Cistično fibrozo ima eden na 2500 ljudi, starše pa na bolezen opozori dejstvo, da otrok slabše napreduje. Zdravnica Marina Praprotnik, ki dela v Centru za cistično fibrozo, pravi: “Starši so običajno pozorni na redko blato, ki je zelo mastno, in na dejstvo, da otrok ne pridobiva na teži. Poleg tega otrok veliko kašlja.“ Seveda pa to ne pomeni, da mora zdaj starše, katerih otroci kašljajo, skrbeti, saj je cistična fibroza zelo redka.
V svetu vztrajno iščejo zdravilo za okvarjen gen, ki povzroča cistično fibrozo, zdravniki zato upajo, da bo zdravilo kmalu dostopno. “Včasih so bolniki s cistično fibrozo dočakali le prvi rojstni dan, danes mnogi živijo do 50., 60. leta. Vsi pa upamo, da bo zdravilo kmalu tu,“ pravi dr. Praprotnikova. Bolniki potrebujejo za zdravljenje inhalator, masažni aparat in številne prehrambene dodatke, za katere so v večini samoplačniki. Če je bolezen res zelo huda, potrebujejo celo presaditev pljuč. A Petra ostaja pozitivna. “Srečna sem, da sem še vedno tu. Ustvarila sem si svojo družino, se poročila, zdaj mi res nič ne manjka.“ Prav Petrin pogum je navdih vsem bolnim.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV