Poznani so trije virusi, ki povzročajo gripo: virus influence A, B in C. Virus influence A povzroča epidemije in pandemije, virus influence B povzroča običajno omejene izbruhe npr. v šolah, vrtcih, virus influence C pa okuži posameznike in ne povzroča epidemij. Časovno obdobje od okužbe do pojava bolezni je kratko. Bolezenski znaki se pojavijo 1–3 dni po okužbi.
Bolezenski simptomi in znaki gripe:
– vročina,
– nahod,
– bolečina v žrelu,
– kašelj,
– bolečine v mišicah,
– tresavica,
– izguba apetita.
Virus gripe se prenaša s kužnimi kapljicami, ki nastajajo pri kašljanju, kihanju, govorjenju in jih lahko vdihnemo, če smo v bližini obolelega. Zaradi zamude Svetovne zdravstvene organizacije pri določitvi sevov za cepivo se cepljenje proti gripi letos začenja mesec dni pozneje kot pretekla leta. V ambulantah pri osebnih zdravnikih in NIJZ se lahko cepijo vsi, ki so starejši od 6 mesecev. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje cepljenje priporočajo vsem prebivalcem, zlasti bolj ogroženim skupinam. Cepljenje je smiselno opraviti vsako leto še pred začetkom zime in obdobjem kroženja virusov.
Ali se boste cepili proti gripi?
Sicer pa je letos pri cepljenju proti gripi ena novost, in sicer bo za tiste, ki spadajo v skupino ogroženih, cepljenje letos brezplačno. To so kronični bolniki, starejši, nosečnice in pa izjemno debeli ljudje. Cena za vse ostale pa ostaja nespremenjena, 14 evrov. Potreben je le en odmerek, ki nudi zaščito za vso sezono.
Proti gripi se je v pretekli sezoni sicer cepilo nekaj več kot 94 tisoč Slovencev, kar je manj kot 5 odstotkov, študenti medicine iz projekta Vakcinet pa si prizadevajo to spremeniti. V letošnjem letu je zaradi gripe pri nas umrlo več kot 160 ljudi. Številni bolniki so končali na intenzivnih oddelkih.
Na NIJZ poročajo, da je najbolj učinkovita zaščita pred gripo cepljenje
Cepljenje je priporočljivo za vsakogar, še posebej za starejše od 65 let, za bolnike s kroničnimi boleznimi pljuč, srca, ledvic, za diabetike, za osebe z imunsko pomanjkljivostjo, zdravljene s kemo- ali radioterapijo, in malignomi ter za majhne otroke, stare od 6 do 23 mesecev. Cepljenje priporočajo tudi nosečnicam.
V kolikor se okužite z gripo, poskrbite, da ne prenesete virusa influence na svoje bližnje – večkrat dnevno si umijte roke in kašljajte v rokav. Sproti odstranjujte posmrkane robčke. Roke si umijte vsakič, ko jih onesnažite z izločki dihal. Uporabljajte svoje kozarce in jedilni pribor.
Za preventivo zoper gripe pa na NIJZ priporočajo vzdrževanje dobre telesne kondicije, veliko gibanja na svežem zraku in uživanje zdrave hrane z veliko sadja in zelenjave. V mesecih, ko je okužb dihal veliko, se izogibajte zaprtih prostorov in si večkrat skrbno umijte roke, da ne zanesete virusa influence in tudi drugih mikroorganizmov na dihala. Okužbo preprečite z dobrimi higienskimi navadami – ne delite osebnih predmetov, kot so zobne krtačke, ne pijte iz istega kozarca ali steklenice, ne uporabljajte istega jedilnega pribora ipd.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV