Vizita.si
Najpogostejši vzrok kožnega raka je ultravijolično sevanje.

Bolezni

Odkrili genski zapis pljučnega in kožnega raka

Katja Benčina
18. 12. 2009 10.34
1

Britanski znanstveniki so odkrili genski zapis dveh najbolj smrtonosnih vrst rakov, pljučnega in kožnega. To odkritje je korak bliže k razvoju zdravila za tovrstnega raka.

Najpogostejši vzrok kožnega raka je ultravijolično sevanje.
Najpogostejši vzrok kožnega raka je ultravijolično sevanje. FOTO: POP TV
"Kar vidite danes, bo za vedno spremenilo naš pogled na raka. To je resnično izjemen trenutek v zgodovini raziskovanja rakastih obolenj,“ pravi profesor Mike Stratton z inštituta Wellcome Trust Sanger, vodilnega središča za raziskovanje raka. Njegova ekipa raziskovalcev je namreč identificirala vse mutacije, ki zdrave celice spremenijo v rakaste, tako pri pljučnem kot pri kožnem raku. Ugotovili so, da genski zapis raka na pljučih vsebuje 23 tisoč mutacij, kožnega raka pa 33 tisoč. Pri obolelih za rakom so ločili zdrave in obolele celice in ugotavljali, katere so tiste, ki raka dejansko povzročajo.

Prav zaradi tega odkritja bodo zdravniki lahko prej odkrili bolezen, znanstveniki pa so korak bliže k zdravilu za ta dva tipa raka in k boljšemu razumevanju vzroka bolezni. Kot pravi profesor Stratton bo sčasom dovolj že pregled krvi, da bodo zdravniki lahko ugotovili, za katerega raka gre in  se odločili za pravilno zdravljenje. "To je izjemno navdušujoča raziskava, ki veliko pove o tem, kako je posamezna vrsta raka sploh sprožena in kako se z mutacijami DNK tudi spreminja in širi. Tokrat se je prvič zgodilo, da so dejansko ugotovili celoten genski zapis določene vrste raka, sledili pa bodo še drugi. Ko bomo s to tehniko razkrivali genske zapise drugih vrst rakavih obolenj, bomo pridobili tudi znanje o tem, kakšni so vzroki in razvoj, s tem pa se bomo naučili bolje in hitreje preprečiti ta obolenja ter jih naknadno tudi ozdraviti,“ dodaja dr. Elizabeth Rapley z inštituta za raziskovanje rakavih obolenj (The Institute of Cancer Research).

Najpogostejši vzrok kožnega raka je ultravijolično sevanje, pljučnega pa kajenje. Ugotovili so še, da 15 pokajenih cigaret povzroči eno gensko mutacijo na DNK.

Sicer pa so vse vrste raka posledice poškodb ali mutacij prej zdravih celic DNK. Te poškodbe povzročijo tumorje, ki se nato širijo po vsem telesu in začnejo motiti normalne telesne procese, lahko pa povzročijo tudi smrt.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587