Keto dieta je postala izjemno priljubljena po tem, ko sta nanjo pričeli prisegati Kim Kardashian in Gwyneth Paltrow in ko so si mnogi z njo izklesali telo. A študija kitajskih strokovnjakov je pokazala, da zmanjševanje vnosa ogljikovih hidratov lahko na dolgi rok privede do težav s srcem. V raziskavi, ki jo je s svojo ekipo izvedel kardiolog dr. Xiaodong Zhuang iz Univerzitetne bolnišnice Sun Yat-Sen na Kitajskem je pokazala, da imajo ljudje, ki vsakodnevno zaužijejo majhen vnos ogljikovih hidratov, ki jih najdemo v žitaricah, sadju in škrobnati zelenjavi, 'izjemno večje tveganje' za razvoj nerednega bitja srca, ki je poznan kot atrijska fibrilacija.
V študiji so analizirali zdravstvene kartoteke več kot 13 000 ljudi in jih spremljali več kot dve desetletji. Gre za eno prvih in največjih študij, ki je preučevala povezavo med vnosom ogljikovih hidratov in atrijski fibrilacijo (AF), ki povzroči, da pacientovo srce prične biti hitreje ali preskakuje, pojavijo se lahko palpitacije, vrtoglavica in utrujenost.
Ljudje, ki se spopadajo z atrijsko fibrilacijo, imajo petkrat večje tveganje za kap kot ljudje brez tega stanja. Vodi lahko tudi do srčne odpovedi.
A zmanjšan vnos ogljikovih hidratov kot način izgube odvečnih kilogramov, je v zadnjih letih postal izjemno priljubljen način hujšanja. Obstaja več različnih diet, ki priporočajo majhen vnos ogljikovih hidratov, med njimi katogena dieta, paleo in Atkinsonova dieta. Večinoma je pri teh dietah poudarek na uživanju beljakovin in zmanjšan vnos sladkorja, žitaric, stročnic, sadja in škrobnate zelenjave.
''Dolgotrajni učinek zmanjšanega vnosa ogljikovih hidratov je še vedno kontraverzen, še posebej v smislu njegovega vpliva na srčno-žilne bolezni. Glede na to, kakšen vpliv ima na aritmijo srca, svetujemo, da to priljubljeno metodo za zmanjševanje telesne teže priporočamo izjemno previdno,'' je za britanski Mail Online povedal dr. Zhuang.
Odkritja njihove študije so dopolnila odkritja predhodnjih študij, kjer je kar nekaj izmed njih povezalo nizek diete z nizkim in previsokim vnosom ogljikovih hidratov s povečanim tveganjem za smrt. Dr. Zhuang pravi, da še ne vedo natanko, zakaj zmanjšan vnos ogljikovih hidratov vodi do nerednega bitja srca, a da je vzrokov lahko več. Eden izmed njih je, da ljudje, ki so na dieti z nizkim vnosom ogljikovih hidratov zaužijejo manj zelenjave, sadja in polnozrnatih žitaric - živil, ki so dobro poznana po tem, da zmanjšujejo vnetja v telesu. Brez teh živil se ljudje spopadajo z več vnetij v telesu, ki so povezane tudi z atrijsko fibrilacijo.
Druga možna razlaga je, da uživanje več beljakovin in maščob namesto prehrane bogate z ogljikovimi hidrati lahko vodi do oksidativnega stresa, ki je prav tako povezan z atrijsko fibrilacijo.
Ti učinki so lahko povezani tudi s povečanim tveganjem za druge oblike srčno-žilnih bolezni, še pojasni dr. Zhuang, ki bo svoja odkritja kmalu predstavil tudi na vsakoletnem ameriškem srečanju kardiologov s celega sveta v New Orelansu.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV