Vizita.si
Policistični jajčniki

Ginekologija in porodništvo

Prehrana za vse, ki imate težave s policističnimi jajčniki

V.H.
18. 06. 2020 07.30
0

Policistični jajčniki so najpogostejša hormonska motnja, s katero ima težave vsaka deseta ženska v rodnem obdobju. V nadaljevanju si lahko preberete, zakaj je izjemno pomembna pravilna prehrana, s katero lahko obvladate zahrbtno bolezen sodobnega časa.

Kaj so policistični jajčniki in kako jih prepoznati?

Če imate sindrom policističnih jajčnikov, to pomeni, da so prisotne številne ciste, ki niso nič drugega kot nedozorela jajčeca, ki so ostala v jajčniku. Na ultrazvoku so običajno videti kot mehurčki – benigne ciste.

Simptomi se največkrat kažejo v kronični utrujenosti, nerednih menstruacijah, težavah z zanositvijo, pretirani poraščenosti, povišanju moških hormonov, aknah, izpadanju las, hitrem pridobivanje na telesni teži in pogosto jih spremljajo še druge zdravstvene nevšečnosti, kot so visok krvni pritisk, srčno-žilne bolezni in, kar je za večino žensk najhuje, povzročijo lahko neplodnost.

Na ultrazvoku so običajno videti kot mehurčki – benigne ciste.
Na ultrazvoku so običajno videti kot mehurčki – benigne ciste. FOTO: Dreamstime

Policistični jajčniki so večkrat povezani tudi s pojavom sladkorne bolezni tipa 2, katere simptomi so utrujenost, lakota, nezbranost, nabiranje maščobnih oblog okoli trebuha in povišan holesterol. Pri sladkorni bolezni tipa 2 se telo na inzulinsko rezistenco odzove tako, da proizvaja še več inzulina, zato morate paziti tudi na vrednosti krvnega sladkorja. 

Zakaj je pravilna prehrana tako pomembna?

Zdrava prehrana je eden ključnih ukrepov za obvladovanje te bolezni, zato je pomembno, da izboljšate svoje prehranjevalne navade. Manjše obroke razporedite čez dan in se lotite diete, ki je v primeru policističnih jajčnikov najprimernejša.

Najpogostejši zgodnji simptomi raka, ki jih spregledajo tako ženske kot moški
Preberi še
Najpogostejši zgodnji simptomi raka, ki jih spregledajo tako ženske kot moški

Živila z nizkim glikemičnim indeksom 

Živila, ki vsebujejo glukozo, fruktozo ali sukrozo, razvrščamo med živila z nizkim, srednjim ali visokim glikemičnim indeksom (GI), glede na dvig sladkorja v krvi po zaužitju. Živila z nizkim GI zmanjšujejo nastajanje inzulina in moškega hormona – testosterona, kar spodbudno vpliva tudi na menstrualni ciklus.

Med koristna živila zato uvrščamo predvsem najrazličnejšo zelenjavo, sveže sadje in polnozrnate ogljikove hidrate. Prav tako je priporočljivo uživati živila, ki so bogata z vlakninami, kot so stročnice, ječmen, kvinoja. Vlaknine, beljakovine, kisline in maščobe zmanjšujejo GI, medtem ko ga toplotna obdelava zvišuje.

Zdrava prehrana je eden od ključnih ukrepov za obvladovanje te bolezni.
Zdrava prehrana je eden od ključnih ukrepov za obvladovanje te bolezni.FOTO: Dreamstime

Zdrave maščobe

Prednost dajte nenasičenim maščobnim kislinam, kot so omega-3-maščobne kisline, katerih najpomembnejši vir je ribje olje, saj vsebuje pomembni kislini, EPK (eikozapentaenojsko kislino) in DHK (dokozaheksaenojsko kislino). Bogat vir teh kislin so na primer losos, slanik in skuša. 

Pomembnejša omega-3 kislina je tudi ALK (alfa-linolejska kislina), ki je rastlinskega izvora in jo najdete v lanenem olju, semenih, orehih, chia semenih … Omega-3 maščobne kisline zmanjšujejo določene težave pri ženskah s policističnimi jajčniki, kot so inzulinska rezistenca, holesterol, srčno žilne bolezni in podobno. 

Dobre prehranjevalne navade lahko torej odločilno pripomorejo k izboljšanju simptomov, zato poskrbite zase in v zdrav življenjski slog vključite še pitje zadostnih količin vode, vsakodnevno telesno dejavnost in zmanjšajte stres. 

Kakšni so simptomi pojava cist na jajčnikih?
Preberi še
Kakšni so simptomi pojava cist na jajčnikih?
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602