Vizita.si
Po rojstvu so ga zavili kar v folijo.

Bolezni

Organe mu je skupaj držala le še folija

K.B.
05. 08. 2016 13.59
13

Mali Teddy se je lansko leto rodil z organi izven telesa, zato so ga takoj po njegovem rojstvu zdravniki zavili kar v plastično folijo, s katero so uspeli njegove notranje organe ohraniti blizu telesa.

Po rojstvu so ga zavili kar v folijo.
Po rojstvu so ga zavili kar v folijo.FOTO: Facebook
Mlada mamica Holly Hodgson je že v 12. tednu nosečnosti izvedela, da se bo njen sin Teddy rodil s prirojeno napako, imenovano gastroschisis. Na ultrazvoku je ginekolog prepoznal, da so se njegova prebavila razvila izven telesa, zato so ji zdravniki svetovali splav. A obupana mati je poiskala drugo mnenje in drugi ginekolog je dejal, da ima njen sin 95 odstotkov možnosti za preživetje. Odločila se je, da bo otroka obdržala.

Mali Teddy se je rodil 14. decembra lansko leto in porod preživel. ''Na bruhanje mi gre, ko samo pomislim na to, kaj je zdravnik takrat rekel. Danes je nadvse srečen deček. Ves čas dela nenavadne izraze na obrazu in se pogovarja z ljudmi. Ves čas je nasmejan, se hihita in kliče ljudi, ki jih ne pozna – zelo je simpatičen,'' pove mati. Teddy je danes star sedem mesecev, a takoj po rojstvu se je že boril za svoje življenje.

Rodil se je nekoliko prezgodaj in zdravniki so ga takoj po njegovem rojstvu zavili kar v plastično folijo, da bi njegova prebavila uspeli zadržati na svojem mestu. Preverili so njegove življenjske funkcije in ga kasneje ovili v bolj zračni material, a vanj je bil ovit kar dva tedna. Želeli so se prepričati, da se mu je želodec dovolj razvil, preden bi mu opravili operacijo. Kasneje so mu v telo namestili organe in upali, da bo mali borec dovolj močan, da bo posege preživel. ''Bilo je grozljivo, ker je bil še vedno tako majhen, bil je kot majhna plastična punčka,'' pripoveduje mati. A vse je šlo po načrtih in osem tednov kasneje je Teddy že lahko šel domov.

Deček - 2
Deček - 2FOTO: Facebook

Kot so za britanski Mail Online povedali v brisbanski porodnišnici, se takšna napaka pojavi pri enem na 5000 dojenčkov in lahko povzroči motnje v razvoju. A z rednimi ultrazvoki lahko to nadzorujejo. Na njihovi spletni strani še piše, da odločitev za splav ne bi smela biti podana na podlagi videza ploda v začetku nosečnosti, saj se stanje pogosto proti koncu nosečnosti izboljša. Vsekakor pa mora ginekolog starša opozoriti na tveganja povezana s prirojeno napako. Od 90 do 95 odstotkov dojenčkov z gastroschisisem se rodi živih, kar pomeni, da jih samo od 5 do 10 odstotkov umre pred rojstvom. Če dojenček s to napako preživi, pa ima le 10 odstotkov možnosti, da bo imel nadaljnje težave, kot so mrtvo črevo ali sindrom prekratkega črevesa. Lahko pride tudi do infekcije ali zapletov pri operaciji, zaradi česar lahko umre ali ima nadaljnje zaplete. V 90 odstotkih pa mu lahko pomagajo in ima kasneje normalno življenje.

Deček - 1
Deček - 1FOTO: Facebook
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650