Vizita.si
Suhe oči so posledica pomanjkanja spanja, dehidracije, pomanjkanja vitamina A ali motenj v delovanju imunskega sistema.

Bolezni

Oči razkrivajo bolezni

Nataša Jurca
01. 06. 2011 08.11
2

Oči so pomemben pokazatelj našega stanja – tako duševnega kakor tudi fizičnega. Iz njih lahko tako razberemo, kako se nekdo počuti, kakšno je njegovo stanje in odkrijemo celo kopico bolezni. Katere bolezni torej lahko odkrijete in kako se kažejo?

Suhe oči so posledica pomanjkanja spanja, dehidracije, pomanjkanja vitamina A ali motenj v delovanju imunskega sistema.
Suhe oči so posledica pomanjkanja spanja, dehidracije, pomanjkanja vitamina A ali motenj v delovanju imunskega sistema.FOTO: iStockphoto
Strokovnjaki so že dolgo tega odkrili, da oči razkrivajo veliko o našem fizičnem in duševnem zdravju. Pri otrocih je s pogledom v oči mogoče napovedati celo, ali so izpostavljeni povečanemu tveganju za infarkt. Otroci, ki preživijo veliko časa pred računalniškim ali televizijskim ekranom, imajo namreč v očeh spremenjene krvne žile, kar povečuje tveganje za bolezni srca kasneje v življenju, je pokazala avstralska študija, ki so jo opravili na 1500 otrocih. Na podlagi pogleda in oči naj bi bilo poleg tega mogoče oceniti tudi splošno počutje oseb in pa diagnosticirati marsikatero bolezen, vključno z zlatenico, anemijo in povišanim holesterolom. Strokovnjaki poleg tega verjamejo, da ima vsaka četrta oseba neodkrito sladkorno bolezen, ki bi jo bilo mogoče odkriti s preprostim pregledom oči. Oči namreč ponujajo odličen vpogled v krvne žile in živčevje posameznika.

Srčni obroč

Sivkast ali bel obroč okoli zunanjega roba šarenice, barvnega dela očesa, je lahko opozorilni znak za bolezni srca, visok krvni tlak, kap ali infarkt. Obroč se sicer zelo pogosto pojavlja pri starejših in je za osebe stare 70 let in več običajen, pri mladih pa ga običajno povzroči povišan holesterol, največji dejavnik tveganja za kardiovaskularne bolezni.

Suhe oči

Pomanjkanje spanja in dehidracija sta najpogostejša vzroka izsušenosti oči, vendar pa je to lahko tudi posledica pomanjkanja vitamina A. Nočna slepota je še en pokazatelj pomanjkanja tega vitamina. Lahko pa je izsušenost tudi posledica Sjogrenovega sindroma, motnje v delovanju imunskega sistema, ki jo povezujemo z revmatoidnim artritisom.

Ljubezenski pogled

Ko zagledate nasprotni spol, vaše oči ne morejo skriti navdušenja? Številne študije so pokazale, da se zenice, ko nas nekdo privlači, razširijo, kar naj bi nas naredilo bolj privlačne. Pri ženskah so povečane zenice lahko tudi znak, da so v najbolj plodnem obdobju menstrualnega cikla.

Čezmerno aktivna ščitnica

Široke in izbuljene oči so lahko znak preveč aktivnega delovanja ščitnice, žleze, ki nadzoruje naš metabolizem. Če ščitnica proizvaja preveč ščitničnih hormonov, mišice na zadnjem delu očesa otečejo, kar potisne očesno zrklo nekoliko naprej, oči pa postanejo izbuljene. Včasih začnejo otekle mišice pritiskati tudi na očesni živec, kar vodi do dvojnega vida. Drugi opozorilni znaki vključujejo vnetje oči, občutljivost na svetlobo in napihnjenost vek.

Rumene beločnice

Če beločnica porumeni, lahko to kaže na hepatitis, zlatenico ali težave z jetri. Jetra namreč izločajo toksine in odpadne snovi iz krvnega obtoka, ki nato razpadejo in se izločijo skozi črevesje, če ne delujejo pravilno, pa se začnejo odpadne snovi, kot je na primer bilirubin, kopičiti v krvi. Bilirubin se proizvaja ob odmrtju rdečih krvničk in razpadu hemoglobina ter je nujen za prenašanje kisika po krvi. Ker ni topen v vodi, se veže na albumin in nato potuje v jetra, kjer postane topen v vodi, nato potuje v žolčnik ter črevesje. Če so jetra okvarjena, se zaradi kopičenja te in drugih odpadlih snovi v krvi beločnice obarvajo rumeno, pri visokih koncentracijah pa celo rjavo.

Nevarno ukrivljanje

Če vaša slika postaja nekoliko ukrivljena, lahko to pomeni, da imate starostno degeneracijo makule, bolezen, kjer se pojavijo spremembe na očesnem ozadju in vplivajo predvsem na ostrino vida. Drugi simptomi in znaki vključujejo 'madež' v sliki, težave pri branju drobnega tiska in občutljivost na svetlobo. Bolezen ne povzroči slepote, vendar okvari centralni vid. Obstajata dve obliki bolezni – pri prvi, suhi obliki, so na očesnem ozadju vidni rumeni depoziti. Bolezen se razvija počasneje in je pogostejša. Pri drugi, vlažni obliki, pa gre za spremembe žil, ki povzročijo oteklino in krvavitve. Ta oblika bolezni napreduje hitreje in je redkejša. Če na očesu nastanejo brazgotine, se vida ne da več popraviti, prav zato pa je redno obiskovanje oftamologa oziroma okulista izjemno priporočljivo. Tveganje za starostno degeneracijo makule povečujejo kajenje, dedna nagnjenost, pomanjkanje vitaminov in mineralov ter antioksidantov.

Utripajoča veka

Če vam pogosto utripa veka, je to znak, da upočasnite tempo življenja. Stres in utrujenost sta namreč najpogostejša vzroka te motnje. Tovrstne težave se lahko pojavijo tudi, če uživate preveč kofeina ali pa preveč naprezate oči. Če v službi cel dan buljite v monitor, med delovnim časom naredite več premorov, med katerimi boste sprostili in razbremenili oči.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650