– driska, ki je lahko blaga in lahko zato morda pomislite, da ste le kaj takšnega pojedli, ali pa močnejša driska, ki jo lahko spremljajo celo krvavitve;
– bolečine v trebuhu in trebušni krči;
– slabost in bruhanje;
– povišana telesna temperatura;
– hemolitični uremični sindrom – velja za najhujši zaplet pri okužbi z baterijo E. Coli, pri katerem se število trombocitov (rdečih krvnih celic) v krvi nenadoma zmanjša, v žilah lahko začnejo nastajati strdki, na koncu sledi odpoved ledvic.
Če ste torej jedli ali pili kaj takšnega, s čimer bi se lahko okužili, na primer surovo meso, kravjem mleko, kamor se lahko bakterija prenese prek kravjega vimena, kontaminirano vodo, nepasterizirane sadne sokove, neoprano sadje in zelenjavo, ter so se nekaj dni pozneje začeli kazati kateri od zgornjih znakov, se takoj obrnite na zdravnika. Pomembno v boju proti tej nevarni bakteriji je, da okužbo pravočasno prepoznamo in zdravimo z antibiotiki. ''Seveda za okužbo obstaja antibiotično zdravljenje, a njegova uspešnost je odvisna od napredka okužbe. Če je ta že tako napredovala, da so ledvice začele odpovedovati, potem lahko le še razbremenimo ledvice, v poštev pride morda tudi dializa,'' pojasni predstojnik ljubljanske Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja prof. dr. Franc Strle.
Zdrava oseba z dobrim imunskim sistemom se na zdravljenje dobro odzove in okužbo z E. Coli v nekaj tednih premaga, večjemu tveganju in nevarnostim pa so izpostavljeni otroci, starostniki in tisti z oslabljenim imunskim sistemom. V boju z okužbo je pomembno tudi, da bolniki dovolj pijejo in s tem nadomestijo z bruhanjem ter drisko izgubljeno tekočino.
Če hočete torej zmanjšati možnosti za okužbo, potem poskrbite za naslednje preventivne ukrepe:
– dobra toplotna obdelava mesa in nasploh hitro pokvarljivih živil;
– izogibanje surovim ali slabo toplotno obdelanim živilom;
– shranjevanje živil na dovolj nizkih temperaturah v hladilniku;
– temeljito pranje sadja in zelenjave;
– ustrezna osebna higiena (umivanje rok po uporabi stranišča, pred in po pripravi hrane …).
Na Inštitutu za varovanje zdravja še vedno skrbno spremljajo stanje v Nemčiji, kjer je izbruhnila okužba z nevarnim, mutiranim sevom bakterije E. Coli. Vsem, ki potujejo tja, svetujejo previdnost in pravijo, naj se držijo potrebnih higienskih ter drugih preventivnih ukrepov. Hkrati pa mirijo, da se v Sloveniji še vedno nimamo česa bati. Tudi prof. Strle pravi, da za zdaj na njihovo kliniko ni prišel še nihče s sumom na okužbo z E. Coli, da pa so v preteklih letih že uspešno pozdravili okužbe s kakšnimi drugimi vrstami bakterij iz rodu ešerihij, kamor sicer sodijo tudi bakterije E. Coli.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV