Vizita.si
Zlomljena rebra, predrta poprsnica in posledično uhajanje zraka iz pljuč v prsno votlino povzročajo nečloveške bolečine, ki jih je morala prestajati olimpijska šampionka Petra Majdič.

Bolezni

Predrtje popljučnice je lahko usodno!

Eva Trček
18. 02. 2010 11.28
0

O pnevmotoraksu govorimo, ko zrak zaradi predrtja popljučnice iz pljuč uhaja v prsno votlino. Poškodbo spremljajo nečloveške bolečine. Če pride do zapletov, pa je lahko pnevmotoraks celo usoden.

Petra Majdič-3
Petra Majdič-3FOTO: STA

O pnevmotoraksu govorimo, ko začne zrak zaradi prebite popljučnice – mrene, ki pokriva pljuča in prsni koš – iz pljuč uhajati v prsno votlino. Pnevmotoraks je velikokrat posledica kakšne hude poškodbe – na primer zlomljenih reber ali poškodbe pljuč, ki nastane ob prsni biopsiji. Lahko pa se poškodba razvije celo kot zaplet pri astmi ali kronični obstruktivni bolezni pljuč, včasih pa nastopi povsem spontano – če prirojene zračne bule, ki jih imamo na pljučih, samodejno počijo.

Simptomi, ki spremljajo pnevmotoraks, so naslednji:

– neznosne bolečine v prsih, ki so lahko nenadne in ostre;

– zvišan pritisk v prsni votlini;

– motnje dihanja in huda zadihanost;

– motnje v delovanju srca.

Pnevmotoraks ob ustreznem in pravočasnem zdravljenju načeloma ni smrtno nevaren, a če pride do zapletov, je življenje bolnika lahko vendarle ogroženo. ''Pnevmotoraks je nevarna situacija, ker lahko povzroči, da pride do premika notranjih organov, zlasti srca in velikih žil v prsnem košu, pride lahko do motnje pretoka krvi v srce in tudi do akutnega zastoja srca. Tako je lahko pnevmotoraks, zlasti če ga spremlja tudi krvavitev, smrtno nevarna poškodba,'' je razložil kirurg mag. Marko Bitenc, dr. med.

Kaj bo storil zdravnik?

– Z rentgenskim slikanjem bo ugotavljal, ali in koliko zraka je prisotnega v prsni votlini.

– Zrak iz prsne votline bo skušal odstraniti z vstavitvijo drenažne cevke. Zdravnik pacientu skozi medrebrni prostor vstavi cev, ki omogoča, da zrak, ki uhaja iz pljuč v prsno votlino, izhaja iz prsnega koša. Tako se ob predrtju stisnjena pljuča spet raztegnejo nazaj do stranice in postopoma se mehanika dihanja popravi.

– Če drenažno zdravljenje ne bo pomagalo, bo pacient potreboval operativni poseg.

Sicer pa je okrevanje po pnevmotoraksu boleče in dolgotrajno – traja lahko tudi do tri mesece.

Kako je kirurg dr. Marko Bitenc komentiral odločitev Petre Majdič, da kljub neznosnim bolečinam tekmuje, pa si preberite v članku Diagnoza Petre Majdič: PNEVMOTORAKS.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650