Osteopenija in osteoporoza sta stanji, ki pomenita oslabitev kosti – najprej blago (osteopenija), nato pa vse bolj napredno in nevarno (osteoporoza). Zgodnje prepoznavanje in ustrezno ukrepanje lahko preprečita resne zaplete, kot so zlomi kolka, vretenc ali zapestja, ki bistveno zmanjšajo kakovost življenja.

Kaj je osteopenija?
Osteopenija pomeni znižano kostno gostoto, ki pa še ni dovolj huda, da bi jo označili kot osteoporozo. Kot piše Mayo Clinic, gre za vmesno stanje, ki kaže, da so kosti že izgubile trdnost, vendar še niso tako krhke, da bi se zlomile ob manjših obremenitvah. Večina ljudi z osteopenijo nima simptomov, zato je diagnoza pogosto postavljena naključno, ob preventivnem merjenju kostne gostote.

Kaj je osteoporoza?
Osteoporoza je napredovala oblika izgube kostne mase, pri kateri kosti postanejo porozne, krhke in občutljive na zlome. Kot navaja WebMD, se bolezen pogosto razvija tiho, dokler ne pride do prvega zloma. Najpogosteje so prizadeti kolki, zapestja in hrbtenica, posledice pa so lahko dolgotrajne invalidnosti, kronična bolečina in izguba samostojnosti.

Glavni vzroki in dejavniki tveganja
Hormonske spremembe
Upad estrogena v menopavzi je najpogostejši vzrok osteoporoze pri ženskah. Kot poroča Verywell Health, estrogen igra ključno vlogo pri ohranjanju kostne mase, zato se po menopavzi izguba kosti lahko drastično pospeši.

Starost
Z leti se zmanjšuje sposobnost telesa za tvorbo nove kostnine. Po podatkih myClevelandClinic je izguba kostne mase naravni del staranja, vendar se pri nekaterih začne hitreje in bolj izrazito.

Genetika in konstitucija
Družinska anamneza osteoporoze, drobna telesna zgradba in svetla polt so med dejavniki tveganja. Kot poudarja John Hopkins Medicine, so ženske nižje telesne mase še posebej izpostavljene, saj imajo manjšo zalogo kostne mase že v mladosti.

Prehrana in življenjski slog
Premalo kalcija, vitamina D, kajenje, čezmeren alkohol, dolgotrajno sedenje in premalo gibanja so ključni dejavniki, ki slabijo kosti. Kot piše TheHealthy, imajo največ koristi tisti, ki se redno gibajo in uživajo hranila, ki podpirajo tvorbo kosti.

Kako prepoznati osteopenijo ali osteoporozo?
Merjenje kostne gostote
Najzanesljivejša metoda za odkrivanje teh stanj je DXA-meritev (dvoenergijska rentgenska absorpciometrija). Kot navaja Health, se rezultat izraža z T-vrednostjo – če je med -1 in -2.5, gre za osteopenijo, pri vrednostih pod -2.5 pa za osteoporozo.

Simptomi
Osteopenija večinoma poteka brez simptomov. Pri osteoporozi pa se lahko pojavijo:
- bolečine v hrbtu zaradi zlomov vretenc,
- zmanjšanje telesne višine,
- ukrivljena drža,
- zlomi ob minimalnih udarcih ali padcih.

Kako ukrepati ob osteopeniji?
Sprememba prehrane
Kot piše WebMD, je prvi korak izboljšanje prehrane – povečanje vnosa kalcija (mlečni izdelki, zelena listnata zelenjava, mandlji) in vitamina D (mastne ribe, obogatena živila). Vitamin D je ključen, saj omogoča absorpcijo kalcija v črevesju.

Redna telesna aktivnost
Vadba z obremenitvijo (npr. hoja, hoja po stopnicah, vadba z utežmi) spodbuja tvorbo kostne mase. Po podatkih Mayo Clinic že 30 minut gibanja na dan pomembno vpliva na gostoto kosti in preprečuje nadaljnji upad.

Opustitev škodljivih navad
Kajenje, prekomerno pitje alkohola in dolgotrajno sedenje so med glavnimi škodljivimi dejavniki. Kot poudarja Verywell Health, že majhne spremembe v vsakodnevnih navadah dolgoročno pomenijo pomembno razliko.

Kako se zdravi osteoporoza?
Zdravila
Ko kostna gostota pade pod varno mejo, zdravnik lahko predpiše zdravila za upočasnitev izgube kosti ali celo za spodbujanje njene rasti. Med njimi so bifosfonati, denosumab, hormonska terapija in novejša biološka zdravila. Kot poroča myClevelandClinic, izbira terapije temelji na stopnji bolezni, starosti in morebitnih stranskih učinkih.

Dodatki kalcija in vitamina D
Dodajanje teh hranil je pogosto nujno, saj s prehrano težko dosežemo terapevtske ravni. Kot navaja TheHealthy, je pri dopolnilih ključno, da jih jemljemo po navodilih zdravnika, saj prekomerni vnosi lahko povzročijo druge zaplete, kot so ledvični kamni.

Spremembe domačega okolja
Pri ljudeh z osteoporozo je ključna tudi preventiva pred padci – odstranitev nevarnih preprog, dobra osvetlitev, držala v kopalnici. Kot opozarja Health, je padec pogosto dogodek, ki razkrije prisotnost osteoporoze – žal pogosto s hudimi posledicami.

Kako preprečiti izgubo kostne mase?
Zgradite močne kosti že zgodaj
Največ kostne mase dosežemo do 30. leta starosti. Zato je pomembno, da že v mladosti poskrbimo za zadosten vnos kalcija, gibanje in izogibanje kajenju. Kot piše John Hopkins Medicine, je dobra baza v mladosti najboljša zaščita za kasnejša leta.

Redno spremljajte stanje
Ženske po 50. letu in moški po 70. letu naj redno preverjajo kostno gostoto. Če obstajajo dejavniki tveganja, je test smiselno opraviti že prej.

Osteopenija in osteoporoza ne pomenita nujno obsodbe na bolečino ali invalidnost. Z zgodnjim ukrepanjem, zdravim življenjskim slogom in ustrezno zdravstveno podporo lahko ohranite močne in zdrave kosti tudi v poznejših letih.
Viri: WebMD, Mayo Clinic, Verywell Health, John Hopkins Medicine, Health, TheHealthy, myClevelandClinic
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV