Vizita.si
Parkinsonova bolezen se najpogosteje pojavlja pri moških, starejših od 60 let. Znak značilen zanjo je tresavica.

Bolezni

Za Parkinsonovo bolezen še ni zdravila

Katja Benčina
11. 04. 2010 06.30
0

Parkinsonova bolezen je ime dobila po britanskem zdravniku Jamesu Parkinsonu, ki jo je prvi opisal leta 1817. Ta nevrološka bolezen je razmeroma pogosta in prizadene odstotek ljudi, najpogosteje se pojavlja pri moških, starejših od 60 let.

Parkinsonova bolezen se najpogosteje pojavlja pri moških, starejših od 60 let. Znak značilen zanjo je tresavica.
Parkinsonova bolezen se najpogosteje pojavlja pri moških, starejših od 60 let. Znak značilen zanjo je tresavica.FOTO: iStockphoto
Parkinsonova bolezen je degerativno možgansko obolenje, povezano s staranjem. Znak značilen zanjo je tresenje v mirovanju in težave z gibanjem. Vzrok za te težave je pomanjkanje dopamina, nevrotransmiterja (snov, ki prevaja impulz po živčnem vlaknu), ki je nujen za tekoče gibanje mišic. Ker pa živčne celice v delu možganov imenovanem bazalni gangliji, ki proizvaja dopamin, začnejo propadati, pa pride do porušenega razmerja med acetilholinom (nevrotransmiter) in dopaminom, s tem pa gibi postajajo okorni. Zakaj prihaja do propada teh živčnih celic še ni znano, verjetno pa je bolezen tudi gensko pogojena, saj pri treh od desetih bolnikov prizadene tudi druge družinske člane. Sicer pa je bolezen navadno napredujoča in zaradi vedno slabšega gibanja lahko bolniki postanejo vezani na invalidski voziček ali posteljo. Hitrost napredovanja bolezni pa je zelo različna.

Diagnoza

Če bo vaš splošni zdravnik posumil, da bi lahko šlo za Parkinsonovo bolezen, vam bo dal napotnico za specialista nevrologa. Ta bo diagnozo postavil na podlagi znakov in simptomov, s CT, MR in biokemijskimi preiskavami pa bo izključi morebitne druge vzroke, kot je parkinsonizem. Je pa zaradi postopnega začetka te bolezni včasih težko pravilno postaviti diagnozo. Tako jo včasih potrdi šele izboljšanje simptomov po začetku jemanja antiparkinsonskih zdravil.

Simptomi

Simptomi Parkinsonove bolezni, ki se razvijajo počasi, več mesecev ali celo leto, so naslednji:

– mastna koža na obrazu in prekomerno izločanje sline;

– brezizrazen obraz;

– tresavica v mirovanju, ki se zmanjša z hotenim gibom;

– togost mišic, začnejo se težave z gibi;

– vse manjša pisava;

– počasni gibi;

– drsajoča hoja – vlečenje nog za sabo;

– sključena drža.

Pri napredovanju bolezni pa za bolnika postanejo naporna že vsakodnevna opravila. Govor postane počasen in oklevajoč, pojavijo se težave pri požiranju. Zaradi teh težav bolniki pogosto padejo v depresijo. Dva od desetih bolnikov pa postaneta dementna.

Oboleli za Parkinsonovo boleznijo poskrbite za to, da ostanete fizično aktivni in ne pozabite na počitek, saj se ne smete preveč utruditi.
Oboleli za Parkinsonovo boleznijo poskrbite za to, da ostanete fizično aktivni in ne pozabite na počitek, saj se ne smete preveč utruditi.FOTO: iStockphoto

Zdravljenje

Čeprav za to bolezen ni učinkovitega zdravila, pa je stanje mogoče izboljšati z zdravili, kirurškim zdravljenjem in fizioterapijo. Namen zdravljenja z zdravili je predvsem ta, da bi ponovno vzpostavili ravnovesje med količino dopamina inacetilholinom v možganih. Fizioterapija je predvsem pomoč pri težavah z gibanjem, govorna terapija pa pri težavah z izgovorjavo in požiranjem. Pri mlajših bolnikih, kjer nadzor tresavice z zdravili ni uspešen, pa se zdravnik odloči za kirurško obliko zdravljenja, pri kateri uničijo tisti del možganov, ki povzroča tresavico. Med novejše oblike zdravljenja, ki je deloma še v fazi preizkušnje, pa sodi tudi presaditev zarodnih celic nadledvične žleze, s katerimi zamenjajo propadle možganske celice. Kot učinkovita pa se je izkazala tudi električna stimulacija možganskih centrov.

Kljub diagnozi Parkinsonove bolezni pa je pomembno, da ostanete fizično aktivni. Hodite na sprehode in delajte raztezne vaje, ki vam bodo pomagale ohranjati moč in gibčnost. Poskrbite pa tudi za zdravo prehrano in ne pozabite na počitek, saj se ne smete preveč utruditi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662