Glavna težava astmatikov je težko dihanje, piskanje v pljučih, kašelj z gostim izpljunkom, dušenje in tiščanje v prsih. Mladostniki z astmo v teh dneh letujejo v letovišču Pacug na slovenski obali. "Morsko okolje je navadno bolj čisto okolje, v zraku je več negativnih ionov, okolje je bolj na prepihu, več je vlage in to ugodno vpliva predvsem na tiste, kjer se zgodi velika sprememba v okolju, za otroke, ki pridejo iz mesta," pove Hosta.
Otroci so na letovanju 10 dni in enkrat dnevno se udeležijo vadbe pri kateri je poudarek na dihalnih vajah. "Pomembno pri otrocih z astmo je, da ko so zdravi, se naučijo nekih določenih protokolov, ki jim pridejo prav, ko imajo težave. Veliko poudarka dajemo dihanju skozi nos, saj je večina teh otrok 'razvajena' in diha skozi usta.“ Zgodi se namreč da tudi, ko ne gre za napor in potreba po zraku ni velika, otroci vseeno dihajo skozi usta. Prikrita hiperventilacija pa vpliva na celice, ki dobijo manj kisika in na ta način so pljuča otrok z astmo bolj občutljiva.
Otroci na letovanju nimajo občutka, da so na morju zato, ker so bolani. "Tega ne želimo izpostavljati kot nekaj posebnega, celo obrnemo zgodbo, da je to njim v prid, saj so enkrat dnevno deležni prijetnih igric, pravljic in podobno." Ker imajo vsi astmo, ni zato nihče poseben, še doda doktor Hosta, otroci pa pridno sprejemajo informacije ter opravljajo vaje, za katere vedo, da jim pomagajo pri dihanju.
Zadnji dan letovanja otroci dobijo diplome in ko pridejo domov, upoštevajo navodila, da je treba zaspati z zaprtimi usti, čistim nosom in podobno. Sicer pa društvo Astma in šport tekom celega leta starše astmatikov obvešča o raznih programih, ki pomagajo, da otroci s to boleznijo lahko normalno živijo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV