Imeti sladkorno bolezen pomeni, da je v naši krvi ves čas preveč krvnega sladkorja oziroma glukoze. To delovanje telesa otežuje, povzroča okvare organov, če ne ukrepamo, lahko pride celo do njihove odpovedi. Sladkor sicer pride v kri z uživanjem hrane. Takrat se njegova raven v obtoku bolj ali manj poveča ter se nato bolj ali manj hitro zniža, ko začne delovati hormon inzulin, ki ga v procesu prebave izloča trebušna slinavka. Inzulin poskrbi, da se glukoza prenese naprej v celice, ki jo za svoje delovanje potrebujejo. Toda ta hormon se nenadoma lahko preneha izločati v zadostni meri oziroma se lahko zgodi celo, da njegova navodila celice nehajo upoštevati. V obeh primerih je rezultat enak: sladkor se nabira v krvi.
Posledično telo ne more več uspešno prebavljati, in to niti ogljikovih hidratov, niti beljakovin, niti maščob. Tudi celice svojega dela ne morejo več opravljati normalno, saj zanje glukoza predstavlja vir energije. V tem primeru je ključno, da vsak oboleli svoje stanje čim hitreje prepozna, saj lahko samo tako prepreči, da bi se vse skupaj še poslabšalo. Toda kdaj posumiti, da vas muči diabetes? Če zadnje čase, četudi popijete veliko tekočine, prevečkrat občutite hudo žejo in imate suha usta. Če morate prevečkrat na stranišče, vaša teža pa se zmanjšuje, četudi namerno ne hujšate. Če vam je padla odpornost in se počutite bolj utrujeni in oslabeli kot običajno. Obiščite zdravnika, ki vam bo izmeril koncentracijo sladkorja v krvi. Večja kot je, slabši bodo prej opisani simptomi.
Ko se sladkorna bolezen enkrat pojavi, je ni mogoče pozdraviti, zato je bolje paziti, da se to sploh nikoli ne zgodi. Kakšna je učinkovita preventiva, je danes že dobro znano. Kot pravi Peter Miklavčič, predsednik Zveze društev diabetikov Slovenije, ta za povrh prepreči nastanek mnogih drugih v današnjem svetu zelo razširjenih kroničnih obolenj. Potrebno se je zdravo prehranjevati, se dovolj gibati, opustiti kajenje in čezmerno uživanje alkohola, poskrbeti, da v življenju nimamo preveč stresa oziroma da se znamo z njim, kadar se neizbežno pojavi, učinkovito spopadati. Bolj ogroženi so tisti, ki v svoji družini že imajo nekoga, ki se spopada z diabetesom, ter tisti, ki imajo preveč kilogramov, povišan krvni tlak in slab holesterol.
Zveza društev diabetikov opozarja še, da je s sladkorno boleznijo mogoče živeti povsem normalno, če le ustrezno spremenimo življenjski slog; če je ne odkrijemo pravočasno in nasvetov zdravnikov nato ne upoštevamo, pa lahko pride do izjemno hudih zapletov, kot so slepota, amputacije, srčni infarkt, možganska kap in odpoved ledvic.
Preberite si še, kaj je o boju s to zahrbtno boleznijo povedala Angelca Likovič.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV