Gibanje v naravi je pomemben del našega življenja, več obiska neobljudenih površin in gozdov v zadnjih tednih, pa je pripisati posledicam in omejitvam, povezanih z epidemijo koronavirusa. Slovenija je eno od najbolj ogroženih evropskih območij kar se tiče okužbe z virusom klopnega meningoencefalitisa. Zato previdnost ni odveč.
Klopi so aktivni od pomladi do jeseni, letos se zaradi mile zime predvideva, da še toliko bolj. Ne najdemo jih samo v gozdovih in na travnikih, temveč lahko tudi na domačem vrtu. Kljub temu, da ta ni njihovo primarno bivališče, se lahko okužite tudi med vrtnarjenjem.
OKUŽBE
Vsaj dve okužbi oziroma virusa, ki ju prenašajo klopi, sta borelioza oziroma Lymska bolezen in klopni meningoencefalitis.
Boreliozo z ugrizom ponavadi prenašajo drobni klopi, kaže pa se s pojavom velikega rdečega madeža na koži (premera od nekaj do 15 centimetrov), ki ima belo sredico, okužbo pa navadno spremljajo še simptomi kot so občutek utrujenosti, bolečine v mišicah in sklepih, glavobol. Bolezen zdravimo z antibiotiki, zdravljenje je učinkovito v vseh fazah bolezni, za lažje zdravljenje pa je pomembna zgodnja prepoznava.
Klopni meningoencefalitis, ki ga poznamo pod imenom klopni meningitis, se prav tako prenaša z vbodom okuženega klopa in je virusna bolezen osrednjega živčevja. Inkubacijska doba traja od najmanj tri pa tja do štirinajst dni, zato je dobro, da si zabeležite, kdaj ste klopa dobili. Bolezen ima dve fazi. Za prvo fazo je značilen prehlad, vročina in slabo počutje. Tej fazi sledi t. i. vmesni interval, ko se zdi, da je bolezen ozdravljena. Temu šele sledi prava meningitična faza s hudo vročino, glavobolom in zelo slabim počutjem. Simptomi so podobni gripi.
KAKO SE LAHKO ZAŠČITIMO?
Med preventivo zagotovo spadajo repelenti, ko greste v gozd, pa se ustrezno zaščitite z oblačili z dolgimi hlačnicami in rokavi, ki pokrivajo čim več kože. Oblačila naj bodo svetla, da klopa čim prej opazimo. Ko se vrnemo oblačila odstranimo in jih damo v pranje, telo pa natančno pregledamo, rudi uhlje, kožne gube, pazduhi in dimlje, ter se oprhamo in dobro skrtačimo lase.
KAKO OSTRANITI KLOPA?
V kolikor opazimo klopa ali se nam je celo že 'prijel', ga takoj odstranimo. Ne uporabljamo krem, olja ali drugih mazil, ampak klopa primemo s pinceto tesno ob koži in previdno, počasi izvlečemo. Klopa po odstranitvi ne zmečkamo, ampak ga odvržemo v koš.
Nujno je, da si zapomnimo oziroma zabeležimo, kdaj smo imeli ugriz klopa, ter glede na zgoraj navedene inkubacijske dobe, pozorno spremljamo simptome. Če opazimo katerega od naštetih je nujno, da takoj obiščemo zdravnika.
CEPLJENJE V ČASU COVIDA-19
Zdravniki opozarjajo, da se premalo zavedamo, kako nevaren je klopni meningoencefalitis (meningitis), še posebej za majhne otroke. Zato ne smemo pozabiti na pravilno zaščito in pravočasno cepljenje, ki ga priporočajo tudi otrokom.
Zaradi ukrepov povezanih s covidom-19, so trenutno 'vsa neurgentna ukrepanja zamrznjena, seveda je pa cepljenje tek na dolge proge', v videu pove prof. dr. Franc Strle, predstojnik Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja. Dodaja še, da trenutna situacija ni razlog, da se ljudje ne bi cepili. To priložnost naj izkoristijo takoj, ko bo mogoča.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV