Senzorji v aparatu, ki je videti kot neke vrste inhalator namenjen astmatikom, skuša uloviti hlapne organske spojine (VOC), ki se izločajo z dihanjem, in sicer tako, da uporablja fleksibilne polimerne substrate prekrite z zlatimi nanodelci za lepljenje hlapnih organskih spojin. ''Zazna spremembe v metabolizmu, ki spremljajo določeno bolezen in povzročajo spremembe v sestavi in/ali koncentraciji hlapnih organskih spojin v izdihanem zraku,'' je za spletni portal Mental Floss pojasnila vodja projekta Nicole Kalm iz izraelskega inštituta tehnologije.
Nova vrsta elektronskega senzorja se je pokazala za učinkovitega pri zgodnjem odkrivanju raka jajčnikov. Pri testiranjih se je pokazalo, da so v 82 odstotkih primerov paceintov, pri katerih je test pokazal pozitiven rezultat, v resnici odkrili raka jajčnikov. Strokovnjaki pa pravijo, da bo to prineslo velik korak naprej pri zgodnjem odkrivanju raka jajčnikov, saj imamo danes na voljo predvsem krvne preiskave in transvaginalno ultrazvočno preiskavo.
Najnovejša metoda je neinvazivna, varna in predvsem enostavna, kar pomeni, da bo testiranje lahko opravilo več bolnikov. S tem pa strokovnjaki upajo, da bodo rešili več življenj, ki jih terja rak jajčnikov. Raka jajčnikov še vedno odkrivajo pozno, saj se v prvi fazi bolezni redko izrazijo simptomi in zato pogosto bolezen odkrijejo šele, ko je napredovala. S tem pa se zmanjšajo možnosti za uspešno zdravljenje in preživetje.
Kahnova pa je prepričana, da bo ta preprosta metoda v prihodnje uporabljena tudi za odkrivanje drugih vrst bolezni, kot je denimo Alzheimerjeva ali Parkinsonova bolezen. Dodala pa tudi, da sedaj s kolegi razvijajo še bolj precizno napravo, ki bo vsebovala še bolj občutljive senzorje in dala podobne rezultate s še manjšim volumnom izdihanega zraka. Takrat bo naprava pripravljena tudi za klinična testiranja.
Kaj je rak jajčnikov? Rak jajčnikov je bolezen, ki izvira iz celic v ali okoli jajčnikov. Jajčniki so del ženskega reproduktivnega sistema, v katerih so jajčne celice. Vsak mesec se iz njih sprosti jajčece, ki preide v maternico. Tam je pripravljeno na oploditev. Rak jajčnikov je deveti najpogostejši rak pri ženskah v Sloveniji in z njim se vsako leto spopade okoli 180 žensk. Gre za nevarno obliko raka, ker v zgodnji fazi pogosto ne povzroča simptomov. Zato ga velikokrat odkrijejo šele v napredovani fazi, ko je zdravljenje oteženo. Kljub vsemu pa velja, da je dobro ozdravljiv, če ga odkrijejo zgodaj. Ob tem je pomembno opozoriti tudi, da je večina tumorjev, ki jih odkrijejo na jajčnikih benignih. Le ena od petih tvorb, ki jih odkrijejo pri ženskah, ki imajo še vedno menstruacijo, je kancerogenih, kažejo podatki organizacije Target Ovarian Cancer. Pri ženskah po menopavzi se ta številka poviša na eno od dveh tvorb na/v jajčnikih. Večina primerov raka jajčnikov se pojavi pri ženskah, starejših od 50 let. Kljub vsemu se pojavi tudi pri mlajših ženskah. Ključni zgodnji simptomi, na katere morate biti pozorni, so: - vztrajna bolečina v medenici ali trebuhu; Ti simptomi bi vas morali skrbeti, če so pogosti (se pojavijo več kot 12-krat na mesec) in če se z njimi prej niste spopadali. Čeprav vzrokov bolezni še ne razumemo dobro, med dejavnike tveganja štejemo starost in družinsko nagnjenost. |
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV