Cigaretni dim škoduje vsem delom pljuč. Pri kronični obstruktivni pljučni bolezni so poleg sluznice v velikih sapnicah in malih dihalnih poti prizadeti tudi nežni pljučni mešički, kjer sicer kisik prehaja iz vdihovanega zraka v kri. Pljučni mešički propadajo, med njimi pa nastajajo votlinice, čemur pravimo emfizem. Prostori, zapolnjeni z zrakom, so lahko tudi večji (emfizemske bule).
Opisane spremembe vodijo v napredujočo zaporo dihal, ki pa žal ni odpravljiva. Spremembe na pljučih so trajne. Iz vnetih bronhijev se izločajo določene molekule (snovi, ki sicer sodelujejo pri vnetju v pljučih), ki preko krvi preidejo v telesna tkiva in sprožijo propadanje mišic. Bolnik hujša in postane nemočen, potek bolezni opisujejo na kliniki.
Kadilce, ki redno kašljajo in imajo občutek težke ali kratke sape, strokovnjaki opozarjajo, naj bodo do svojih težav pozorni in naj jih ne podcenjujejo. Težave naj zaupajo svojemu zdravniku.
Kot pojasnjujejo v bolnišnici Golnik, za sedaj ni znano, zakaj za kronično obstruktivno pljučno boleznijo zboli le del kadilcev. Med drugimi vzroki so še velika izpostavljenost prahu in kemikalijam (prah, dražljivci, dim), onesnažen zrak in dim, ki nastaja pri gorenju lesa.
V okviru aktivnosti za osveščanje o kronični obstruktivni pljučni bolezni bodo danes v Mercator centru v ljubljanski Šiški, v trgovinskem centru E. Leclerc v Mariboru in v Bolnišnici Sežana potekale brezplačne meritve pljučne funkcije, v četrtek pa bodo meritve še enkrat potekale v Bolnišnici Sežana.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV