Med raziskavo so merili glavne faktorje tveganja za razvoj bolezni srca – prekomerno telesno težo, kajenje, visok krvni tlak in fizično aktivnost. Analizirali so, kako se lahko zdravstveno stanje popravi, če izločimo katerega izmed dejavnikov tveganja, torej, če opustimo kajenje, uravnamo telesno težo, znižamo krvni pritisk in v svoj vsakdan vnesemo fizično aktivnost.
Mlade ženske, ki kadijo, imajo povečano tveganje za razvoj bolezni srca za 59 odstotkov, s čimer velja kajenje za največji dejavnik tveganja za razvoj bolezni srca med mladimi ženskami. A ko se ženske starajo, ta dejavnik tveganja postaja manj pomemben, povečuje pa se pomembnost dejavnika tveganja krvni pritisk in fizična neaktivnost.
V študiji, objavljeni v medicinskem žurnalu British Journal of Sports Medicine, so znanstveniki tako zaključili, da je od 30 pa do poznih 80 let nizka stopnja fizične aktivnosti ključni dejavnik tveganja za razvoj bolezni srca v primerjavi z drugimi dejavniki tveganja.
Vrsta vadbe ni pomembna, pomembno je le, da ste fizično aktivni. ''Fizična aktivnost igra ključno vlogo pri zdravju srca, saj vpliva tudi na mnoge druge faktorje,'' je pojasnila dr. Nieca Goldberg, kardiologinja in medicinska direktorica ženskega srčnega programa v Langone Medical Centru v New Yorku. Vadba namreč znižuje krvni tlak, količino telesne maščobe in izboljšuje raven sladkorja v krvi. ''Če želite kaj storiti za to, da preprečite tveganje za razvoj bolezni srca, potem pričnite telovaditi. Ljudje morajo znova postati bolj aktivni in to bi morala postati normalna dejavnost dneva, tako kot umivanje zob,'' še doda.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV