O funkcionalnih motnjah prebavil govorimo, kadar za težave niso krive neke dokazljive spremembe v sami strukturi prebavil niti biokemična odstopanja. Vendar imajo bolniki številne težave in simptome, na primer:
- bolečina v zgornjem delu trebuha;
- napenjanje in vetrovi, najpogosteje po obroku;
- krči, ki so prav tako pogosti po obedovanju;
- neurejena prebava, kot na primer menjavanje zaprtja in driske ali takojšne odvajanje blata po prav vsakem obroku;
- pojav svetle sluzi na blatu.
Tako je vsekakor poleg vseh potrebnih testov in pregledov, med katere spadajo tudi endoskopski pregled želodca z gastroskopijo, pregled črevesja s kolonoskopijo, CT trebuha, ultrazvočne preiskave, slikanje z magnetno resonanco in podobno, potrebno tudi skrbno opazovanje samega sebe in lastnega telesa. Dobro je vedeti, kako se odzovemo na stres, določena zdravila in hrano, redno je treba spremljati tudi telesno težo. Prav je, da ob vsaki spremembi običajnih simptomov, ki se po nekaj dneh spremenjenih navad, za katere sumimo, da bi lahko bile krive za naše težave, ne izboljšajo oziroma ne izginejo, posvetujemo z zdravnikom.
A prav funkcionalne motnje lahko tako pri pacientu kot zdravniku povzročijo nemalo slabe volje in številne napetosti. ''Funkcionalne težave so najpogostejši vzrok konfliktov med bolniki in vsemi zdravstvenimi delavci,'' pojasni gastroenterologinja. ''Bolniki pričakujejo, da se bo našel vzrok njihovim težavam in da se bodo težave odpravile. Zdravniki pričakujemo enako, da se bo odkril vzrok in da bomo našli pravo terapevtsko orodje. Ker pa so vsi izvidi in preiskave v mejah normale, bolnikove težave ne prenehajo, se pojavi nezaupanje in nezadovoljstvo s strani bolnikov.''
Težava je tudi v tem, da za funkcionalne motnje prebavil obstaja zelo malo zdravil, vendar lahko za boljše počutje veliko naredimo s primerno prehrano, redno telesno aktivnostjo in izogibanju stresu. ''Hrano izbiramo glede na tip naših težav. Imamo lahko več funkcionalnih motenj hkrati, zato je potreben posvet pri gastroenterologu in nutricionistu. Z vsakodnevnim 30-minutnim gibanjem, pri katerem se dobro prepotimo, bomo pomagali prebavilom, da bo peristaltika boljša, da bo prekrvavitev prebavil boljša in naš imunski sistem odpornejši, mi sami pa bolj pozitivni,'' še svetuje Tatjana Puc Kous, dr. med.
Sicer nam lahko kakšne svoje zamisli in nasvete za premagovanje prebavnih težav zaupate tudi tako, da se nam pridružite na naši Facebook strani – to lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV