Vizita.si
Bakterije

Okužbe in zastrupitve

Če ste se okužili, šteje vsaka minuta

V.H.
04. 09. 2020 12.30
0

Živimo v okolju, v katerem smo vsakodnevno izpostavljeni številnim okužbam, ki lahko resno ogrozijo naše zdravje. Ste že slišali za meningokoke?

Poznamo ogromno mikroorganizmov, nekateri niso nevarni, spet drugi lahko povzročijo resna stanja, še posebej če imamo oslabljen imunski sistem. V teh primerih je pomembno, da vemo, kako ukrepati – predvsem pa je najpomembnejše, da ukrepamo pravočasno. 

Invazivna meningokokna okužba napreduje zelo hitro in lahko prizadene vse starostne skupine.
Invazivna meningokokna okužba napreduje zelo hitro in lahko prizadene vse starostne skupine. FOTO: Arhiv naročnika

Meningokoki – bakterije, ki so lahko izjemno nevarne

Med najpogostejše povzročitelje nevarnih bakterijskih okužb prav gotovo spadajo meningokoki, od katerih poznamo 12 seroloških skupin meningokokov, od tega jih šest (A, B, C, W, X in Y) povzroča invazivne meningokokne okužbe. V Sloveniji so najbolj razširjeni meningokoki skupine B, v letih zadnjih letih smo zabeležili kar 61 % primerov. Invazivne meningokokne okužbe povzročajo tudi ostale seroskupine (A, C, W, X in Y).

Najranljivejša skupina so predvsem otroci do petega leta starosti, pri katerih se ta redka bolezen pojavi najpogosteje. 

Posledice invazivnih menigokoknih okužb

Invazivna meningokokna okužba napreduje zelo hitro in lahko prizadene vse starostne skupine. Povzročajo jo bakterije, ki se imenujejo meningoki (Neisseria meningitidis), in sicer gre za redko okužbo, ki lahko vodi v resno stanje, saj povzroča vnetje možganskih ovojnic oziroma meningitis in okužbo krvi, torej sepso. Po podatkih naj bi kar okoli 20 % preživelih imelo trajne posledice, medtem ko jih 10 % ne preživi, kljub zdravniški oskrbi. 

Po podatkih naj bi kar okoli 20 % preživelih imelo trajne posledice, medtem ko jih 10 % ne preživi, kljub zdravniški oskrbi.
Po podatkih naj bi kar okoli 20 % preživelih imelo trajne posledice, medtem ko jih 10 % ne preživi, kljub zdravniški oskrbi. FOTO: Dreamstime

Pri okužbi šteje vsaka minuta 

Če ste zboleli, šteje vsaka minuta, saj postane okužba smrtno nevarna že v nekaj urah. Kritično obdobje lahko nastopi po 24 urah, medtem ko traja inkubacijska doba do izbruha bolezni od 2 do 10 dni, največkrat 3 do 4 dni. V tem času meningokoki pridejo v kri, od koder se lahko naselijo v možganskih ovojnicah, kjer povzročijo gnojno vnetje ali sepso. 

Kakšni so prvi simptomi 

Bolezen se običajno začne naglo, bolniku se stanje iz ure v uro samo slabša in lahko celo izgubi zavest. Prvi znaki so nespecifični in podobni gripi, ampak bodite pozorni na nenadno povišano temperaturo (do 39 stopinj Celzija), glavobol, slabost, bruhanje in otrdel vrat. Značilen je tudi izpuščaj na koži, ki spominja na podkožne drobne krvavitve (petehije). Pri sepsi se poleg značilnega izpuščajo pogosto pojavijo tudi bolečine v nogah, nenormalna barva kože, hladne dlani, stopala in žeja. 

Kako se bolezen prenaša?
Kako se bolezen prenaša? FOTO: Arhiv naročnika

Kako se bolezen prenaša?

Glavni vir okužb je zdrav nosilec, saj se pri nekaterih osebah meningokoki nahajajo v nosno-žrelni sluznici, medtem ko sami ne zbolijo, lahko pa okužijo druge. Bolezen se prenaša kapljično, kar pomeni, da se lahko prenese s poljubljanjem, kašljanjem, kihanjem, z deljenjem jedilnega pribora in kozarcev ali pa v okoljih, kjer je skupaj veliko ljudi. Do invazivne meningokokne okužbe pride, ko bakterije iz sluznice preidejo v krvni obtok in se razširijo po telesu. Meningitis lahko poleg meningokoka povzročajo še številne druge bakterije in virusi, kot so klopni meningoencefalitis, bakterije pnevmokoka in bakterija hemofilus influence tipa B.

Ali obstaja zaščita?

Dovzetnost za bolezen se sicer zmanjšuje s starostjo, a osebe, ki imajo oslabljen imunski sistem, lahko zbolijo kadar koli, zato ni odveč, da se posebno pozornost in skrb nameni tudi preventivi. O možnostih zaščite proti invazivni meningokokni okužbi ali pri morebitnih dodatnih vprašanjih, se posvetujte s svojim zdravnikom ali otrokovim pediatrom. Podrobnejše informacije lahko najdete TUKAJ

Ne spreglejte simptomov.
Ne spreglejte simptomov. FOTO: Arhiv naročnika

Sponzorirana objava

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650