Vizita.si
Glavobol je najbolj razširjena kronična bolečina, med mladostniki pa je vse bolj pogost tudi pojav migrene.

Bolezni

Kako odpraviti glavobol?

S.P.
19. 09. 2012 08.01
2

Glavobol je najbolj razširjena kronična bolečina, ki lahko prizadene vse starostne skupine. Ste poskusili že vse metode, a ga nikakor ne morete odpraviti? Morda lahko rešitev najdete prav v tem članku.

Glavobol je najbolj razširjena kronična bolečina, med mladostniki pa je vse bolj pogost tudi pojav migrene.
Glavobol je najbolj razširjena kronična bolečina, med mladostniki pa je vse bolj pogost tudi pojav migrene.FOTO: iStockphoto

Glavobol je najbolj razširjena kronična bolečina, zaradi katere trpijo tako odrasli kot tudi otroci. Raziskave do pokazale, da se je že vsak odrasel človek vsaj enkrat v življenju spopadal s hujšimi bolečinami v predelu glave, vse pogostejši pa je tudi pojav migrene oziroma rednih glavobolov med otroki in mladostniki. Trenutno se z njo spopada že sedem odstotkov fantkov in kar 12 odstotkov deklic, mlajših od 18 let, samo v Sloveniji pa jo ima več kot milijon prebivalcev.

Kaj ga sploh povzroča?

Glavni vzrok za nastanek glavobola so živčni končiči, ki jih vzdražijo napete mišice. Te so lahko napete zaradi stresa ali fizikalnega vzroka, kot so občutljivost na svetlobo, jakost zvoka in močne vonjave, ali zaradi napenjanja oči ter škrtanja z zobmi. Tovrstni glavoboli so običajno redki in hitro minljivi, če pa trajajo po več dni, se lahko razvijejo tudi v kronično obliko.

Povišana količina sladkorja v krvi je namreč eden najpogostejših vzrokov za tovrstne bolečine.
Povišana količina sladkorja v krvi je namreč eden najpogostejših vzrokov za tovrstne bolečine. FOTO: iStockphoto

Kriva je lahko tudi redna prehrana

Bogata kulinarika, polna slaščic, vsebuje veliko sladkorja in ogljikovih hidratov, hkrati pa zelo malo koristnih proteinov. Prav povišana količina sladkorja v krvi je eden najpogostejših vzrokov za tovrstne bolečine. Zmerni bodite tudi z arašidi, črnim vinom in čokolado, saj vsebujejo velike količine aminokislin in tiramin. Koristilo vam ne bo niti uživanje predelanega mesa, kot so hrenovke, klobase in razne salame.

Dnevno popijte vsaj 2 litra tekočine!

Glavobol, ki se pojavi v službi med delovnim časom, je lahko tudi posledica dehidracije. Tisti, ki v službi pijete kavo, močan diuretik, bi morali dnevno zaužiti vsaj dobre 3 litre tekočine. Svetujemo vam, da imate poleg sebe zmeraj stekleničko vode in jo počasi pijete skozi dan. Ob tem se je dobro izogibati še alkoholnim pijačam in nikotinu.

Ste vedeli?

Tablete proti glavobolu vam lahko sicer lajšajo bolečine in pomagajo pri preprečevanju, a so hkrati prav one tiste, ki ga lahko tudi povzročajo. Čezmerno ali redno jemanje tablet proti glavobolu lahko namreč pripelje do tega, da se telo na njih navadi in se posledično nanje neha odzivati.

Prepoznajte ga še pravočasno!

Na svetu poznamo kar 250 različnih vrst glavobolov, ki se običajno izražajo kot boleč pritisk za očmi, ritmično trkanje v sencih ali razbijanje v čelu. Ker je pred samim zdravljenjem dobro vedeti, kateri izmed vseh se vas sploh loteva, smo za vas pripravili seznam najpogostejših, ki jih lahko prepoznate glede na vrsto in jakost bolečine.

Tenzijski glavobol

Tenzinijski glavobol je najpogostejša oblika glavobola, ki se pojavlja v kar 90 odstotkih vseh tovrstnih primerov. Bolečina je običajno topa in trajna, občutimo pa jo lahko kot utripanje ali močan stisk v notranjosti lobanje. Ker se lahko kadar koli pojavi prav vsak dan, bodite pozorni na izgubo apetita, zmanjšanje koncentracije in občutek utrujenosti, ki ga najpogosteje najavljajo.

Sinusitis običajno spremljata še gost rumenkast izcedek iz nosu ter zapora nosnih poti.
Sinusitis običajno spremljata še gost rumenkast izcedek iz nosu ter zapora nosnih poti. FOTO: iStockphoto
Sinusitis

Glavobol je lahko tudi posledica vnetja sluznice obnosnih votlin, ki jim pravimo sinusi. Običajno ga povzroči sekundarna bakterijska okužba, na primer prehlad, ki se razvije zaradi oviranega odtoka nakopičene sluzi iz sinusov. Bolečina se izraža kot občutek pritiska in tesnobe v glavi, spremljajo pa ga še gost rumenkast izcedek iz nosu in zapora nosnih poti. Ker se lahko vnetje razširi tudi v predel oči, je pomembno, da gosto sluz v obnosnih votlinah kar se da hitro razredčite. V primeru pretirane občutljivosti na zunanje dražljaje in bruhanja se nemudoma odpravite k zdravniku, saj je lahko stanje že zelo resno.

Glavobol zaradi zoba

Ste se kdaj zavedli, da škrtate z zobmi? Morda je prav to glavni krivec za pojav neprijetnosti. Zaradi napetosti obraznega in žvekalnega mišičevja namreč pride do glavobola, ki se v tovrstnih primerih najpogosteje izraža kot topa bolečina v zatilju. Pogost je predvsem zaradi dejstva, da z zobmi škrta vsak peti odrasel moški, ženske pa to počnejo še štirikrat pogosteje. Običajno se pojavi ob jutrih, saj pogosto z zobmi škrtamo ravno ponoči, ko spimo. Dober dokaz za to so predvsem vidne odrgnine na podočnikih.

Glavobol zaradi tablet

Tudi redno uživanje nekaterih zdravil lahko privede do bolečega glavobola. Če v mesecu dni po tabletah posežete več kot 10-krat, so lahko prav te vzrok za bolečine. Stiskanje v glavi skoraj vedno spremljata še slabost in slabo počutje telesa na splošno. Tovrstni glavoboli običajno trajajo več kot 15 dni v mesecu, bolečina pa se sčasoma le še stopnjuje. Prav zaradi tega ga pogosto zamenjamo za pojav migrene.

Kdaj je glavobol migrena?

Vsak močnejši in dolgotrajnejši glavobol še ne pomeni, da gre za migreno. Zanjo je značilen zmeren ali intenziven glavobol, običajno omejen na eno polovico glave. V hujših primerih ga lahko spremljajo tudi bruhanje in občutljivost na zunanje dražljaje, kot sta svetloba in hrup. Običajno traja dalj časa, od nekaj ur do tri dni, pri čemer bolnika popolnoma izmozga. Nanj lahko opozarjajo motnje vida, kot so pojav svetlobnih in črnih pik ali ciklaste črte in obrisi. Če sklepate, da imate migreno, obiščite zdravnika, ki vam bo na podlagi vprašalnika poskusil postaviti diagnozo ali vas bo napotil naprej k specialistu za tovrstne bolečine – nevrologu.

Akupunktura je vse bolj priljubljena metoda zdravljenja, ki temelji na zabadanju iglic v akupunkturne točke.
Akupunktura je vse bolj priljubljena metoda zdravljenja, ki temelji na zabadanju iglic v akupunkturne točke.FOTO: iStockphoto
Kako poteka zdravljenje?

Lajše glavobole lahko blažite in preprečujete z ustreznimi zdravili, ki jih lahko sami kupite v lekarni ali vam jih bo predpisal zdravnik, hujših migren pa za zdaj še ne moremo uspešno in trajno odpraviti z nobenim zdravljenjem. Če vam ne bodo več pomagale nobene kombinacije tablet, se lahko odločite za agresivnejše oblike lajšanja bolečin, kot sta akupunktura in izjemno nevarno in tvegano ravnanje atlasa.

Akunpuntura

Akupunktura je metoda zdravljenja, ki temelji na zabadanju iglic v akupunkturne točke. V telesu naj bi obstajalo 12 glavnih meridianov, po katerih naj bi se pretakala življenjska energija. Ti so simetrično porazdeljeni po levi in desni strani telesa ter so poimenovani po organih, s katerimi so povezani. Vsak izmed njih vsebuje določeno število akupunkturnih točk, ki merijo od 2 do 5 milimetrov, v katere strokovnjak glede na težavo s hitrim in rahlim zasukom zabada igle iz kirurškega jekla. V kožo se zabadajo od 2 do 8 milimetrov globoko in učinkujejo do 20 minut. Postopek je lahko izjemno boleč, zato ga odsvetujemo, če so bolečine še vzdržne. Običajni pozitivni reakciji sta rdečica in koprivka na koži, zato se ju nikar ne ustrašite.

Ravnanje atlasa

Pred razmislekom o tovrstnem posegu naj vas opozorimo, da je ta izjemno nevaren in močno odsvetovan s strani splošne medicine. Po uspešnem posegu naj bi sicer tovrstne bolečine trajno izginile, a lahko tudi že izkušen kiropraktik ob najmanjši napaki nepopravljivo poškoduje vašo hrbtenico. Strokovnjak mora namreč brez lokalne anestezije in lastnoročno naravnati oziroma premakniti prvo vratno vretence v pravilno lego, saj naj bi bila ravno zamaknjenost kosti glavni razlog za pojav mnogih bolečin in bolezni, tudi glavobola. Kljub temu, da vretence premika zgolj za nekaj stotink milimetra, naj bi bila bolečina za marsikoga neznosna. Poseg vsekakor odsvetujemo, saj si lahko veliko varneje in preprosteje pomagate tudi sami.

Privoščite si pomirjujoč zeliščni napitek in si z njim pomagajte kar sami.
Privoščite si pomirjujoč zeliščni napitek in si z njim pomagajte kar sami. FOTO: iStockphoto

Kaj lahko storimo sami?

Samopomoč ob prvih bolečinah

Ko začutite prve znake glavobola, ga najprej poskusite pregnati z dobrim počitkom in sprostitvijo. Umaknite se v miren in temen prostor ali se odpravite na sproščujoč sprehod v naravo. Napete mišice lahko zmehčate z vročo krpo ali toplotno lučko, s katero morate obsevati predel vratu. Tako boste omilili bolečino, ki izhaja iz zgornjega dela hrbtenice. Ker vsi vemo, koliko lahko naredi tudi sama psiha, se poskusite zamotiti in odmisliti bolečine. V skrajnem primeru vzemite zdravilo ali poiščite zdravniško pomoč.

Blagodejni učinki vode

Vsaj 15 minut izmenično menjujte obkladke z vročo in hladno brisačo, ki jo morate položiti na predel zatilja. Stopite lahko tudi pod topel tuš, pri čemer curek usmerite po tilniku in hrbtenici navzdol, da sprostite napete mišice. Učinkovita naj bi bila tudi hoja po vodi in rosi z bosimi nogami. Ob tem nadzorujte svoje dihanje, se umirite in si privoščite osvežitev celotnega telesa.

Pritiskajte na "skrite“ točke

Bolečine v sencih lahko odpravite tako, da s kazalcema pritisnete na kost med obrvmi in ušesi. Z blazinicami prstov nanjo čvrsto pritiskajte vsaj 10 sekund, nato pa naredite še nekaj nežnih krožnih gibov. Če vas boli v predelu čela, z blazinicami na isti način pritiskajte v jamico za ušesno mečico ali ga masirajte, pri čemer morate prste položiti nad obrvi in masirati navzven proti lasišču. Na vrh nosnega korena, med obrvi, lahko položite še sredinca in pritiskate vsaj nekajkrat na dan, kar bo še dodatno pripomoglo k sprostitvi telesa.

Prosite, da vam zmasirajo vdolbinico med zatiljem in rameni ter s tem sprostijo občutek napetosti. Če so napete tudi vaše vratne mišice, naj konice sredincev položijo v vdolbino na vratu, in sicer na obeh straneh hrbtenice, ter čvrsto pritiskajo na to točko.

S palcem in kazalcem ene roke pritiskajte na mišico med palcem in kazalcem na drugi roki. Ta točka bo pomagala predvsem pri sinusnem glavobolu, a je nosečnice nikakor ne smejo uporabljati. Bolečine lahko med drugim lajša tudi pritisk na točko med vznožjem palca in sosednjega prsta na nogi. Tovrstne "terapije" lahko varno ponovite tudi večkrat dnevno.

Obiščete lahko tudi strokovnjaka, ki bo z masiranjem skritih točk sprostil napetost in bolečino.
Obiščete lahko tudi strokovnjaka, ki bo z masiranjem skritih točk sprostil napetost in bolečino.FOTO: iStockphoto

Ali verjamete v telesne čakre?

Vsaka čakra napaja pomembne organe v našem fizičnem telesu in je povezana z njej ustreznimi oziroma povezujočimi organi, živčnimi spleti ter žlezami. Prav glavoboli, migrene in težave s sinusi pa lahko poskrbijo za blokado šeste oziroma čelne čakre. Pri odpravljanju tovrstnih blokad, če v to verjamete, lahko pomagata predvsem joga in meditacija ter posledično umirjen način življenja. Vašemu počutju bo takrat ustrezala predvsem indigo modra barva in modrikasti kamni, kot so sugelit, ametist, modri fluorit in smaragd. Pomagalo bo tudi redno uživanje sadja in zelenjave ter redno uživanje čaja sivke, vijolice ali divje mačehe in še mnogi drugi.

Aromaterapija

Na bolečine v predelu glave lahko blagodejno delujejo tudi nekatera eterična olja, na primer sivka, če so te posledice stresa ali čezmerne razdražljivosti. Njeno olje namreč uravnava razpoloženje in pomirja duha in telo. Koristila vam bo tudi poprova meta, ki spodbuja kožne receptorje za mraz. Če jih aktiviramo, se namreč zmanjša zaznavanje in blokira prenos bolečine. Uporaba poprove mete ni primerna za otroke, mlajše od šest let. Nadišavite svoj dom z oljem evkaliptusa, limonske trave, melise ali rožmarina, ki bo blagodejno vplival na hude glavobole, in se sprostite v udobju lastnega doma. Seveda to ne velja za posameznike, ki so močneje občutljivi na izrazite vonjave.

Pomirjujoči zeliščni napitki

Priporočamo vam uživanje čajnih mešanic iz baldrijana, melise, bele omele, šentjanževke, poprove mete, žajblja ali rožmarina, ki bodo blažile bolečine neprijetnih glavobolov. Koristen naj bi bil tudi ingver, saj vsebuje encime, ki pomagajo pri prebavi. Prav ta je lahko namreč eden izmed vzrokov za nastanek glavobola. Po svojem blagodejnem učinku sta dobro znani tudi rastlini vratič, ki ga lahko uživate v obliki čaja ali tinkture, in že vsem poznana aloe vera.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587