Vizita.si
Bolnica

Okužbe in zastrupitve

V Sloveniji beležimo okoli 18.000 bolnišničnih okužb na leto

S.B.
07. 02. 2020 08.44
0

Bolnišnične okužbe so eden večjih zdravstvenih problemov na svetu. Število okužb z leti vse bolj narašča. Ni jih mogoče preprečiti v popolnosti, lahko pa znižujemo njihovo pogostost.

V skupino ljudi, ki so bolj izpostavljeni tveganjem za bolnišnične okužbe, spadajo starejši, bolniki s hitro smrtnimi boleznimi, operirani bolniki na oddelkih intenzivne nege ter bolniki, ki so izpostavljeni invazivnim postopkom. Kaj sploh so bolnišnične okužbe in na kakšen način jih lahko preprečujemo, pa nam je pojasnil Matej Rajk.

Kaj so bolnišnične okužbe in kako pogoste so?

Bolnišnične okužbe (BO) so okužbe, ki so posledica obravnave v bolnišnici, in ne razloga, zaradi katerega smo v bolnišnico prišli. V Sloveniji jih beležimo cca 18.000 na leto (NIJZ), torej nezanemarljivo število.

BO so izjemno velik problem globalnega ranga. Še posebej na Zahodu je to močno povezano s povečano odpornostjo mikroorganizmov na antibiotike in seveda s staranjem prebivalstva. Glede BO imajo svoje strategije vse velike entitete, vključno z EU – na nivoju EU namreč BO povzročijo kar 16 milijonov dodatnih (nepotrebnih) dni hospitalizacije na leto, kar predstavlja enormne finančne stroške, da o obremenitvah pacientov in njihovih družin, hkrati pa zdravstvenega osebja, sploh ne govorimo.

Osnovni namen naprave je preprečevanje prenosa bolnišničnih okužb.
Osnovni namen naprave je preprečevanje prenosa bolnišničnih okužb.FOTO: Dreamstime

Na kakšen način in v kolikšni meri dezinfekcija prostorov z UV-C izboljšuje bolnišnične okužbe?

Osnovni namen naprave je preprečevanje prenosa bolnišničnih okužb, ki jih povzročajo MRSA, VRE in C.Difficile in drugi, še posebej t. i. multirezistentni mikroorganizmi. Te okužbe se največkrat prenašajo preko kontaktnih površin, kot so postelja, kljuke, nočne omarice, stranišča itd.

Omenjene površine se trenutno čistijo ročno, kar je tudi zlati standard. Je pa ročno čiščenje zelo težko nadzorovati, saj je površin zelo veliko. Zato je rešitev tehnologija brezkontaktne dezinfekcije, kjer je UV-C najboljše ravnotežje med hitrostjo (povprečen cikel 10 minut) in učinkovitostjo (nad 99 %).

Ker je v sodobnem zdravstvu bistven problem pomanjkanje časa, je treba upoštevati tudi ta faktor. Zaradi izredno enostavne uporabe ter kratkih dezinfekcijskih časov, ga v redno uporabo brez težav uvede vsaka bolnišnica, ne da bi pri tem povečala obremenitev osebja.

Uporabljajte razkužila, nameščena v prostorih in hodnikih bolnišnice.
Uporabljajte razkužila, nameščena v prostorih in hodnikih bolnišnice.FOTO: Kanal A

Kako deluje UV-C dezinfekcija in v kakšne namene se jo uporablja?

UV-C svetloba kot dezinfekcijsko sredstvo deluje na način, da prodre v celična jedra mikroorganizmov, jim poškoduje molekule DNK, na ta način pa se ne morejo razmnoževati in tako postanejo neškodljivi.

Osnovni namen dezinfekcije na splošno pa je preprečevanje prenosa infekcij.

UV-C se uporablja v številnih različnih instalacijah, najpogostejša je dezinfekcija vode in razne "komore" za dezinfekcijo. Pri tem je značilno, da UV-C deluje v zaprtem prostoru.

Na kakšen način lahko sami doma poskrbimo za dezinfekcijo prostorov?

Če niso prisotni zelo nevarni mikroorganizmi, to pa je izjemno redko, dezinfekcija doma ni potrebna. Človeški imunski sistem namreč potrebuje "izzive", sicer nas lahko pokosi vsak prehlad.

Koliko časa traja povprečni dezinfekcijski cikel UV-C naprave in koliko časa deluje?

Dezinfekcijski cikel UV-C naprave je izjemno močno povezan z velikostjo prostora in pozicijo naprave v prostoru. Ta povprečno traja 10 minut na sobo, v sanitarijah je to lahko tudi manj kot 5 minut, v večjih prostorih, kot so operacijske dvorane, pa kakšnih 20 minut.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650