Vizita.si
Bakterije

Okužbe in zastrupitve

Akutna bakterijska bolezen, ki je lahko smrtno nevarna

N.R.A.
16. 09. 2020 08.23
0

Potek bolezni je hiter, simptomi in znaki pa so na začetku nespecifični in močno podobni gripi. Ker je bolezen lahko smrtno nevarna, 1 od 5 preživelih ima hude trajne posledice, je pomembno, da se zavedamo pomena preventive, izobraževanja in ustrezne zaščite.

Meningokokni meningitis je akutna bakterijska bolezen, ki se začne s simptomi, ki spominjajo na gripo. Bolnike spremlja povišana telesna temperatura, glavobol, mrzlica, slabost, pogosto bruhanje in otrdel vrat, izključeni pa niso niti izpuščaji na koži, ki se pojavijo v obliki drobnih krvavitev, zmedenost in občutljivost na svetlobo. Sicer je redka bakterijska bolezen, a ena najbolj zahrbtnih in težavnih, hkrati pa hitro napredujočih. 

Sicer je redka bakterijska bolezen, a ena najbolj zahrbtnih in težavnih, hkrati pa hitro napredujočih.
Sicer je redka bakterijska bolezen, a ena najbolj zahrbtnih in težavnih, hkrati pa hitro napredujočih. FOTO: iStock

Kaj povzroča meningokokni meningitis?

Preprosto ime za meningokokni meningitis je vnetje možganskih ovojnic, ki ga povzroča bakterija meningokok (Neisseria meningitidis). Slednja se lahko pri nekaterih zdravih ljudeh nahaja v nosno žrelnem predelu sluznice. Tem ljudem pravimo nosilci in navadno za boleznijo ne zbolijo, so pa lahko prav tisti, ki meningokoke prenesejo na druge, za okužbo dovzetnejše posameznike. Dovzetnost za to bakterijsko bolezen je sicer nizka in se zmanjšuje s starostjo, a je potrebno poudariti, da ni izključena nobena starostna skupina – ogrožene so tudi in predvsem osebe z okrnjeno imunostjo. 

Kako se okužba prenaša?

Prenos okužbe je kapljičen, bodisi pride do stika z okuženim s poljubljanjem, kihanjem, kašljanjem, deljenjem pribora ali kozarcev. Za prenos okužbe so najbolj nevarni zelo tesni, dalj časa trajajoči stiki z bolnikom. Do invazivne okužbe pride takrat, ko meningokoki iz sluznice preidejo v krvni obtok in se razširijo po celotnem telesu. S tem se naselijo tudi v možganskih ovojnicah, kjer povzročajo gnojno vnetje, ki mu pravimo meningokokni meningitis.

Ogroženi so tudi in predvsem naši najmlajši.
Ogroženi so tudi in predvsem naši najmlajši. FOTO: Arhiv naročnika

Če bakterije v veliki količini vdrejo tudi v kri, se pojavi meningokokna sepsa – zastrupitev krvi, ki je zelo huda in resna oblika bolezni. Slednja se začne zelo hitro, bolnikovo stanje pa se zelo hitro slabša. V primeru meningokokne sepse pride do krvavitve v kožo, ude in notranje organe, čas od okužbe do izbuha bolezni pa je od 2 do 10 dni, običajno zgolj od 3 do 4 dni. 

Meningitis pa ne povzročajo le meningokoki, temveč številne druge bakterije in virusi, denimo virusi, ki povzročajo klopni meningoencefalitits, bakterije pnevmokoka in bakterija hemofilus influence tipa b. 

Možne posledice.
Možne posledice. FOTO: Arhiv naročnika

Kako poteka zdravljenje in kakšne so posledice okužbe?

Bakterijska okužba z meningokokom je resna in zahteva hitro prepoznavo ter ustrezno antibiotično zdravljenje. Večina bolnikov potrebuje bolnišnično oskrbo. Šteje vsaka minuta, saj se bolnikovo stanje lahko zgolj v nekaj urah izjemno hitro poslabša. 

Okužba se pogosto konča z resnimi in trajnimi posledicami za bolnika, lahko pride celo do smrti. Tudi, ko se okužba prepozna in se zdravi dovolj zgodaj, lahko namreč kar 10 % obolelih umre v enem ali dveh dnevih po pričetku simptomov. Meningokoknega meningitisa zato ne smemo podcenjevati, saj je potek hujših oblik izjemno hiter in resen, zdravje in življenje bolnikov pa je odvisno od časa, v katerem prejme ustrezno zdravniško obravnavo in zdravljenje. 

Kako se lahko zaščitimo in kakšna je preventiva? 

Če se pojavijo kateri od omenjenih simptomov, tukaj gre poudariti, da je najznačilnejši simptom otrdelost vratu in izpuščaji, takoj obiščite svojega zdravnika. Ali izpuščaji kažejo na meningitis ali ne, lahko preverimo s steklenim kozarcem in sicer tako, da slednjega položimo čez izpuščaj. Če je ta viden skozi steklo gre za meningokokno okužbo

Izjemnega pomena je torej, da znamo pravočasno prepoznati in simptome ter tako lahko hitro ukrepamo. Pri sumu na invazivno meningokokno okužbo takoj poiščite zdravniško pomoč! 

O možnostih zaščite proti invazivni meningokokni okužbi ali morebitnih dodatnih vprašanjih se posvetujte s svojim osebnim zdravnikom. Več podrobnih in natančnih informacij pa lahko najdete tudi tukaj

Najpogostejši simptomi
Najpogostejši simptomiFOTO: Arhiv naročnika

Sponzorirana objava

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650