Genitalne bradavice, ki jih povzročajo HPV virusi, so povezane s šestkrat večjim tveganjem za razvoj raka penisa, incidenca tega obolenja med moškimi pa se je močno povečala med leti 1970 do 2009, ko je prišlo do 30 odstotnega povečanja med leti 2000 do 2009.
Dobrodelne organizacije tako danes moške pozivajo, naj bodo pozorni na simptome te bolezni, ki jih pogosto lahko zamenjamo za znake spolno prenosljivih infekcij. Rak penisa ima namreč večjo stopnjo uspešnosti zdravljenja, če je odkrit v zgodnji fazi.
Simptomi so naslednji: - Neboleča bulica ali razjeda na penisu, ki se ne zaceli; |
Raziskava, ki je opozorila na porast moških, diagnosticiranih z rakom penisa, je bila podprta s sredstvi moške dobrodelne organizacije Orchid.
''Raziskava je pokazala, da je incidenca tega grozljivega raka, ki trenutno prejema malo pozornosti, v porastu. V nasprotju z drugimi bolj pogostimi oblikami raka, je rak penisa redek, številni moški pa se ga tako sramujejo, da o njem ne želijo govoriti. To lahko vodi do občutkov izoliranosti v trenutkih, ko nujno potrebujejo oporo. Zelo pomembno je, da se moški zavedajo opozorilnih znakov in simptomov bolezni in da tisti, ki so prepoznali simptome, čim prej poiščejo zdravniško pomoč,'' je pojasnila vodja organizacije Rebecca Porta.
Rak se lahko razvije kjerkoli v penisu, najpogosteje pa pod kožico penisa in na glavici. Natančen vzrok ni znan, a različni dejavniki lahko povečajo tveganje za razvoj te oblike moškega raka.
Mednje štejemo genitalne bradavice, ki so posledica okužbe s HPV virusi. Obstaja več kot 100 različnih vrst HPV virusov, a le dva seva sta povezana z rakom penisa. Prav ta dva seva pa povečujeta tudi tveganje za razvoj raka grla, raka materničnega vratu in raka danke. V skupino s povečanim tveganjem so vključeni še moški, ki kadijo. Pokazalo se je, da lahko kajenje poveča tveganje za razvoj okužbe s HPV do predrakavih lezij in nato invazivnega raka penisa. Poleg tega se toksini iz tobaka izločajo iz telesa preko urina. Nabiranje teh substanc pod kožo pa lahko povzroči spremembe zdravih celic kože in vodi do razvoja raka. Večjemu tveganju so podvrženi tudi neobrezani moški, saj naj bi težje skrbeli za higieno.
Kljub vsemu pa rak penisa še vedno velja za enega bolj redkih moških rakov. V Sloveniji tako vsako leto odkrijejo približno 15 primerov raka penisa, kar je v primerjavi z najpogostejšim moškim rakom – rakom prostate - , kjer vsako leto odkrijejo okoli 1350 primerov, precej manj. Seveda pa je dobro biti pozoren tudi na morebitne spremembe penisa in se ob njih čim prej obrniti na svojega osebnega zdravnika.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV