Vizita.si
Strokovnjaki domnevajo, da je začasna amnezija posledica napada, podobnega epileptičnemu napadu, do katerega pride zaradi motenega pretoka krvi v možganih, ki ga pri ženskah najpogosteje povzroči travmatični dogodek ali stres, pri moških pa fizična izčrpanost.

Bolezni

Pozabila, da ima 11-letnega sina

K.B.
29. 07. 2011 15.19
6

Ko se je 34-letna Naomi Jacobs nekega jutra prebudila, je bila prepričana, da je stara 15 let, da je leto 1992 in da jo v šoli čaka pomemben izpit. Ko je v njeno sobo prišel njen sin in jo poklical 'mama', jo je od presenečenja skoraj zadela kap.

Mati 11-letnega sina Lea Naomi Jacobs je zbolela za redko obliko amnezije, zaradi katere se je neko jutro zbudila in bila prepričana, da je stara 15 let. Zadnja stvar, ki se je je spomnila, je bila, da se je, preden je zaspala, udarila v glavo ob posteljo in da je sanjala o fantu, v katerega je bila zaljubljena kot najstnica. Ko se je zbudila, je mislila, da je leto 1992, da je predsednik vlade John Major in da jo čaka pomemben šolski izpit. Mobilni telefon in internet sta bila zanjo popolna neznanka, najhuje pa je bilo to, da ni prepoznala svojega 11-letnega sina Lea. ''Ko je v sobo prišel majhen fant in me pričel klicati mama, sem začela kričati. Nisem ga prepoznala in ni se mi zdel veliko mlajši od mene. Vsekakor pa se nisem spomnila, da sem ga kdaj rodila. Nato sem se pogledala v ogledalo in ko sem zagledala zgubano žensko, ki je strmela vame, me je skoraj zadela kap,'' se spominja Naomi. Ker ničesar ni razumela, je začela neutolažljivo jokati in klicati svojo mater.

Naomi je namreč trpela za redko obliko začasne amnezije, ki prizadene le 5 od 100.000 ljudi in jo najpogosteje povzroči stres. Pred tem dogodkom je bila Naomi namreč obremenjena s številnimi skrbmi. Pred kratkim se je razšla s partnerjem, skrbela je za svoje homeopatsko podjetje in dokončevala študij psihologije. Ker se je bližal zadnji izpit, zaradi katerega je bila pod hudim pritiskom, je bilo vsega preveč in del njenega spomina je odpovedal. Čeprav je izgubila čustvene spomine, pa je bil njen tako imenovani semantični spomin nedotaknjen. Tako je še vedno znala voziti avtomobil, poznala je telefonske številke, ki jih je redno vrtela in podobno. Ko se je le nekoliko zbrala, je poklicala svojo sestro in ji povedala, da se ničesar ne spominja. Sestra jo je takoj pospremila k zdravniku, a ji ta ni mogel pomagati. Za takšno obliko amnezije namreč ni zdravljenja, pomaga pa podpora in ljubezen družine.

In k sreči je bilo te dovolj, da se je Naomi po osmih tednih spomin počasi začel vračati. Pomagal ji je tudi vpogled v stare dnevnike in tako je počasi sestavila koščke zadnjih 17 let, ki so se ji izbrisali iz spomina. ''Na vsak način sem si želela razumeti, kaj se je zgodilo in ponovno osmisliti svoje življenje. Ponoči sem jokala, saj sem si želela nazaj v šolo in moja najboljša prijateljica in sestra sta mi morali pojasniti vse na novo. Učili sta me, kaj je Facebook, kaj se je zgodilo 11. septembra, kaj je YouTube … In čeprav je bilo hudo, sem danes izjemno hvaležna, saj sem imela čas premisliti o svojem življenju in se spomnila, da sem si v otroštvu vedno želela postati pisateljica, tako da sem se zdaj odločila, da bom začela delati na tem in da bom svojo izkušnjo opisala v knjigi,'' pove Naomi, ki si je sčasoma opomogla.

Kaj je začasna globalna amnezija?

Gre za vrsto amnezije, kjer je posameznik sicer zdrav, a doživi nenadno začasno motnjo spomina. Strokovnjaki domnevajo, da je ta posledica napada, podobnega epileptičnemu napadu, do katerega pride zaradi motenega pretoka krvi v možganih, ki ga pri ženskah najpogosteje povzroči travmatični dogodek ali stres, pri moških pa fizična izčrpanost. Poleg močnih čustev, ga lahko sprožijo še spolni odnosi, plavanje v mrzli vodi in druge temperaturne spremembe. Začasna amnezija je najpogostejša med 56. in 75. letom starosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650