Vizita.si
HIV

Okužbe in zastrupitve

V Sloveniji trenutno živi manj kot 1.000 oseb z virusom HIV, petina se jih tega ne zaveda

S.B.
01. 12. 2019 09.26
0

V letu 2019, do vključno 22. novembra, je bilo v Sloveniji 25 novih diagnoz okužbe z virusom HIV, kar je bilo deset manj kot v celem letu 2018. Po ocenah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) pri nas trenutno živi manj kot 1.000 oseb z virusom HIV, od katerih jih približno petina ne ve za svojo okužbo.

Biti HIV pozitiven pomeni, da imaš v svojem telesu HIV. Ne pomeni pa, da si bolan, da imaš Aids ali da umiraš. Virus HIV se prenaša z nezaščitenimi spolnimi odnosi, pri katerih kri ali druge telesne tekočine (sperma, vaginalni izločki …) okužene osebe vstopijo v telo zdrave osebe. Ne prenaša se s poljubljanjem, božanjem ali drugimi tesnejšimi telesnimi stiki.

Aids ali Acquired Immune Deficiency Syndrome in HIV torej nista eno in isto. Aids, ki je zadnja stopnja okužbe s HIV-om, se ponavadi razvije pri tistih dolgotrajno HIV-pozitivnih osebah, ki se ne zdravijo, njihov imunski sistem pa postane zelo šibek. Pri teh osebah obstaja tveganje za razvoj okužb in bolezni, ki bi jih zdrav imunski sistem lahko preprečil.

'Pri 32 letih sem mislila, da rak 'lovi' le starejše, potem pa je ujel mene.'
Preberi še
'Pri 32 letih sem mislila, da rak 'lovi' le starejše, potem pa je ujel mene.'

V letu 2019, do vključno 22. novembra, je bil aids diagnosticiran pri enem moškem in štirih ženskah. Pri vseh je bila tudi okužba s HIV prepoznana v istem letu. Umrli sta dve osebi z virusom HIV, a nobena zaradi aidsa. Podatki o novih diagnozah okužbe s HIV za letošnje leto kažejo, da je bilo šest okužb med ženskami in 19 med moškimi, poročajo na NIJZ.

HIV se prenaša z nezaščitenimi spolnimi odnosi, pri katerih kri ali druge telesne tekočine.
HIV se prenaša z nezaščitenimi spolnimi odnosi, pri katerih kri ali druge telesne tekočine.FOTO: Shutterstock

Bolezenski znaki:

- Primarna okužba s HIV: Vročina, povečane bezgavke, rdečkast izpuščaj po telesu, tudi dlaneh in podplatih, bolečine v mišicah, driska. Ti simptomi minejo običajno v eden do štirih tednov.

- Latentno obdobje: Razen povečanih bezgavk pri nekaterih obolelih so v tem obdobju, ki lahko traja nekaj let, bolezenski znaki odsotni.

- Zgodnja simptomatska okužba: Pojavi se po več letih latentne. Zanjo so značilni tako imenovani simptomi B: kožni izpuščaj, glivična vnetja, herpes zoster (pasavec), prizadetost živčevja, vročina.

- Aids (sindrom pridobljene imunske nezadostnosti): Hude virusne in bakterijske okužbe različnih organov, pljučnice, oportunistične okužbe, tuberkuloza, prizadetost osrednjega živčevja (demenca, encefalitis), Kaposijev sarkom pri mlajših, limfomi, rak materničnega vratu.

Veronika iskreno o svoji bolezni: "Ves čas sem si govorila, da bo minilo, da bo kri izginila. Ampak ni."
Preberi še
Veronika iskreno o svoji bolezni: "Ves čas sem si govorila, da bo minilo, da bo kri izginila. Ampak ni."

»Relativno nizko število novih diagnoz in kasnih diagnoz okužbe s HIV med MSM je predvidoma posledica uspehov kombinirane preventive, predvsem dostopnosti testiranja in spremenjene kulture testiranja med MSM ter takojšnjega zdravljenja po diagnozi okužbe. Zgodnje zdravljenje je uspešnejše, izboljša kakovost in pričakovano trajanje življenja ter preprečuje prenos okužbe s HIV,« je povedala izr. prof. dr. Irena Klavs z NIJZ in dodala, da je glede na prijavljene primere novih diagnoz okužbe s HIV v začetku leta 2019 v Sloveniji živelo 657 oseb s prepoznano okužbo s HIV.

V Sloveniji je bilo v letu 2019 postavljenih kar 25 novih diagnoz okužbe s HIV.
V Sloveniji je bilo v letu 2019 postavljenih kar 25 novih diagnoz okužbe s HIV.FOTO: Shutterstock

Kako poteka zdravljenje?

Pri osebah z virsom HIV, ki se ne zdravijo, virus počasi napada imunski sistem – obrambni mehanizem, ki tvoje telo ščiti pred okužbami. Na izbor določene kombinacije zdravil vpliva več dejavnikov, med drugim tudi to, katere pridružene bolezni ima človek, ki se je okužil z virusom HIV, v kakšni splošni telesni kondiciji je, ali jemlje nedovoljene droge, pomembno pa je tudi, da zdravnik oceni, kako disciplinirano se bo okuženi držal sheme zdravljenja.

’Možganska megla’ je lahko posledica nepravilnega delovanja ščitnice
Preberi še
’Možganska megla’ je lahko posledica nepravilnega delovanja ščitnice

Danes imamo na razpolago tako zdravila iz šestih različnih skupin, ki pa še vedno ne zmorejo popolnoma pozdraviti okužbe z virusom HIV, lahko pa preprečujejo razmnoževanje virusa in s tem omejijo poškodbe imunskega sistema, s tem pa so osebe, ki zdravila redno jemljejo, zdrave.

Prav zaradi teh zdravil lahko večina ljudi, ki živijo z virusom, pričakuje, da bodo imeli običajno življenjsko dobo. Njihov učinek je najboljši, če jih jemljemo v kombinaciji, kar je tudi običajen način zdravljenja. Zdravniki jih ne predpišejo takoj ob potrditvi prisotnosti virusa HIV v telesu, pač pa ob pojavu z okužb ali ostalih z aidsom povezanimi težavami oziroma če pade število CD4 celic pod določeno vrednost.

svetovni dan aidsa
svetovni dan aidsaFOTO: Shutterstock

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 643