V tem času se vedno več gibamo v naravi. To je čas pohodništva, odhodov na morje in uživanja v sončnih žarkih. Veliko govorimo o zaščiti in preventivi pred sončnimi opeklinami, manjkrat pa o ugrizih živali, do katerih lahko hitro pride pri pohajkovanju v naravi. Med takšne ugrize živali spadajo tudi kače.
V Sloveniji živi 11 vrst kač, med katerimi so tri strupene – modras, navadni gad in laški gad. Ugriz teh kač je lahko nevaren za zdravje ljudi.
Če kača ugrizne, je najpomembneje ugotoviti, ali je strupena ali ne. Za razliko od nestrupenih imajo strupene kače trikotno glavo in ozke eliptične oči.
Več o strupenih in nestrupenih kačah si lahko preberete v spodnjem članku:
Naše strupene živali se od nestrupenih razlikujejo po obliki telesa, ki so kratka in debela, za razliko od nestrupenih, katerih telesa so tanka in podolgovata. Vendar je treba opozoriti, da razlikovanje med strupi na ta način velja samo za Evropo!
Kaj pa, če pride do ugriza?
Pri postopkih samopomoči se priporoča, da se zaradi nevarnosti dodatnih ugrizov ne odpravite na lov na kačo. Če je kača ubita, jo je priporočljivo odpeljati v bolnišnico za natančno identifikacijo, kar bistveno vpliva na terapevtski postopek.
Na mestu ugriza se običajno vidita dve ugrizni rani od kačjih zob, ki sta narazen 6–8 mm, čeprav je možno, da je le ena rana ali celo samo praska. Najdba rane ne pomeni, da je bil strup vbrizgan v telo. Po podatkih kar 22 % dokazanih ugrizov ne kaže znakov zastrupitve.
Simptomi ugriza kače
V dveh urah se na mestu ugriza pojavita bolečina in oteklina. Pri hudih zastrupitvah se bolečina pojavi hitro in je nenavadno ostra; tudi oteklina se hitro širi in jo lahko spremlja močna podkožna krvavitev. Poleg rdečice se lahko na koži pojavijo mehurčki s krvavo vsebino.
Takoj po ugrizu se pri skoraj polovici ugrizov pojavijo splošni simptomi, kot so omotica, slabost in bruhanje, občutek splošne šibkosti in otekanje regionalnih bezgavk (v dimljah pri ugrizu noge ali v pazduhi pri ugrizu roke). Bleda in hladna koža, oblita z znojem, s hitrim srčnim utripom in padcem krvnega tlaka so znaki šoka, ki se običajno razvija postopoma in je glavni vzrok smrti.
Kako oskrbeti rano?
Če kača ni strupena, je treba rano sprati z veliko vode, namazati z antibiotičnim mazilom in zaviti v povoj. Preveriti je treba, kdaj je bila oseba nazadnje cepljena proti tetanusu, in če je minilo več kot 5 let, je potrebno ponovno cepljenje.
V primeru suma na strupeno kačo mora človek strogo počivati, torej se je treba izogibati tudi najmanjšemu premiku, roko ali nogo, na kateri se nahaja ugrizna rana, pa je treba imobilizirati.
Poskusi izsesavanja strupa na mestu ugriza niso priporočljivi! Povijanje prek ugrizne rane prav tako ni priporočljivo in se ne uporablja, saj lahko povzroči zaplete. Končno kompresijo v nujnih primerih izvajajo posebej usposobljeni zdravstveni delavci.
Osebo je treba nujno prepeljati v bolnišnico
Načeloma je vsak primer kačjega ugriza potrebno pogledati v bolnišnici.
Preprečevanje ugriza kač
Nekatere ugrize, na primer, ko človek po nesreči pristane na kači, je skoraj nemogoče preprečiti. Vendar pa obstajajo previdnostni ukrepi, ki lahko znatno zmanjšajo možnost, da vas kača ugrizne:
- Pusti kačo pri miru. Veliko ljudi je ugriznjenih, ko poskušajo ubiti kačo ali se ji čim bolj približati. Kače najpogosteje pobegnejo in le izjemoma napadejo,
- Izogibajte se visoki travi, če nimate primerne obutve (debeli usnjeni škornji), in se čim več gibajte po obstoječih poteh,
- Ne postavljajte rok in nog na mesta, ki niso vidna (na primer, ne potiskajte roke v grm ali za skalo).
- Ne pobirajte kamnov ali kosov lesa, če niste dovolj oddaljeni od možnega napada kače.
- Bodite še posebej previdni in pripravljeni, če plezate po skalah.
Vizita e-novice
Povzeto po Ordinacija.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV