Vizita.si
Preveč alkohola so raziskovalci povezali z večjim tveganjem za demenco.

Starostne bolezni

Poglejte, kako preveč alkohola vpliva na vaše možgane

L. E.
23. 03. 2018 10.09
9

Ljudje, ki popijejo preveč alkohola, imajo večje tveganje, da razvijejo demenco, je pokazala francoska študija. Demenca je kronična napredujoča bolezen možganov, ki povzroči težave na vseh poljih – pojavijo se motnje spomina, prepoznavanja, orientacije, izražanja, presoje …

Preveč alkohola so raziskovalci povezali z večjim tveganjem za demenco.
Preveč alkohola so raziskovalci povezali z večjim tveganjem za demenco.FOTO: Thinkstock

Z leti vsi postanemo pozabljivejši, kar pa ne pomeni, da imajo vsi starostniki demenco. Pri demenci gre prav za bolezen, ki povzroča spremembe na možganskih celicah. Zaradi demence človek počasi več ne more skrbeti sam zase.

Francoska študija je preučila podatke več kot 31 milijonov bolnikov v francoskih bolnišnicah, in sicer so bili to bolniki, ki so bili tam med letoma 2008 in 2013. Več kot milijon jih je imelo diagnozo demence. Približno pet odstotkov jih je imelo demenco, ki se je začela zgodaj, to je pred 65. letom. In v večini primerov se je izkazalo, da je razlog prekomerno uživanje alkohola.

Kronično prekomerno uživanje alkohola očitno povzroča poškodbe v možganih.
Kronično prekomerno uživanje alkohola očitno povzroča poškodbe v možganih. FOTO: iStock
"Kronično prekomerno uživanje alkohola je bil največji dejavnik tveganja pri zgodnji demenci, in to pri obeh spolih ter tudi po tem, ko smo upoštevali vse druge mogoče dejavnike tveganja," je povedal avtor študije, dr. Michael Schwarzinger, z inštituta INSERM (Nacionalni inštitut za zdravje in medicinske raziskave).

Poškodbe, ki jih ni več mogoče popraviti

"Presenetljivo, tveganje za demenco ni bilo manjše pri tistih, ki so nekoč kronično uživali preveč alkohola, a so potem to slabo navado prenehali," doda dr. Schwarzinger. "Ta ugotovitev kaže, da kronično prekomerno uživanje alkohola povzroči poškodbe na možganih, ki jih ni mogoče več popraviti."

Glede na podatke Svetovne zdravstvene organizacije, približno 3,3 milijona ljudi na leto na svetu umre zaradi posledic prekomernega uživanja alkohola. To je šest odstotkov vseh prezgodnjih smrti. Za Svetovno zdravstveno organizacijo kronično prekomerno uživanje alkohola sicer pomeni več kot 60 gramov čistega alkohola za moške in 40 gramov za ženske.

Tisti, ki uživajo preveč alkohola, imajo sicer pogosto tudi druge dejavnike tveganja za demenco, kot so kajenje, previsok krvni tlak, sladkorna bolezen in depresija.

Študija sicer ni bila zasnovana kot eksperiment, ki bi dokazal, da prekomerno uživanje alkohola povzroča demenco ali kognitivne motnje v poznejšem obdobju življenja. Raziskovalci so le pogledali, kakšna je povezava med prekomernim uživanjem alkohola in diagnozami demence. Poleg tega so se osredotočili na primere prekomernega uživanja alkohola, niso pa raziskovali, kako lahko morda povečata tveganje za demenco kozarec ali dva alkohola na dan.

Bolnik z demenco postane povsem odvisen od drugih.
Bolnik z demenco postane povsem odvisen od drugih.FOTO: iStock
Kaj pa je zmerno oziroma sprejemljivo uživanje alkohola, ki naj ne bi pustilo posledic na zdravju?

Kakšna so priporočila za zmerno uživanje alkohola, ki naj ne bi pustilo posledic na zdravju:

To seveda ne pomeni, da je sprejemljivo kar vsak dan uživati alkohol!

- Moški ne bi smeli spiti več kot štirinajst meric alkohola na teden. Ženske in starejši od 65 let ne bi smeli spiti več kot sedem meric alkohola na teden.

- To za moške pomeni, da v enem dnevu ne bi smeli spiti več kot dva dcl vina, ene steklenice piva, dveh meric žganja ali pol litra mošta.

- Ženske in starejši od 65 let pa ne bi smeli spiti več kot en dcl vina, pol steklenice piva, enega šilca žganja ali 2,5 dcl mošta.

- To seveda ne pomeni, da je sprejemljivo kar vsak dan uživati alkohol! Vsaj dan ali dva v tednu ne bi smeli užiti nič alkohola.

Preberite si še, kako alkohol vpliva na prazen želodec.

Ter kaj vsaj nekoliko zmanjša negativne učinke alkohola.

Podobno ugotovili tudi Britanci

Raziskovalci z britanskih univerz Oxford in Cardiff pa so preučevali več kot 13 tisoč odraslih. V štirih letih se je pri moških in ženskah, ki so spili malo več kot merico alkohola na dan, pokazalo občutno zmanjšanje v sposobnostih možganov, kar tudi po njihovem mnenju lahko povečuje tveganje za demenco. 

"Če želite ostati zdravi v svojih poznejših letih, bi morali količino alkohola, ki jo spijete, zmanjšati na najmanjšo," pove profesor Simon Moore z univerze Cardiff. "Če spijete več kot 10 gramov alkohola na dan, povečujete svoje tveganje za demenco. Če ste na primer prejšnji teden v povprečju spili deset gramov alkohola na dan, torej približno steklenico vina na teden, nato pa ste naslednji teden to povečali na dve steklenici na teden, se izpostavljate velikemu tveganju."V eni merici je sicer 10 gramov alkohola. To je evropski dogovor.

Študija je preučevala odrasle, ki so bili stari od 40 do 73 let. Njihove možgane so testirali na začetku študije ter čez štiri leta in pol. Tisti, ki so spili več kot deset gramov alkohola na dan, so se na drugem testiranju odrezali veliko slabše. To je bilo še posebej očitno pri tistih, ki so bili starejši od 60, kar naj bi kazalo, da s starostjo postanemo občutljivejši na alkohol.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650