Vizita.si
Lekarne in Lekarniška zbornica Slovenije opozarjajo, da morajo bolniki po zdravila na obnovljiv recept vsakič v isto lekarno.

Bolezni

Po zdravila na obnovljiv recept vedno v isto lekarno

K.B.
26. 10. 2011 15.40
0

S 1. julijem letos se je začelo postopno uvajanje izdaje zdravil na obnovljive recepte za kronične terapevtske skupine zdravil. To pomeni, da bo recept ostal shranjen v lekarni, bolnik pa bo na obnovljiv recept zdravila lahko dvignil praviloma še trikrat.

Lekarne in Lekarniška zbornica Slovenije opozarjajo, da morajo bolniki po zdravila na obnovljiv recept vsakič v isto lekarno.
Lekarne in Lekarniška zbornica Slovenije opozarjajo, da morajo bolniki po zdravila na obnovljiv recept vsakič v isto lekarno.FOTO: iStockphoto
Zdravniki bolnikom na obnovljiv recept že predpisujejo zdravila za bolezni srca in ožilja ter zdravila z inzulinom in peroralne antidiabetike. Od začetka prihodnjega leta pa bodo bolniki na obnovljiv recept lahko dobili predpisana zdravila še za ostale kronične terapevtske skupine zdravil. Lekarne in Lekarniška zbornica Slovenije opozarjajo, da morajo bolniki po zdravila na obnovljiv recept vsakič v isto lekarno. Da bi zagotovili čim večjo varnost zdravljenja z zdravili, lekarniški farmacevti bolnikom priporočajo še, naj dosledno vodijo seznam vseh zdravil, ki jih jemljejo. Seznam oziroma osebna kartica zdravil je pomemben vir podatkov ne le za bolnike, ampak tudi zdravnika in lekarniškega farmacevta.
''To je zagotovo dobrodošla novost, saj konec koncev čakanje za recept v čakalnici pomeni tudi za bolnike tveganje, da se nalezejo kakšne bolezni,'' pove splošna zdravnica Nena Kopčavar Guček.
''To je zagotovo dobrodošla novost, saj konec koncev čakanje za recept v čakalnici pomeni tudi za bolnike tveganje, da se nalezejo kakšne bolezni,'' pove splošna zdravnica Nena Kopčavar Guček. FOTO: POP TV

 V.d. predsednika Lekarniške zbornice Slovenije Aleš Mlinarič pojasnjuje, da bo ob izdaji zdravil na obnovljiv recept lekarniški farmacevt ob prvem obisku bolnika v lekarni v informacijskem sistemu lekarne zabeležil podatke, ki so zapisani na obnovljivem receptu. Bolniku bo izdal predpisana zdravila in predstavil navodila za jemanje zdravila ter ga opozoril na morebitne druge pomembne informacije o pravilnem jemanju zdravila. Recept bo ostal shranjen v lekarni, bolnik pa bo na ta obnovljiv recept v isti lekarni praviloma še trikrat v obdobju enega leta dvignil zdravila. V tem obdobju ni potreben obisk pri zdravniku, bolnik pa bo ponovitve izdaje zdravila lahko opravil le v lekarni, kjer je že prvič prevzel zdravilo.

V lekarnah opozarjajo na možne zaplete ob spremembi terapije pri zdravilih, ki jih ima bolnik na obnovljiv recept, saj projekt e-zdravje še ni vzpostavljen: »Lekarne nimajo vpogleda v to, ali ima bolnik morda v kakšni lekarni že odprte izdaje zdravil na obnovljiv recept. Če v času veljavnosti obnovljivega recepta zdravnik bolniku zamenja zdravilo, bi moral novo zdravilo dvigniti v isti lekarni, kjer ima odprt obnovljiv recept. S tem novim receptom hkrati lekarniškemu farmacevtu sporoči, naj se odprt obnovljiv recept predčasno zaključi, saj se je spremenila terapija. Bolnike zato prosimo, naj se z zdravili oskrbujejo vedno v isti lekarni, saj bo imel lekarniški farmacevt na ta način pregled nad tem, s katerimi zdravili se zdravi bolnik, in bo lahko opravil tudi pregled terapije,« je povedala članica upravnega odbora Lekarniške zbornice Slovenije in direktorica javnega zavoda Lekarne Ptuj Darja Potočnik Benčič.

Zdravila v lekarni
Zdravila v lekarni FOTO: Reuters

Zdravnica Nena Kopčavar Guček iz Zdravstvenega doma Ljubljana izpostavlja, da obnovljiv recept zdravnikom prinaša predvsem več časa za pregled in svetovanje bolnikom: »Splošni zdravniki smo naredili raziskavo, ki je pokazala, da je kar četrtina vseh pregledov pri splošnem pregledu administrativne narave. Torej tistih bolnikih, ki imajo svoje bolezni pod nadzorom in k zdravniku pridejo le po recept za zdravila ali izdajo drugih listin. Za vse te je obnovljiv recept zagotovo dobrodošla novost, saj konec koncev čakanje za recept v čakalnici tudi za bolnike pomeni tveganje, da se nalezejo kakšne bolezni.« Kot še opozarja Kopčavar Gučkova, obnovljiv recept še ne pomeni, da bolnik ne sme obiskati zdravnika v primeru kakršnih koli težav: »Dejstvo je, da bolniki s srčno-žilnimi boleznimi nimajo znakov in simptomov bolezni. Na primer kar pri treh četrtinah bolnikov dejavnike tveganja, ki imajo srčno-žilno bolezni, odkrijemo pri rednih ali naključnih pregledih. Tudi niso vsi kronični bolniki primerni za terapijo z zdravili na obnovljiv recept. Raziskave v Sloveniji so pokazale, da je med zdravljenimi bolniki s povišanim krvnim tlakom polovica takih, ki imajo bolezen pod nadzorom in bi jim zdravila lahko predpisali na obnovljiv recept. Z obnovljivim receptom pa seveda postaja je še bolj pomembno komuniciranje med zdravniki in lekarniškimi farmacevti. Za našo ambulanto in tudi inštitucijo lahko rečem, da je že sedaj sodelovanje dobro. Za najboljše izide zdravljenja je ključno zaupanje, partnerstvo in aktivno sodelovanje med bolnikom, zdravnikom in lekarniškim farmacevtom.«

Članica upravnega odbora Lekarniške zbornice Slovenije in direktorica javnega zavoda Gorenjske lekarne Romana Rakovec bolnikom priporoča, naj dosledno vodijo seznam vseh zdravil, ki jih jemljejo: »Tako imenovana osebna kartica zdravil je bolnikom v pomoč pri pravilnem jemanju zdravil, še sploh v tistih primerih, ko pride do spremembe terapije in zdravnik bolniku ukine določena zdravila, nekatera zdravila pa dobi na novo. Seznam zdravil, ki jih jemlje bolnik, pa je ob tem tudi pomemben vir podatkov za zdravnike in lekarniške farmacevte. Še sploh v nujnih primerih, ko je potrebna hitra pomoč bolniku. V lekarnah opažamo, da marsikateri bolnik ne pozna dovolj dobro svojih zdravil. To velja tudi za kronične bolnike, ki morajo zdravila jemati redno vsak dan. Kronični bolniki namreč sodijo v tisto skupino bolnikov, ki jemljejo po več zdravil hkrati, zato je večja možnost, da bolnik pomeša navodila za pravilno jemanje zdravil. Povečajo pa se tudi tveganja za pojav neželenih učinkov pri zdravljenju z zdravili.«

Seznam zdravil naj vključuje vsa zdravila, izdana na recept, zdravila, ki jih sami kupujejo brez recepta v lekarni ali specializiranih prodajalnah, in druge izdelke, ki jih uporabljajo za nego in ohranjanje zdravja. Na seznamu zdravil naj bodo zapisana ime in jakost zdravila, ime zdravilne učinkovine, odmerek in pogostost uporabe, namen uporabe in opombe oziroma posebnosti jemanja. Nad seznam naj napišejo še ime osebnega zdravnika, naziv zdravstvene ustanove, naziv lekarne, kjer prevzema predpisana zdravila ter bolnikovo telefonsko številko in naslov. Bolnik lahko prosi za pomoč pri pripravi seznama zdravil lekarniškega farmacevta. Sicer pa so obrazci za izdelavo osebne kartice zdravil na voljo v lekarnah in na spletnih straneh slovenskih lekarn.

 

Ste se nam že pridružili na naši  Facebook strani ? To lahko storite s klikom na 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650