To je vnetje malih dihalnih poti v pljučih, ki ga povzročajo virusi. Najpogostejši povzročitelji tega vnetja so respiratorni sincicijski virusi, redkeje virusi parainfluenze. "Gre za okužbo dihal, zaradi katere vsako zimo zdravimo v bolnišnici veliko otrok, zlasti tistih, ki so mlajši od enega leta, ali imajo kronično bolezen pljuč oziroma srca," je povedala specialistka pediatrije Tatjana Mrvič. Okužbe z RSV se širijo v obliki epidemije v zimskih mesecih, največ od januarja do marca: "Letošnja sezona teh okužb se je pričela zelo zgodaj, tako da pričakujemo zlasti v naslednjih dveh mesecih veliko obolelih," je še dodala Mrvičeva.
Bolezen se lahko začne z izcedkom iz nosu in vnetjem žrela, čez nekaj dni pa se pojavi še kihanje, kašelj in nekoliko povišana telesna temperatura. Če bolezen napreduje, postane kašelj in hropenje močnejše, otrok težje diha, saj je prehod zraka v dihalnih poteh oviran, včasih pa je pri dihanju slišno tudi piskanje. Bronhiolitis je resna bolezen, ki lahko vodi v hude dihalne težave in dihalno stisko. V teh primerih dihanje postane pospešeno, pojavljajo se lahko dihalni premori, zaradi česar otrok postane modrikast in apatičen. V takšnih primerih je nujno bolnišnično zdravljenje. Zdravnik bo v bolnišnici presodil, ali je okužba blažja ali potencialno nevarna. Otroci c sumom na bronhiolitis pa bodo vsaj eno noč ostali na opazovanju v bolnišnici.
Ker gre za virusno okužbo, ni na razpolago specifičnih zdravil. "Otroci dobijo le simptomatsko terapijo, veliko jih potrebuje dodatek kisika, najbolj bolni pa se zdravijo v enoti za intenzivno terapijo," je pojasnila Mrvičeva. Pri lažjih oblikah bronhiolitisa lahko pomagamo z zvišanim vzglavjem in tako, da poskrbimo, da zrak v prostoru ni preveč suh, očistiti je potrebno tudi zgornje dihalne poti. Najpogosteje bolezen mine v nekaj dneh, izjemno redko je potrebno intenzivno zdravljenje z intubacijo, umetno ventilacijo in drugimi ukrepi.
Okužbo lahko preprečimo s preventivo, ki je zlasti pomembna za dojenčke, mlajše od enega leta, nedonošenčke in otroke, ki imajo kronične bolezni srca ali pljuč. Staršem dojenčkov, mlajših od treh mesecev, ki imajo starejšega bratca ali sestrico, na Kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja svetujejo, da jih ne pošljejo v vrtec, ampak jih imajo v domači oskrbi. Prav tako je priporočljivo izogibanje nakupovalnim središčem, množičnim prireditvam ali obiskom bolnih, kjer je možnost okužbe večja. Širjenje virusa preprečuje tudi redno umivanje rok in uporaba robčkov za enkratno uporabo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV