Kaj poslabša zdravje vaših kosti?
Kajenje
Vrsta raziskav je dokazala povezanost med osteoporozo in kajenjem. Ta škodljiva navada vsekakor povzroči tudi bolj krhke kosti.
Motnje hranjenja
Posebno anoreksija izjemno poveča tveganje za kasnejši pojav osteoporoze. Ko teža pade tako močno, da lahko govorimo o podhranjenosti, se namreč zniža tudi raven hormonov v telesu. Zmanjšana količina estrogena pa vsekakor poslabša zdravje kosti.
Genetika
Če je v vaši družini nekdo že razvil osteoporozo (posebno pred 50-im letom oziroma pred menopavzo), ima slabo držo ali izgublja svojo višino, morate še toliko bolj skrbno skrbeti za svoje okostje.
Alkohol
Uživanje alkohola v telesu uničuje kalcij in magnezij, dva minerala, ki sta ključna za zdrave in čvrste kosti. Več alkohola, kot popijete, večje je vaše tveganje, da razvijete osteoporozo. Še bolj pa to velja za ženske, ki alkohol že tako slabše prenašajo.
Nepravilna prehrana
Če želite imeti zdrave kosti, morate v svoje telo redno vnašati hrano, ki je bogata z vitamini in minerali. Vaši obroki morajo biti uravnoteženi, še posebno pa ne smete pozabiti živil, ki so bogata s kalcijem, magnezijem in vitaminom D. Izognite pa se slabim maščobam in raje uživajte belo meso ter olivno olje.
Kaj lahko nakazuje na razvoj osteoporoze?
Zlom kosti
Naše kosti so načeloma dovolj čvrste, da lahko vzdržijo vse padce, ki niso ravno prehudi. Če ste si torej zlomili roko ali nogo, ne da bi padli zelo močno ali nerodno, prosite zdravnika, da pregleda gostoto vaših kosti.
Starost
Po določeni starosti je tveganje za razvoj osteoporoze veliko večje, zato morate takrat pričeti spremljati tudi svojo kostno maso. Ta bolezen se pri moških običajno pojavlja po dopolnjenem 50. letu, pri ženskah pa po doseženi menopavzi.
Spol
Čeprav je po dopolnjenem 50. letu tudi pri moških zlom kosti zaradi zmanjšane kostne mase bolj pogost kot pojav raka prostate, osteoporoza veliko pogosteje prizadene ženske. Ker prehajajo skozi več hormonskih sprememb, namreč povprečno izgubijo veliko več kostne mase.
Neredna menstruacija
Če vaša menstruacija nenadoma postane neredna, je vzrok lahko prenizka raven hormona estrogena. Prav njegovo pomanjkanje pa vsekakor pripomore k izgubi kostne mase. Poleg prehranskih motenj pa lahko k njegovemu nihanju pripomorejo tudi pretirana telovadba in nekatere bolezni (denimo policistični jajčniki).
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV