Vizita.si
Bolečina v trebuhu

Bolezni

Pazljivo pri pitju kave, če spadate med tovrstne bolnike

N.R.A.
25. 04. 2022 05.00
0

Marsikomu kava predstavlja začetek dneva. Je tako rekoč druga budilka, ki nam omogoča in daje energijo za celoten dan. Dodatno ima kava tudi številne koristi za naše telo, če seveda s pitjem le te ne pretiravamo. Kaj pa moramo vedeti o pitju kave, če imamo kakršne koli prebavne težave?

Kaj moramo vedeti o pitju kave, če imamo kakršne koli prebavne težave?
Kaj moramo vedeti o pitju kave, če imamo kakršne koli prebavne težave? FOTO: iStock

Za številne ljudi je kava dejansko zdravo poživilo, a velikokrat menimo, da bi morali biti ljudje, ki imajo denimo težave z refluksom, gastroezofagealno refluksno boleznijo, sindromom razdražljivega črevesja ali vnetno črevesno boleznijo, pri pitju kave pozorni ali pa le to v celoti odstraniti iz svoje prehrane. "Običajno predlagamo, da tovrstni bolniki zmanjšajo oz. omejijo vnos kave," pravi Leslie Langevin, nutricistka in pisateljica. "Razlog se skriva v tem, ker kofein zmanjšuje pritisk okoli spodnjega požiralnega sfinktra, med požiralnikom in želodcem, posledično pa se simptomi refluksa močno povečajo, a temu ni vedno tako," še dodaja.

5 pozitivnih učinkov kave na naše telo
Preberi še
5 pozitivnih učinkov kave na naše telo

Leslie namreč pravi, da so številne študije pokazale, da kava sama po sebi ni nujno povezana s povečanimi simptomi, zato trditev, da bi bila zgolj kava tista, ki bi poslabšala določene bolezni, ni v celoti potrjena. Kot trdijo različni zdravniki, morajo bolniki navadno sami ugotoviti, kaj jim škodi in kaj ne, v vseh primerih pa kava ne povzroča takšnih simptomov. Langevinova poudarja, da se bolnikom navadno predlaga, da za nekaj tednov omejijo ali pa v celoti prenehajo pitje kave, nato pa jo začnejo ponovno piti, zato da vidijo, ali je dejansko kava tista, ki sproža določene simptome.

Kava
Kava FOTO: Shutterstock

Pri boleznih, kot so refluks, gastroezofagealna refluksna bolezen, sindrom razdražljivega črevesja, določena živila bolnikom že na splošno škodijo, številna pa so takšna, da ne škodijo vsem oz. škodijo zgolj določeni populaciji. Če bolnik ugotovi, da je kava krivec za povečane simptome, Langevinova priporoča, da se izogiba kofeinu ali pa v kavo vsaj ne meša mleka. "Številni bolniki ugotovijo tudi, da jim škodi na primer zgolj kombinacija mleka in kave, drugi ugotovijo, da lahko pijejo hladno kavo, ne pa tudi vroče, spet tretji pa preklopijo na kavo brez kofeina, ker ugotovijo, da je krivec kofein."

Leaslie za konec še svetuje, da tisti, ki imajo težave s prebavili, a se ne morejo odpovedati kave, poskusijo vsaj z uživanjem hrane pred pitjem kofeina. Hrana naj bi namreč ustvarila 'oblogo', ki bi varovala našo sluznico, s tem pa naj bi manjkrat prišlo do težav in določenih simptomov. 

Povzeto po TheHealthy

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650