Preberite še: Preprost trik, kako se znebiti zadaha po česnu
Pred tem so strokovnjaki odkrili tudi, da česen pomembno vpliva na znižanje krvnega tlaka, kar se je pokazalo tako v eksperimetnalnih in kliničnih študijah. Odkrili so, da česen vsebuje veliko močnih spojin, ki delujejo protirakavo, predvsem derivati alilsulfiga. Čeprav obstajajo trditve, da česen lahko zmanjša raven sladkorja v krvi pri diabetičnih živalih, učinek česna na ravni sladkorja v krvi še ni znan. A ena od teorij dr. Roseja in njegovih kolegov je, da imajo žveplove spojine v česnu lahko močno vplivajo na plinasto stanje. To je proces, ki igra pomembno vlogo pri celični signalizaciji, in zadnje študije, ki so bile opravljene v laboratorijih so pokazale povezavo med tema dvema stvarema.
Spremenjene ravni plinastih signalnih molekul so prisotne pri številnih boleznih, kar nakazuje na to, da ima česen sposobnost zaščite pred njimi. Kljub temu dr. Rose opozarja, naj ljudje ne pozabijo, da česen ne dela čudežev, čeprav prinaša pozitivne učine na zdravje. Za revijo Trends in Pharmacological Science je povedal: ''Mislim, da nobena posamezna rastlina ali zelišče ni zdravilo za vse težave. Kljub vsemu pa obstajajo nekatere rastline, ki so močno povezane z zmanjševanjem tveganja za razvoj bolezni pri ljudeh. Raznolikost je ključna, a vseeno tudi razumevanje kemičnega delovanja določenih vrst zelišč prinaša svoje prednosti.''
Zgodovina česna in njegovih zdravilnih lastnosti
Česen izvira iz srednje Azije in prva zabeležena raba česna je v Sumerski civilizaciji pred 8000 leti. Egipčani so bili prav tako navdušeni nad česnom in arheologi so našli zapise na papirusu iz leta 1500 pr. n. št., kjer so priporočali česen za zdravjenje bolezni srca, za boljšo prebavo in izboljšanje libida. Stari Grki in Rimljani so uporabljali česen za vrsto zdravstvenih težav, od zdravljenja živalskih ugrizov do okužb mehurja.
Hipokrat, ustanovitelj moderne medicine, je lesen predpisoval za zdravljenje ran in kot pomoč pri zdravljenju pljučnih bolezni. Topično so česen v kombinaciji z živalskimi maščobami uporabljale številne kulture.
Leta 1858 je Louis Pasteur pisal, da česen ubija bakterije. V 20. stoletju je misionar Albert Schweitzer dejal, da so česen uporabili začasno za zdravljenje bakterijske okužbe s šigelo v Afriki. Zadnje študije kažejo, da lahko s česnom zdravimo živali, ki so jih napadli klopi. Ruska študija pa je leta 1955 pokazala, da česen nase veže težke kovine v našem telesu in jih pomaga izločati iz telesa.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV