Kdo je bolj izpostavljen bolezni?
Bolezni so bolj izpostavljeni tisti moški, ki se jim eno od mod ob rojstvu ni spustilo v modnik, ampak je ostalo v dimeljskem kanalu ali trebušni votlini in ga je bilo treba kasneje z operativnim posegom spustiti v modnik. Ker raziskave kažejo, da je tveganje za nastanek raka na nespuščenem modu kar 10- do 14-krat večja kot pri drugih moških, ki tovrstih težav z modi niso imeli. In ker je tveganje za raka tem večje, čim kasneje je bilo modo operativno spuščeno, strokovnjaki svetujejo, da se fantkom nespuščeno modo s posegom spusti najkasneje do drugega leta starosti.
Tveganje za razvoj raka na modih naj bi bilo do 10-krat večje tudi pri tistih, katerih moški sorodniki iz prvega kolena – torej očetje, bratje, sinovi – so že oboleli za tem rakavim obolenjem. A zanesljivih raziskav, ki bi potrjevali vlogo dednosti oziroma genetike pri razvoju raka na modih, še ni, zato znanstveniki še ne vedo točno, kolikšno vlogo ima dednost. Nekateri pa vendarle ocenjujejo, da so dedni dejavniki pomembni v do 30 odstotkih primerov.
Gotovo pa je, da so za ponoven pojav raka na modih bolj dovzetni tisti, ki so v preteklosti že preboleli raka na enem modu. Pri njih namreč obstaja večja verjetnost, da bodo rakavo obolenje dobili tudi na drugem modu. Zelo redko pa se rak pojavi kar istočasno, na obeh modih hkrati.
Rak na modih ima značilne bolezenske znake
Prvi simptomi, ki opozarjajo na raka na modih, so zelo značilni in ob rednem pregledovanju svojega premoženja, jih lahko moški zlahka prepozna sam.
– Modo se lahko poveča ali pa, ravno nasprotno, močno zmanjša, in je trdo ter grčasto na otip.
– Modo sicer ne boli, a moški občuti povečano težo in nelagodje.
– V modu je zatipati sprva majhno, okroglo in nebolečo zatrdlino, ki je lahko nespremenjena več tednov ali celo mesecev, kasneje pa se poveča in začenja boleti.
– Pojavi se lahko tudi vnetje, ki ga ni možno pozdraviti z antibiotiki.
– Lahko se tudi povečajo in začnejo boleti prsne žleze ali pa se povečajo bezgavke v levi nadključnični jami, in sicer zaradi izločanja hormonov pri nekaterih vrstah tumorskih celic.
V nekaterih primerih pa se zgodi, da moški zatrdline v modih ne zatipa, ampak začnejo na bolezen opozarjati šele zasevki v trebušni votlini ali pljučih. Zaradi zasevkov v trebuhu začenja boleti v križu oziroma ledvenem predelu, v trebuhu pa je možno zatipati bulo, ki običajno ne boli. Zaradi zasevkov v pljučih pa ima bolnik težave z dihanjem, lahko celo izkašljuje kri.
Ozdravljivost je skoraj 90-odstotna
Zdravljenje je odvisno od vrste, poteka in stadija bolezni. A če je bolezen odkrita pravočasno, je ozdravljiva v skoraj 90 odstotkih. Zdravljenje raka na modih se ne glede na stadij, vrsto in velikost tumorja začne s kirurško odstranitvijo prizadetega moda. V nekaterih primerih temu posegu sledi še kirurška odstranitev dela trebušnih bezgavk, pri čemer se ohranijo živci za izliv semena. Operativno zdravljenje je pogosto dopolnjeno še s kemoterapijo in obsevanjem.
Večina moških, pri katerih je bilo zdravljenje uspešno in so premagali bolezen, je še vedno sposobnih spočeti otroka. Le manjše število pacientov ostane po zdravljenju neplodnih. Tudi drugi stranski učinki kemoterapije, kot so srčno-žilna obolenja, okvare sluha, težave s hojo zaradi okvare živcev na rokah in stopalih, so redki.
Čeprav je moški uspešno premagal raka na modih, se lahko zgodi, da se bolezen ponovi – najpogosteje v prvem in drugem letu po končanem zdravljenju. A nevarnost za vrnitev bolezni je večja pri bolnikih z zelo razširjeno boleznijo kot pri tistih, ki so obolenje odkrili v zgodnjem stadiju. Sicer pa so tudi ob ponovitvi bolezni možnosti za ozdravitev še vedno zelo velike.
Moški, pregledujte si moda!
Ker je bolezen v zadnjih 20 letih v porastu in ker je za ozdravitev ključnega pomena zgodnje odkrivanje bolezni, si morate moški vsaj enkrat mesečno pregledati moda. Najlažje jih boste pretipali po kopeli ali prhanju, ko je koža mošnje mehka, voljna in sproščena. Modo vzemite v dlan, ga potežkajte in natančno pretipajte s prsti. Bodite pozorni na morebitne zatrdline in na spremembe v čvrstosti. Večina zatrdlin v modih sicer ni nevarnih, kajti s staranjem se pogosteje pojavljajo številne neškodljive in nenevarne ciste. A kljub temu je pomembno, da se v primeru, če zatipate zatrdlino, posvetujete z zdravnikom.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV