Ko je obiskala zdravnika, jo je napotil k specialistu, ki ji je hitro postavil diagnozo. Crohnova bolezen – vnetje črevesa, ki je lahko tudi življenjsko nevarno. Odkrili so, da je imela črevo že tako zamašeno, da bi lahko vsak trenutek počilo, kar bi se lahko končalo s smrtnim izzidom. ''Nihče noče govoriti o svojih navadah odvajanja in ves čas sem si mislila, da če iz tega ne bom delala velikega problema, bo težava izginila sama po sebi,'' priznava.
V bolnišnici so ji opravili urgentno operacijo, s katero so ji morali odstraniti del črevesa. Kljub temu pa 31-letnica pove, da je vesela, da končno ve, kaj je z njo narobe. ''Vse se je zgodilo tako hitro, da nisem imela časa premišljevati o operacije. A že ob sami misli, da je mojega trpljenja končno konec, sem občutila veliko olajšanje. Sedaj vem, da imam Crohnovo bolezen in jo lahko s primernimi ukrepi pravilno nadzorujem ter se izognem nadaljnjim poškodbam črevesa. To lahko storim z bolj zdravimi prehranjevalnimi navadami, z izogibanjem predelani hrani in nekaterim pijačam. Kamen se mi je odvalil od srca tudi zato, ker sedaj moja družina ve, s čim se spopadam. Ko sem odraščala, sem se vedno skrvala v kopalnici in poskrbela za to, da nihče ni vedel za mojo težavo. Izgibala sem se srečanjem s prijatelji in v skrbeh sem bila vsakič, ko sem morala svoje otroke kam peljati, saj sem morala tudi do 20-krat na dan na stranišče,'' pojasni Britanka.
Pet dni po operaciji je lahko zapustila bolnišnico, trenutno pa počiva doma in dobro okreva. S svojo zgodbo pa je želela druge opozoriti, naj ob simptomih Crohnove bolezni ne molčijo, ampak se pravočasno posvetujejo z zdravnikom.
Kaj je Crohnova bolezen?
Crohnova bolezen je kronična vnetna črevesna bolezen. Bolezen je redka in dolgotrajna, prizadene pa lahko katerikoli del prebavne cevi, predvsem pa ileum (del tankega črevesa). Običajno se pojavi med 15. in 30. letom starosti. Pogosto opažamo družinsko pojavljanje, kar nakazuje, da so v njen razvoj morda vpleteni genski dejavniki. Pomemben dejavnik tveganja je kajenje.
Kakšni so simptomi?
Simptomi se med posamezniki precej razlikujejo. Značilna so nenadna poslabšanja, ki se pojavljajo vse življenje, trajajo pa lahko nekaj tednov ali celo več mesecev. V vmesnih obdobjih bolniki nimajo težav ali pa so te zelo blage.
Med zagonom bolezni pa so lahko simptomi zelo hudi in vključujejo:
• drisko,
• bolečine v trebuhu,
• vročino,
• hujšanje,
• splošno slabo počutje.
Če je prizadeto debelo črevo, so simptomi naslednji:
• driska, pogosto s primesjo krvi,
• krvav izcedek iz zadnjika.
Pri desetini ljudi se pojavljajo tudi nečrevesni simptomi, na primer oblika artritisa, ki ji pravimo ankilozirajoči spondilitis, ledvični kamni, žolčni kamni in kožni izpuščaj (nodozni eritem).
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV