Vizita.si
Okužba se lahko razširi tudi na predel nohtov (onihomikoza) in prizadene novonastajajoči del nohta in obnohtje.

Okužbe in zastrupitve

Odpravite glivično okužbo stopal in nohtov

Katja Benčina
19. 05. 2011 07.20
3

Javni prostori, kot so telovadnice in kopališča, so idealno okolje za razvoj glivic, še posebej v teh vse toplejših dneh. Čeprav glivična okužba stopal ali nohtov ni boleča, je pomembno, da jo zdravimo, saj se lahko okužba razširi na druga območja in se ponavlja.

Okužba se lahko razširi tudi na predel nohtov (onihomikoza) in prizadene novonastajajoči del nohta in obnohtje.
Okužba se lahko razširi tudi na predel nohtov (onihomikoza) in prizadene novonastajajoči del nohta in obnohtje.FOTO: iStockphoto
Glivično okužbo stopal boste prepoznali po razdraženi, belkasti in suhi koži, ki se lušči. Spremljajo jo lahko rahla srbečica in oteklina. Najpogosteje jo povzročata glivici Trichophyton in Epidermophyton, ki se še posebej dobro razvijata na toplih in vlažnih predelih med prsti stopal.
Glivičnim okužbam so izpostavljeni športniki, saj so telovadnice idealno okolje za razvoj glivic.
Glivičnim okužbam so izpostavljeni športniki, saj so telovadnice idealno okolje za razvoj glivic. FOTO: iStockphoto
Okužba se, če ni zdravljena, širi tudi na predel nohtov (onihomikoza) in prizadene novonastajajoči del nohta in obnohtje. Okuženi noht izgubi sijaj, postane na straneh moten in rumenkast ter zadebeljen. Sčasoma začne odstopati od nohtnega ležišča, pod njegovim robom pa se nabira nohtni drobir. Prav s podrobnim pregledom vzorca drobirja pod mikroskopom lahko diagnozo potrdimo.

Kdo je izpostavljen okužbi?

Še posebej so okužbi izpostavljeni ljudje s potnimi nogami in športniki, ki se zadržujejo v telovadnicah in na kopališčih ali si pogosto poškodujejo nohte, na primer pri nogometu. Poleg tega se pogosto pojavijo tudi pri sladkornih bolnikih, bolnikih z imunsko oslabelostjo (rakava obolenja, HIV), nekaterih boleznih ožilja in pri tistih, ki imajo pogoste poškodbe podnohtja. K okužbi lahko pripomore še delovno okolje, to pomeni, da so ji bolj izpostavljeni tisti, ki delajo v vlažni in topli klimi, ali tisti, ki večino dneva preživijo v zaprtih tesnih čevljih ali neudobni pretesni obutvi.

Glivice se naselijo na najbolj vrhnji plasti odmrlih celic, na roženi plasti, in običajno ne prodirajo globlje. Kljub vsemu je pomembno, da glivične okužbe zdravimo, saj se v nasprotnem primeru hitro širijo z enega nohta na druge nohte na rokah oziroma nogah. Okužba se začne ponavljati.

Za umivanje stopal uporabljajte kisla mila, ki imajo ph nižji od 7, saj je to kislo okolje, ki ni ugodno za glivice.
Za umivanje stopal uporabljajte kisla mila, ki imajo ph nižji od 7, saj je to kislo okolje, ki ni ugodno za glivice.FOTO: iStockphoto

Zdravljenje

Pogosto se zgodi, da pozabimo na nego nog in se nanjo spomnimo šele, ko imamo težave.

Da bi se izognili glivičnim okužbam, upoštevajte spodnja navodila:

- Redno pregledujte kožo med in pod prsti. Bodite pozorni na morebitne mehurčke, rdečico ali razpokano kožo.

- Pazite, da na javnih površinah ne hodite bosi. Glivice se namreč pogosto zadržujejo na kopališčih, v savnah, telovadnicah, tuš kabinah.

- Uporabljajte vsak dan sveže nogavice in poskrbite za primerno obutev, ki naj ne bo pretesna in ne iz materialov, ki pospešijo potenje nog. Če se vam noge preveč potijo, uporabljajte gel ali tekoči puder proti potenju nog.

Po tuširanju noge dobro osušite in si obujte zračne copate.
Po tuširanju noge dobro osušite in si obujte zračne copate. FOTO: iStockphoto

Če opazite težave, si pomagajte tako da:

- Nosite nogavice, ki se jih lahko prekuhava, in jih menjajte vsak dan.

- Nosite primerno obutev in nikoli ne obujte vlažnih čevljev. Doma obujte čim bolj zračne copate, lahko tudi natikače.

- Za manikuro uporabljajte pilice za enkratno uporabo ali jo po uporabi razkužite.

- Za umivanje uporabljajte kisla mila, ki imajo ph nižji od 7, saj kislo okolje ni ugodno za glivice.

- Po tuširanju si dobro osušite noge z brisačo tudi v predelih med prsti. Brisačo po uporabi prekuhajte.

- V lekarni kupite protiglivično mazilo ali prašek oziroma antimikotike, ki jih morate uporabljati natančno po navodilih farmacevta in dovolj dolgo, da se okužba ne bi ponovila.

- Priporočljivo je, da po tem, ko znaki okužbe izginejo, antimikotike uporabljate še vsaj od deset do štirinajst dni. S temi sredstvi lahko razkužite tudi svoja obuvala.

Kaj če nič ne pomaga?

Če je okužba že zelo trdovratna in se stanje po dveh do treh tednih samozdravljenja ne izboljša, potem se obrnite na svojega zdravnika. Ta vam bo predpisal tablete ali kapsule, ki učinkujejo tudi na glivice globlje v koži. Če bodo nohti zelo prizadeti, vam bo morda svetoval tudi odstranitev prizadetega nohta.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662