Vizita.si
Koronavirus

Bolezni

Petrovec: To je trenutno najboljša in zanesljiva metoda dokazovanja okužbe

J.V./STA
06. 04. 2020 11.38
6

Predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Miroslav Petrovec pravi, da si želijo potrditi več okužb z novim koronavirusom. A če bi testirali vse z znaki okužbe, bi lahko ostali brez kakovostnih reagentov, ključnih za izvajanje testiranja. Teh zdaj na svetovnem trgu primanjkuje.

"Nekateri zmotno mislijo, da prisotnost protiteles v krvi pomeni, da lahko človeka vrnemo na delo. To seveda ne drži. Bolnika je vedno treba gledati celovito, treba je vedeti, koliko časa je bil bolan in koliko časa je minilo od okužbe in predvsem koliko časa ne kaže več znakov bolezni," je za STA povedal Petrovec in dodal, da bi lahko v naslednjih dveh tednih prišli do kakovostnih seroloških testov. Ti bodo pomagali pri postavljanju diagnoze pri bolnikih, ki so nekoliko kasneje prišli v bolnici, torej sedmi, osmi ali deveti dan bolezni. Takrat je namreč koncentracija virusa v zgodnjih dihalih lahko majhna.

Tomaž Vovko z infekcijske klinike: Največ jih je starih med 50 in 60 let.
Preberi še
Tomaž Vovko z infekcijske klinike: Največ jih je starih med 50 in 60 let.

Nestrpno pa pričakujejo test, ki bi lahko v 45 minutah dal zanesljiv rezultat, pri čemer bi analizirali bris nosnega dela žrela. "A ima težave z dobavo cela Evropa, namreč gre za ameriškega proizvajalca, ki glede na situacijo v ZDA spet povzroča omejeno dobavljivost." Ta test bi bil ključnega pomena za hitro triažo pred namestitvijo bolnika v bolnišnico ali drugem potrebnem ukrepanju.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Koga testirati in ali je to v Sloveniji dovolj široko?

Petrovec pojasnuje, da če bi testirali vse, ki kažejo znake okužbe z novim koronavirusom, bi lahko ostali brez reagentov. Tako bi brez testa ostali tisti bolniki, ki ga nujno potrebujejo zaradi resnega kliničnega stanja. Bo pa strokovna skupina, v kateri sodeluje tudi Petrovec, razširila indikacije za testiranje na večje število bolnikov. "Želimo si, da bi potrdili več okužb. Verjamemo, da bo človek, ki dobi izvid, da je pozitiven na SARS-CoV-2, dosti bolj spoštoval ukrep samoizolacije, kot pa če ima neko okužbo, ki pa ni vzročno potrjena, in ko mu gre na bolje, že začne zahajati v javnost," meni. Ob tem je dodal, da mora biti za širše testiranje na voljo dovolj kapacitet, osebja, predvsem pa reagentov.

Zdravnica z Infekcijske klinike pojasnila, kako se je najbolje soočiti z boleznijo?
Preberi še
Zdravnica z Infekcijske klinike pojasnila, kako se je najbolje soočiti z boleznijo?

Ob tem je opozoril, da testi niso namenjeni testiranju ljudi brez simptomov. "To bi lahko pomenilo, da bi jemali brise in testirali vse prebivalce, kar pa je neizvedljivo tako s finančnega, logističnega in s področja razpoložljivosti kvalitetnih reagentov." 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662