Kako prepoznamo pljučnega raka?
Simptomi pljučnega raka so odvisni od napredovanja bolezni. Zgodnji simptomi vključujejo novonastal vztrajen kašelj ali poslabšanje kroničnega kašlja, včasih s krvavkastim izmečkom, prsno bolečino, ki je lahko topa ali ostra, se poslabša ob vdihu in je posledica vnetja poprsnice nad prizadetim delom pljuč. Pojavijo se lahko tudi zadihanost, piskajoče dihanje, če tumor zraste v dihalnih poteh, spremenjena oblika prstnih jagodic in nohtov ter občasno hripavost (betičasti prsti). Včasih pa pljučni rak ne kaže simptomov vse, dokler ni že zelo napredoval, šele takrat pa se pojavi težko dihanje.
Vrste pljučnega raka
Vrsto pljučnega raka in njegove razširitve po telesu je pomembno prepoznati, ker ima vsaka vrsta svoj vzorec rasti in način zdravljenja. Ločimo pa naslednje tri vrste:
– drobnocelični rak, ki rase najhitreje in zelo zgodaj tvori oddaljene zasevke
– ploščatocelični rak, ki rase sicer počasneje in pozno zaseva v druga tkiva
– adenokarcinom in velikocelični rak, ki napredujeta počasneje od drobnoceličnega in hitreje od ploščatoceličnega
Najbolj izpostavljeni so kadilci
Pljučni rak se razvije pri vsakem sedmem kadilcu do 70. leta starosti, tveganje pa je večje pri osebah, ki so že v mladih letih pokadile več kot 20 cigaret dnevno. Najbolj škodljivo je dolgoletno kajenje. Če oseba preneha kaditi, si njegova sluznica sapnic po desetih in več letih povsem opomore, tveganje za razvoj pljučnega raka pa se tako spet zmanjša.
Poleg kadilcev so pljučnemu raku izpostavljeni tudi ljudje, ki živijo ali delajo v okolju s škodljivimi snovmi. To so ljudje, ki vdihavajo azbestni prah, so izpostavljeni snovem v nafti in plastičnim masam, kovinam (kromu, niklju, kadmiju, svincu ali beriliju) in radioaktivnemu sevanju. Zaradi onesnaženosti zraka so bolj izpostavljeni tudi ljudje, ki živijo v mestih.
Pljučni rak je pogost tudi pri ljudeh, ki pojedo več mesa in živalskih maščob. Redkeje zbolevajo tisti, ki pojedo več sadja in zelenjave, še posebej rdeče in rumene, ki sta bogati z vitamini A, C in E.
Vzrok za to, da zboleva več moških kot žensk, je večja razširjenost kajenja med moško populacijo. Poleg tega pa ima pomemben vpliv tudi dednost.
Zdravljenje in pričakovanja
Zdravljenje pljučnega raka je odvisno od vrste raka in njegove razširjenosti. Če s preiskavami ne ugotovijo oddaljenih zasevkov, pride v poštev operativna odstranitev tvorbe. Pri operaciji odstranijo večji del ali celo pljučno krilo, vendar so pri več kot 80 odstotkih ljudi ugotovljeni oddaljeni zasevki. Po operativnem posegu večina bolnikov živi še dve leti.
Drobnocelični rak se zdravi s kemoterapijo. Z obsevanjem (radioterapijo) pa zdravijo maligne tvorbe, pri katerih operacija ni možna. Bolniki s to vrsto raka ponavadi dva do deset mesecev po postavitvi diagnoze.
Čeprav operativni poseg in kemoterapija nista vedno uspešna in ne uspeta podaljšati bolnikovega življenja, pa precej ublažita simptome in izboljšata kakovost bolnikovega življenja.
In kako lahko preprečimo razvoj pljučnega raka?
Prenehanje kajenja je najučinkovitejši ukrep, priporočljivo pa je tudi zmanjšati izpostavljenost pasivnemu kajenju. Najpomembneje je torej, da poskrbite za to, da boste v domačem in delovnem okolju dihali čist in svež zrak.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV