Če se boste odrekli prikrivanju simptomov, pa še ne pomeni, da morate zato biti izčrpani in obležati v postelji. Pred vami je vodič, kako na organizmu prijazen način odpraviti vsak simptom posebej.
Virus, ki povzroča prehlad, običajno v telo pride prek ustne votline. Ko se začnejo virusne celice nalagati v grlu, se v tkivu začnejo razmnoževati tudi protitelesa, ki se bojujejo z virusom, ta pa povzročijo vnetje in občutljivost grla. Simptomi so tako znak, da vaš imunski sistem deluje pravilno.
Vaše počutje se bo izboljšalo, če boste pomagali protitelesom pri premagovanju bolezni. Takoj ko začutite prasketanje v grlu, zaužijte pastilo, ki vsebuje 15 miligramov cinka. To ponavljajte dvakrat dnevno, dokler ne boste 24 ur popolnoma brez simptomov. Razpršila s cinkom so prav tako učinkovita, čeprav so raziskave pokazale, da so pastile bolj učinkovite. Ne prekoračite meje 50 miligramov cinka dnevno, saj boste v tem primeru bolj kot koristili, škodili svojemu imunskemu sistemu. Če bolečina v grlu ne izgine po 48 urah, poleg tega pa vas muči še povišana telesna temperatura, obiščite osebnega zdravnika. To je namreč lahko znak bakterijske okužbe in ne prehlada, za kar boste morda potrebovali ustreznejši način zdravljenja, lahko celo antibiotike.
Medtem ko se imunski sistem bojuje z virusi, telo postane izčrpano, primanjkovati mu začne hranil, belih krvničk in T-celic, ki krepijo imunski sistem. Posledica tega so bolečine v mišicah in upad energije, zato morate poskrbeti, da bo vaše telo napolnilo baterije.
Svojemu telesu najprej zagotovite od sedem do devet ur spanja na noč in počitek. Pomagate si lahko tudi z osnovnim položajem joge, ki ga izvajate 20 minut na dan. S hrbtom se uležite na tla, roke pa imejte ob telesu. Z blazinami podprite vrat in kolena ter zaprite oči, nato pa pozornost usmerite na dihanje in si zamišljajte, da je vaše telo zdravo. Sprostitev vam bo dobro dela, saj boste na ta način pomagali okrepiti imunski sistem. Da bi telesu še bolj pomagali, uživajte multivitaminske dodatke, najbolje v obliki multivitaminskega napitka, saj oslabel organizem lažje absorbira vitamine iz tekočine kakor iz tablete. Trikrat dnevno, med obroki pa si lahko privoščite tudi 1500 miligramov encima bromelaina, ki sprošča mišice, preprečuje nastanek krčev in blaži vnetja.
Zamašen nos
Da bi lahko izločili virus iz organizma, sinusi proizvajajo sluz. Zato je smrkav nos pravzaprav več kot dobrodošel. Težave pa nastanejo, če se sluz v nosni votlini zasuši in zapre dihalne poti v nosu. Posledica tega je namreč še dodatno proizvajanje sluzi in vnetje.
Eden najboljših načinov, kako ohraniti prost pretok nosne sluzi, je z uporabo tako imenovane 'neti' posodice. Uporabite to ajurvedsko keramično skodelico v obliki Aladinove svetilke za izpiranje nosne votline s solno raztopino. Pomembno je, da ima raztopina enako koncentracijo soli kot naše solze, torej 0,9 % (1 žlička naravne soli brez joda in pol litra tople vode) in da je ogreta na sobno temperaturo. Preslana, prevroča ali premrzla voda vam bodo namreč le škodile in dodatno razdražile nosno sluznico ter povzročile bolečino. Podolgovati delec posodice si potisnite v eno nosnico, nato pa se nagnite naprej, umirjeno dihajte in nagnite glavo na stran ter počakajte, da vam steče vsa tekočina iz nosa, nato pa postopek ponovite še na drugi strani. Da boste zares pravilno uporabljali posodico in dosegli kar največji učinek, sledite navodilom za uporabo, ki so priložena skodelici. Po koncu postopka naj bo vaš nos popolnoma suh, zato odvečno vodo obvezno izpihajte. Topla voda bo pomagala očistiti nosne kanale sluzi, vi pa boste lažje zadihali.
Kašelj
Ko telo začuti prisotnost virusa, začne proizvajati sluz, ki zajame viruse in jih izloči iz telesa – bodisi z izločanjem iz nosa ali s kašljem. Sluz v grlu in prsnem košu namreč spodbudi kašelj in tako pripomore k še hitrejšemu izločanju virusov iz telesa.
Ker sluz pomaga izločati viruse, jo po kašljanju vedno izpljunite in nikoli ne pogoltnite. Da boste ublažili vnetje v grlu in dihalih, ki je posledica kašljanja, večkrat na dan pojejte žlico naravnega medu.
Vročina
Ko pride telo v stik z virusom, telesna temperatura naraste in tako preprečuje razmnoževanje virusov v organizmu. Če boste takoj v začetku zaužili zdravilo za zniževanje telesne temperature, bo telo izgubilo to neverjetno moč za zatiranje in uničevanje virusa.
Povišano telesno temperaturo poskusite najprej znižati na naraven način. Privoščite si hladno kopel, pijte veliko vode, ki ste jo izgubili z znojenjem, ter jejte lahko prebavljivo in tekočo hrano, sadje ter zelenjavo, da ne boste preveč obremenjevali organizma s prebavljanjem težke hrane. Pripravite si in spijte vroč čaj ali zvarek, ki ga naredite tako, da v 200 mililitrih vode zavrete 10 gramov rozin in ingverja. Mešanica naj vre toliko časa, da ostane v posodi le še 50 mililitrov tekočine. Zvarek spijte, ko je še topel. Zatem se pokrijte z odejami in se močno preznojite, nato pa oprhajte s hladno vodo in oblecite v suha oblačila. Veliko počivajte in bodite čim manj aktivni. Če vam ne bo pomagal nobeden od naštetih načinov, obiščite zdravnika. Otrokom za zniževanje telesne temperature nikoli ne dajajte aspirinov, pred uporabo se posvetujte z zdravnikom.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV