Za Parkinsonovo boleznijo bolehata približno dva odstotka ljudi, starejših od šestdeset let, v Sloveniji pa skupno zaradi parkinsonizmov, ki zajemajo še nekatere druge sindrome, trpi okoli pet tisoč ljudi. Bolezen se začne skoraj neopazno in precej počasi napreduje, zato nekateri prve znake in simptome bolezni zlahka spregledajo.
Poleg težav z gibanjem in motoriko, se lahko pojavijo še drugi simptomi, kot so motnje govora in spremembe glasu, spanja in razpoloženja, halucinacije, nočne more, pretirano potenje, slinjenje, pri pisanju se lahko pojavi vse manjša pisava, ravno tako so lahko prisotne težave z vohom, depresija, apatija, panični napadi, utrujenost, nihanje krvnega tlaka, motnje ravnotežja in vrtoglavica, motnje mokrenja in erekcije ali prebavne težave.
V videu rubrike Njihov svet, ki se ob ponedeljkih predvaja v oddaji Svet na Kanalu A, si poglejte osebno izpoved Petre Babič, ki se sooča z boleznijo Parkinsonizem plus.
Zdravila, s katerim bi ozdravili Parkinsonovo bolezen, žal še ne poznamo. Obstajajo pa takšna zdravila, ki pomagajo pri blaženju simptomov bolezni. Potrebno pa je prilagoditi kombinacijo zdravil posamezniku, zato je zdravljenje Parkinsonove bolezni lahko precej zahteven in dolgotrajen postopek. Da pa bi bilo zdravljenje čim bolj optimalno in celostno, je v sam proces potrebno vključiti različna področja zdravljenja, od nevrologije, fiziatrije, fizioterapije ter delovne terapije in logopedije.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV