko tečemo, se sklanjamo in raztezamo,
- drži kosti skupaj, na primer kosti prsnega koša,
- nekateri deli telesa so skoraj v celoti narejeni iz hrustanca, na primer zunanji deli naših ušes,
- pri otrocih so konci dolgih kosti narejeni iz hrustanca, ki se sčasoma spremeni v kost,
- za razliko od drugih vrst tkiv hrustanec nima krvne oskrbe, zaradi tega se poškodovani hrustanec celi veliko dlje v primerjavi z drugimi tkivi, ki se oskrbujejo s krvjo.
Obstajajo tri vrste hrustanca:
Elastični hrustanec (rumeni hrustanec) – najbolj prožna vrsta hrustanca. Elastični hrustanec sestavlja zunanjost ušes in nekaj nosu.
Fibrohrustanec – najtrdnejša vrsta hrustanca, ki lahko prenese velike obremenitve. Najdemo ga med diski in vretenci hrbtenice ter med kostmi kolka in medenice.
Hialinski hrustanec – prožen, žilav in elastičen. Najdemo ga med rebri, okoli sapnika in med sklepi (sklepni hrustanec).
Lahko se poškodujejo elastični hrustanec, vlaknasti hrustanec in hialini hrustanec. Na primer, zdrs diska je vrsta poškodbe vlaknastega hrustanca, močan udarec v uho pa lahko povzroči poškodbo elastičnega hrustanca.
Ko je hrustanec v sklepu poškodovan, lahko povzroči hude bolečine, vnetje in določeno stopnjo invalidnosti – to je znano kot sklepni hrustanec.
Simptomi obrabe hrustanca
Bolniki s poškodbo hrustanca v sklepu (poškodba sklepnega hrustanca) bodo imeli:
- Vnetje; območje nabrekne, postane toplejše od drugih delov telesa in je občutljivo, boleče in boleče.
- Togost.
- Omejitev obsega; ko poškodba napreduje, se prizadeta okončina ne bo premikala tako prosto in enostavno.
Poškodba sklepnega hrustanca se najpogosteje pojavi v kolenu, prizadeti pa so lahko tudi komolec, zapestje, gleženj, rama in kolčni sklep. V hudih primerih se lahko odlomi kos hrustanca in sklep se lahko zaklene. To lahko povzroči hemartrozo (krvavitev v sklepu); območje lahko postane lisasto in ima videz modric.
Vzroki obrabe hrustanca
Neposreden udarec – če sklep prejme močan udarec, morda med hudim padcem ali prometno nesrečo, se lahko poškoduje hrustanec. Športniki imajo večje tveganje za poškodbe sklepov, zlasti tisti, ki se ukvarjajo z zelo udarnimi športi, kot so ameriški nogomet, ragbi in rokoborba.
Obraba – sklep, ki je dolgo obremenjen, se lahko poškoduje. Pri debelih posameznikih obstaja večja verjetnost, da bodo v 20-letnem obdobju poškodovali koleno kot pri osebah z normalno težo, preprosto zato, ker je telo pod veliko večjo stopnjo fizičnega stresa. Vnetje, razgradnja in morebitna izguba hrustanca v sklepih je znana kot osteoartritis.
Pomanjkanje gibanja – sklepi se morajo redno gibati, da ostanejo zdravi. Dolga obdobja nedejavnosti ali nepremičnosti povečajo tveganje za poškodbe hrustanca.
Diagnoza obrabe hrustanca
Razlikovati med poškodbo hrustanca v kolenu in zvinom ali poškodbo vezi ni enostavno, saj so lahko simptomi podobni. Sodobni neinvazivni testi pa delo precej olajšajo. Po opravljenem fizičnem pregledu lahko zdravnik predpiše naslednje diagnostične preiskave:
Slikanje z magnetno resonanco (MRI) – naprava uporablja magnetno polje in radijske valove za ustvarjanje podrobnih slik telesa. Čeprav je MRI uporabna, ne more vedno zaznati poškodbe hrustanca.
Artroskopija – cevast instrument (artroskop) se vstavi v sklep za pregled in popravilo. Ta postopek lahko pomaga določiti obseg poškodbe hrustanca.
Zdravljenje obrabe hrustanca
Konzervativno zdravljenje (nekirurško) – nekateri bolniki se dobro odzivajo na konzervativno zdravljenje, ki lahko vključuje posebne vaje, NSAID (nesteroidna protivnetna zdravila) in včasih injekcije steroidov.
Vaje lahko vključujejo fizikalno terapijo in/ali program, ki ga bolnik lahko izvaja doma. Če poškodba ni obsežna, je to morda vse, kar bolnik potrebuje.
Kirurgija – bolniki, ki se ne odzovejo na konzervativno zdravljenje, potrebujejo operacijo. Obstaja več kirurških možnosti, odvisno od številnih dejavnikov, ki vključujejo starost in raven aktivnosti pacienta, kako velika je lezija in kako dolgo nazaj se je poškodba zgodila. Kirurške možnosti vključujejo:
Debridement – glajenje poškodovanega hrustanca in odstranjevanje ohlapnih robov, da se prepreči drgnjenje in draženje drugih delov telesa. Postopek se izvaja z majhnimi artroskopskimi instrumenti, kot je mehanski brivnik.
Stimulacija kostnega mozga – pod poškodovan hrustanec kirurg izvrta drobne luknjice (mikrozlomi), ki razkrijejo krvne žile, ki ležijo znotraj kosti. To povzroči nastanek krvnega strdka v hrustancu, ki sproži proizvodnjo novega hrustanca. Na žalost je novi hrustanec, ki raste, manj prožen kot prvotni tip hrustanca. To pomeni, da se hitreje obrabi in da bo bolnik pozneje morda potreboval nadaljnjo operacijo.
Mozaikoplastika – zdravi, nepoškodovani hrustanec se vzame iz enega predela in se premakne na poškodovano mesto. Ta postopek ni primeren, če gre za obsežno poškodbo, na primer pri osteoartritisu. Mozaikoplastika se uporablja samo za izolirana področja poškodbe hrustanca, ki so običajno omejena na velikost 10 do 20 milimetrov; ta tehnika se najpogosteje uporablja pri bolnikih, mlajših od 50 let, ki so utrpeli škodo zaradi nesreče.
Zapleti obrabe hrustanca
Če se sklep ne zdravi, se lahko sčasoma tako poškoduje, da oseba ne more hoditi. Poleg nepremičnosti se lahko bolečina počasi poslabša. Vse majhne okvare sklepnega hrustanca lahko sčasoma napredujejo v osteoartritis, če jim damo dovolj časa.
Vizita e-novice
Vir: medicalnewstoday
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV