Vizita.si
Če ima ženska več tednov skupaj napet, napihnjen in boleč trebuh in če se ta občutek napihnjenosti ne pojavlja le v dneh pred redno menstrualno krvavitvijo, je lahko nabrekel trebuh tudi simptom raka jajčnikov.

Bolezni

Osem simptomov, ki lahko pri ženski kažejo na raka

E.T.
01. 03. 2010 12.10
0

Čeprav raziskave kažejo, da smo ženske veliko bolj pozorne na svoje telo in spremembne na njem kot moški, pa včasih vendarle kakšno težavo zanemarimo. A na določene znake moramo čim prej odreagirati. Preverite, katere!

Če ima ženska več tednov skupaj napet, napihnjen in boleč trebuh in če se ta občutek napihnjenosti ne pojavlja le v dneh pred redno menstrualno krvavitvijo, je lahko nabrekel trebuh tudi simptom raka jajčnikov.
Če ima ženska več tednov skupaj napet, napihnjen in boleč trebuh in če se ta občutek napihnjenosti ne pojavlja le v dneh pred redno menstrualno krvavitvijo, je lahko nabrekel trebuh tudi simptom raka jajčnikov.FOTO: iStockphoto
Če bi zaradi vsake najmanjše spremembe, ki se pojavi na našem telesu, panično odhiteli k zdravniku, bi bile čakalnice ves čas polne, zdravniki pa bi se verjetno še bolj utapljali v delu. Kajti marsikatera težava, ki nas pesti, je znak kakšne manjše, nenevarne bolezni, ki včasih sploh ne potrebuje zdravniške obravnave in jo lahko pozdravimo kar sami. Določene spremembe na našem telesu pa so vendarle lahko znak kakšnega resnejšega, alarmantnega stanja, zato je dobro, da znamo presoditi, kdaj je čas za odhod k zdravniku.

Predstavljamo vam osem znakov, ki lahko – običajno v sodelovanju še s kakšnimi drugimi simptomi oziroma težavami – kažejo celo na rakavo obolenje.

Čeprav si marsikatera ženska želi, da bi brez truda izgubila odvečne kilograme, je lahko hitro izgubljanje teže znak resne bolezni, med drugim tudi raka, ki se navzven še ne kaže s kakšnimi drugimi, tipičnimi simptomi.
Čeprav si marsikatera ženska želi, da bi brez truda izgubila odvečne kilograme, je lahko hitro izgubljanje teže znak resne bolezni, med drugim tudi raka, ki se navzven še ne kaže s kakšnimi drugimi, tipičnimi simptomi. FOTO: iStockphoto

1. Izgubljanje teže

Čeprav si marsikatera ženska želi, da bi brez truda izgubila odvečne kilograme, je lahko hitro izgubljanje teže znak resne bolezni, med drugim tudi raka, ki se navzven še ne kaže s kakšnimi drugimi, tipičnimi simptomi. Če torej niste na kakšni posebni dieti in če niste začeli zagrizeno telovaditi, teči, kolesariti, pa vseeno vsak mesec izgubite pet ali celo več kilogramov, potem so morda za nenavadno izgubljanje teže krive kakšne zdravstvene teževe. Če takšno hujšanje traja več mesecev in se celo sprevrača v hiranje, je zato prav, da se obrnete na zdravnika, ki bo z različnimi preiskavami ugotovil, kaj je krivo za izgubljanje kilogramov. Seveda ni nujno, da gre ravno za rakavo obolenje, lahko so krive tudi težave s ščitnico ali kaj drugega.

2. Napet, napihnjen trebuh

Občutek napetosti oziroma nabreklosti v trebuhu je pri marsikateri ženski tik pred menstruacijo običajen pojav. A če ta občutek traja več tednov skupaj in se ne pojavi le v dneh pred mesečno krvavitvijo, če ga spremljajo še neprijetne bolečine v trebuhu, občutek, da nekaj pritiska na sečni mehur in da vas neprestano tišči na vodo, potem je lahko napet, nabrekel trebuh tudi simptom raka jajčnikov. Gre za maligno obolenje enega ali obeh jajčnikov, ki pogosto prizadane starejše ženske in tiste, ki niso imele otrok, lahko pa za rakom jajčnikov zbolijo tudi mlajše ženske. Bolezen se v začetni fazi pogosto ne kaže z značilnimi simptomi, ampak se težave pojavijo šele v napredovali fazi, ko je zdravljenje zelo oteženo in zato pogosto neuspešno.

Vročina običajno spremlja bakterijska in virusna obolenja, kot so angine, gripe, prehladi, razne viroze. Včasih pa je visoka vročina, ki je nikakor ne morete znižati, lahko tudi simptom levkemije ali limfoma.
Vročina običajno spremlja bakterijska in virusna obolenja, kot so angine, gripe, prehladi, razne viroze. Včasih pa je visoka vročina, ki je nikakor ne morete znižati, lahko tudi simptom levkemije ali limfoma. FOTO: iStockphoto

3. Krvavitve

Pri nekaterih ženskah se krvavitve iz nožnice ne pojavljajo samo v tistih dneh v mesecu, ko je po izračunih na vrsti menstrualna krvavitev, ampak včasih krvavijo tudi vmes, ne primer med ovulacijo. Marsikatera ženska prestrašena odhiti h ginekologu, a pregled in preiskave ne pokažejo ničesar, kajti pri nekaterih občasne krvavitve med menstrualnim ciklom niso nič nevarnega. A pri drugih ženskah so takšne krvavitve neobičajne in so lahko celo znak raka maternice. Raziskave namreč kažejo, da se pri kar dveh tretjinah žensk, ki bolehajo za rakom maternice, vmes, med menstrualnim ciklom pojavlja tudi nožnična krvavitev. Zato mora ženska opazovati svoje telo in ga tudi dobro poznati, kajti le tako bo vedela, kaj je za njen organizem običajno in kaj ne, kdaj vmesna krvavitev ni razlog za preplah in kdaj bi lahko bila znak, da se v vašem telesu odvija nekaj neobičajnega. Bodite pa pozorne tudi na morebitne vidne ali prostemu očesu skrite krvavitve v blatu, ki bi lahko kazale na raka debelega črevesja.

4. Spremembe dojk

Seveda vsaka bula, ki jo ženska zatipa v dojki, še ne pomeni rakave tvorbe. Tekom menstrualnega cikla se namreč lahko tudi v dojkah pojavijo nenevarne, benigne zatrdline, ki v nekaj dneh ali tednih izginejo. Če pa bula ne izgine in se celo veča, je vsekakor dobro, da se obrnete na zdravnika. Bodite pa pozorne tudi na druge spremembe dojk, ki bi lahko kazale na raka – pomarančasta, nagubana ali udrta koža na določenem delu dojke, spremenjena barva ali tekstura kolobarjev okrog bradavic, nenavadni izcedek, udrte bradavice … Zato si redno pregledujte dojke in bodite pozorne na kakršne koli spremembe.

5. Povečane bezgavke

Bezgavke najlažje opazimo v predelu vratu, pazduhe ali dimelj, saj so na teh mestih najbliže koži. Povečane bezgavke oziroma povečani limfni vozliči so običajno posledica bakterijske ali virusne okužbe. Tako se lahko pri vraščanju nohta na palcu povečajo dimeljske bezgavke. Pri okužbi grla otečejo tiste na vratu, pri rdečkah pa bezgavke v predelu zatilja ... Pogosto so na otip boleče, ko se okužba pomiri, pa običajno splahnijo. A če vam otekle bezgavke na vratu, pod pazduho ali v predelu dimelj tudi po več tednih nikakor ne uplahnejo, nikar ne odlašajte z obiskom zdravnika. Že res, da so lahko povečane vratne bezgavke povsem nenevarne, a lahko so tudi znak limfoma ali katerega drugega rakavega obolenja.

Ženske, bodite pozorne na spremembe svojih dojk in si jih tudi redno pregledujte.
Ženske, bodite pozorne na spremembe svojih dojk in si jih tudi redno pregledujte. FOTO: iStockphoto

6. Zgaga

Bolečine ali neprijeten občutek v zgornjem delu trebuha povzroča kisli želodčni sok, ki zateka v požiralnik. Sluznica požiralnika nima zadostne zaščite pred škodljivimi učinki želodčne kisline, ki zato povzroči razvoj vnetja ali celo razjed na sluznici in pekočo bolečino – tako imenovano zgago. Ta se pogosto pojavlja pri nosečnicah ali ženskah, ki so pred kratkim rodile. Krivi so dodatni kilogrami, pridobljeni med nosečnostjo, ali rastoči trebuh, ki pritiska tudi na okoliške organe. Veliko ljudi pa o zgagi toži tudi takrat, ko pojedo kakšno hrano, ki pogosto povzroča zgago. Če pa se težave pojavljajo kar same od sebe, brez očitnega razloga, če trajajo dlje časa in jih kljub vsem možnim trikom še vedno niste uspeli odpraviti, je morda zgaga znak kakšne druge, resnejše bolezni, na primer raka požiralnika, želodca ali grla.

7. Bolečina

Čeprav rakava obolenja v začetnih fazah praviloma ne bolijo, ampak se kažejo z drugimi, po večini nebolečimi simptomi, pa je lahko dalj časa trajajoča bolečina vseeno znak rakavega obolenja. A nikar ne zaženite panike, kajti dostikrat se tudi dolgotrajna bolečina izkaže za povsem nenevarno. Vseeno pa je dobro, da v primeru dolgotrajne bolečine, ki se vse bolj stopnjuje, obiščete zdravnika – že zato, da bo odkril, kaj vam povzroča bolečine, in vzrok težav tudi odpravil.

8. Vročina

Vročina običajno spremlja bakterijska in virusna obolenja, kot so angine, gripe, prehladi, razne viroze. Včasih pa je visoka vročina, ki je nikakor ne morete znižati, lahko tudi simptom kakšne hematološke bolezni, na primer levkemije ali limfoma, lahko pa kaže tudi na razširjeno rakavo obolenje. A kadar je vročina eden od simptomov raka, se pojavljajo še drugi značilno simptomi določenega rakavega obolenja. Kakor koli že, če vročine nikakor ne morete znižati in opažate še druge težave, je prav, da se po pomoč obrnete k svojemu zdravniku, ki bo z različnimi pregledi in preiskavami skušal poiskati vzrok vaših težav.

Povečane bezgavke so običajno posledica bakterijske ali virusne okužbe. Če pa otekle bezgavke na vratu, pod pazduho ali v predelu dimelj tudi po več tednih nikakor ne uplahnejo, so lahko znak limfoma ali katerega drugega rakavega obolenja.
Povečane bezgavke so običajno posledica bakterijske ali virusne okužbe. Če pa otekle bezgavke na vratu, pod pazduho ali v predelu dimelj tudi po več tednih nikakor ne uplahnejo, so lahko znak limfoma ali katerega drugega rakavega obolenja.FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662