Vizita.si
Ob slabem počutju je tako dobro redno spremljati telesno temperaturo in si jo beležiti, saj lahko na podlagi sprememb telesne temperature zdravnik lažje postavi diagnozo in presodi, ali gre le za prehladno obolenje ali za kaj resnejšega.

Bolezni

Odlična rešitev, če se spopadate z gripo ali prehladom

Katja Benčina
20. 10. 2015 08.13
0

Prehladna obolenja in gripa so v tem času pogosta težava, s katero se spopadajo tako odrasli kot otroci. Otroci še veliko pogosteje, saj še niso razvili močne odpornosti na številne viruse, ki so jim izpostavljeni. Če svojemu otroku s težavo izmerite telesno temperaturo, si lahko pomagate s termometrom, ki temperaturo natančno izmeri kar na daljavo.

Ob slabem počutju je tako dobro redno spremljati telesno temperaturo in si jo beležiti, saj lahko na podlagi sprememb telesne temperature zdravnik lažje postavi diagnozo in presodi, ali gre le za prehladno obolenje ali za kaj resnejšega.
Ob slabem počutju je tako dobro redno spremljati telesno temperaturo in si jo beležiti, saj lahko na podlagi sprememb telesne temperature zdravnik lažje postavi diagnozo in presodi, ali gre le za prehladno obolenje ali za kaj resnejšega.FOTO: iStockphoto
Vročina je prvi znak, ki nas opozori na bolezen. V tem času so še posebej pogoste gripe in prehladi, zato lahko ob povišani telesni temperaturi pomislimo tudi nanje. Gripo ali prehlad spremljajo še kihanje, kašelj, boleče žrelo, bolečine v mišicah, splošno slabo počutje in glavobol. Ob blažjih simptomih navadno pomislimo na prehlad, če so ti bolj izraziti in se razvijajo veliko hitreje, pa posumimo na gripo. Ta pogosta obolenja zahtevajo veliko počitka, blaženje simptomov in krepitev imunskega sistema.
Telesu pa je treba dati čas, da bolezen premaga. Pri tem mu pomaga tudi nekoliko povišana telesna temperatura, ki je pravzaprav obrambni mehanizem telesa, ki se bori proti vsiljivcem. A če se ta nenadno močno poviša, je lahko tudi nevarna. Normalna telesna temperatura pri odraslemu človeku znaša od 36 do 37 °C, vročina pa je vsaka temperatura nad 37,7 °C. Ko temperatura doseže 39 °C ali jih preseže, je treba TAKOJ poiskati zdravniško pomoč.

Ob slabem počutju je tako dobro redno spremljati telesno temperaturo in si jo beležiti, saj lahko na podlagi sprememb telesne temperature zdravnik lažje postavi diagnozo in presodi, ali gre le za prehladno obolenje ali za kaj resnejšega. Poleg tega na ta način preprečite, da bi prišlo do resnih zapletov ob hitro povišani temperaturi, saj lahko še pravočasno reagirate. To je še posebej pomembno pri otrocih. Če opazite, da ima otrok vroče čelo, mu izmerite temperaturo in v primeru, da gre za vročino, jo spremljajte vsakih 20 minut. Ker pri otrocih center za nadzor telesne temperature v možganih še ni docela razvit, lahko otrokova temperatura namreč naraste veliko hitreje kot pri odraslih.

Temperaturo lahko izmerite v ušesu

Pri merjenju telesne temperature si lahko pomagate z Braunovimi termometri, ki so izjemno natančni in lahki za uporabo. Tako ni nenavadno, da si pri merjenju telesne temperature z njimi največkrat pomagajo zdravniki in pediatri. Še posebej preprost za uporabo je ušesni digitalni termometer, ki v nekaj sekundah izjemno natančno izmeri telesno temperaturo preko ušesa. Da ne bi prišlo do napake, termometer vsebuje posebno konico, ki se v nasprotju z ostalimi ušesnimi termometri, nekoliko segreje, da ne bi ohladila področja v ušesu in tako povzročila nenatančnega merjenja.

Hkrati vsebuje posebno nastavitev, ki že takoj interpretira rezultate merjenja telesne temperature. Klinične študije namreč kažejo, da se definicija vročine z leti spreminja. Tisto, kar pri 4. letniku velja za normalno temperaturo, pri novorojenčku že kaže na vročino. Da bi lažje interpretirali temperaturo na podlagi let, ima ušesni termometer poseben gumb, kjer lahko izberete starost uporabnika in na podlagi tev nekaj sekundah izveste, kako visoka je temperatura. Rdeča barva na zaslonu pokaže, da gre za visoko telesno temperaturo, rumena, da gre za nekoliko povišano telesno temperaturo in zelena, da gre za normalno telesno temperaturo. Termometer je primeren tako za odrasle kot za otroke, 'zapomni' pa si tudi nekaj zadnjih merjenj temperature, tako da lahko spremljate spremembe temperature.

Ko ne želite zbuditi dojenčka, izmerite temperaturo na daljavo!

Če ne želite zbuditi dojenčka ali otroka, mu lahko telesno temperaturo izjemno natančno izmerite tudi na daljavo.

To vam omogoča novi Braunov čelni termometer, ki ima posebno No-Touch tehnologijo, s pomočjo katere termometer približate otrokovemu čelu na 5 centimetrov in natančno izmerite njegovo telesno temperaturo. Poseben senzor bo natančno izmeril otrokovo temperaturo povsem brez dotika, zato jo boste lahko imeli pod nadzorom tudi med njegovim spanje.

Pomagate pa si lahko tudi z običajnim digitalnim termometrom, ki je prav tako izjemno natančen in vsebuje funkcijo, s katero glede na starost termometer interpretira rezultate merjenja telesne temperature.

Sicer pa telesna temperatura preko dneva niha glede na naše aktivnosti. Najnižja telesna temperatura je zjutraj, ker je med spanjem mišična aktivnost zmanjšana, najvišja pa pozno popoldne po celodnevnih aktivnostih. Tako večkrat opazimo, da tudi med prehladnimi obolenji bolj 'zakuhamo' v večernih urah preden se odpravimo k počitku.

Kako si pomagati ob gripi ali prehladu?

Če gre za virusno okužbo, vam zdravnik na žalost ne more veliko pomagati, saj še ne poznamo zdravil za prehladna obolenja. Na voljo so le izdelki za lajšanje simptomov. Največ v tem primeru tako lahko storite sami. V tem času veliko počivajte, da boste telesu pomagali pri premagovanju virusov, spijte veliko toplega čaja, ki bo pomagal izločati odvečno sluz iz telesa in grgrajte žajbelj za blaženje vnetega grla. Pojejte veliko sadja bogatega z vitaminom C, hrano bogato z vlakninami, vitamini in minerali. Parna kopel ali inhalacija z zelišči pa vam lahko pomaga očistiti dihalne poti. Naravni blažilec vnetega grla je še med, ki vam bo dal tudi nekaj energije in tako izboljšal počutje. Zelo učinkovita naj bi bila tudi mešanica medu, cimeta in domačega jabolčnega kisa, ki jo lahko zaužijete večkrat dnevno. Vročino lahko znižujete s hladnimi obkladki, nosno sluznico vlažite s kapljicami ali razpršili s fiziološko raztopino. Zdravnika pa vsekakor obiščite, če se bolezen stopnjuje in po enem ali dveh tednih simptomi ne izginejo. Zapletom so bolj izpostavljeni ljudje z oslabljenim imunskim sistemom, starejši, otroci in dojenčki. V primeru, da zdravnik odkrije, da ne gre za virusno okužbo, ampak bakterijsko, vam lahko predpiše antibiotike.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650