Vizita.si
rojstvo

Bolezni

Neverjeten dosežek slovenskih ginekologov

K.B.
17. 11. 2011 10.02
0

S pomočjo carskega reza je danes na Ginekološki kliniki v Ljubljani rodila mlada ženska, ki je zanosila kljub temu, da so ji zaradi raka materničnega vratu le-tega odstranili. Uporabili so namreč novo in zahtevno operativno metodo, s katero so kljub hudi bolezni uspeli ohraniti plodnost.

Na Ginekološki kliniki je rodila prva Slovenka, ki so ji z zahtevno operativno metodo zaradi raka odstranili maternični vrat, a kljub temu uspeli ohraniti plodnost.
Na Ginekološki kliniki je rodila prva Slovenka, ki so ji z zahtevno operativno metodo zaradi raka odstranili maternični vrat, a kljub temu uspeli ohraniti plodnost.FOTO: iStockphoto
Nosečnost je bila uspešna zaradi uporabe edinstvene metode, s katero so ginekologi UKCL začeli že leta 2007 in zaradi katere je verjetnost za nosečnost po tej operaciji raka materničnega vratu praktično enaka kot pri ostalih ženskah. Težava je v donositvi, saj po taki operaciji ni zaščite noseče maternice pred bakterijami iz nožnice. Po več neuspelih nosečnostih pri operirankah so zato slovenski ginekologi razvili kombinacijo metod, ki sicer niso nove, njihova souporaba pa predstavlja izvirno rešitev v svetovnem merilu. Rešitev se je izkazala kot zelo učinkovita.
Raka materničnega vratu sicer že od leta 2007 operirajo s pomočjo radikalne vaginalne trahelektomije.
Raka materničnega vratu sicer že od leta 2007 operirajo s pomočjo radikalne vaginalne trahelektomije. FOTO: iStockphoto
"Uvedli smo rešitev, ki je sicer v svetu ne uporabljajo po radikalni trahelektomiji, in sicer smo laparoskopsko napeljali trak pod spodnjim delom maternice (cerclage) in s tem dosegli, da se nosečnost obdrži do polne zrelosti ploda, to je vsaj dopolnjenih 37 tednov nosečnosti," je to operativno metodo opisal asist. dr. Leon Meglič, dr. med., vodja medicinskih služb skupnega pomena na Ginekološki kliniki, ki je skupaj s kolegi prim. mag. Milanom Čavičem, dr. med., prof. dr. Tomažem Tomaževičem, dr. med., doc. dr. Borutom Kobalom, dr. med., prim. Brankom Cvjetićaninom, dr. med., in prim. Andrejem Možino, dr. med., uvedel in razvil to metodo v Sloveniji. Zaradi zahtevnosti in kombinacije različnih operativnih tehnik izvirno operacijo poleg sedmih centrov po svetu izvaja samo še Ginekološka klinika UKCL.

Raka materničnega vratu sicer že od leta 2007 operirajo s pomočjo radikalne vaginalne trahelektomije. Pri tem operativnem posegu je najbolj pomembno, da lahko pri ženski, ki ima začetno obliko raka na materničnem vratu, varno odstranijo maternični vrat s pripadajočimi vezmi, ne pa tudi telesa maternice, kar omogoči, da lahko ženska zanosi, ne pa tudi donosi. Vendar po operaciji raka materničnega vratu nosečnost ni enostavna. Sama zanositev navadno ni težava, splavnost v srednji tretjini nosečnosti pa je visoka, prav tako verjetnost prezgodnjega poroda.

''V tujini zato uporabljajo metodo, s pomočjo katere vrh nožnice po zanositvi zašijejo in s tem preprečijo morebitne infekcije. V UKC Ljubljana smo se specialisti ginekologi tega lotili z laparoskopsko metodo. Prvi uspešen porod po tej metodi je s carskim rezom izpeljal pred dobrim mesecem prim. Branko Cvjetićanin, dr. med. Porod prve ženske, pri kateri smo leta 2007 s takrat za ta del Evrope novo metodo odstranili maternični vrat, pa spremljamo vsi, ki se s tem ukvarjamo, z izjemnim zadovoljstvom in ponosom," je povedal asist. dr. Leon Meglič in poudaril, da je to skupni uspeh kar dveh generacij zdravnikov, ki se ukvarjajo z ginekološko kirurgijo na Ginekološki kliniki UKCL.

S pravočasnim brisom materničnega vratu zdravih žensk lahko odkrijejo tiste, ki imajo predstopnjo ali začetno stopnjo raka materničnega vratu.
S pravočasnim brisom materničnega vratu zdravih žensk lahko odkrijejo tiste, ki imajo predstopnjo ali začetno stopnjo raka materničnega vratu.FOTO: iStockphoto

Najpomembnejša je preventiva

S pravočasnim brisom materničnega vratu zdravih žensk lahko odkrijejo tiste, ki imajo predstopnjo ali začetno stopnjo raka materničnega vratu. Te oblike sprememb lahko povsem pozdravijo z manjšimi operativnimi posegi, ki ne zahtevajo odstranitve maternice. To so konizacija z električno zanko (LLETZ) in klasična konizacija ter radikalna vaginalna trahelektomija. Bolnice lahko po teh operacijah kasneje zanosijo in rodijo. Njihovo preživetje je odlično. Rakaste spremembe materničnega vratu, ki so odkrite šele v višjih stadijih bolezni, pa zahtevajo odstranitev maternice in/ali obsevanje. Verjetnost preživetja se manjša z razširjenostjo bolezni.

Ste se nam že pridružili na naši  Facebook strani? To lahko storite s klikom na 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650