Vizita.si
Prvi simptom srčnega infarkta pri moških je stiskajoča bolečina v prsih, medtem ko ženske pogosto tega simptoma ne občutijo. Prav zato številne pomoč pokličejo prepozno.

Bolezni

Prepoznajte znake srčnega infarkta zaradi vročine

Katja Benčina
12. 07. 2011 08.11
1

Vročinski val je v teh dneh terjal že osem življenj. Najbolj so srčnemu zastoju izpostavljeni bolniki z boleznimi venčnih žil, a številni, še posebej ženske, se te težave niti ne zavedajo, dokler ni prepozno.

Prvi simptom srčnega infarkta pri moških je stiskajoča bolečina v prsih, medtem ko ženske pogosto tega simptoma ne občutijo. Prav zato številne pomoč pokličejo prepozno.
Prvi simptom srčnega infarkta pri moških je stiskajoča bolečina v prsih, medtem ko ženske pogosto tega simptoma ne občutijo. Prav zato številne pomoč pokličejo prepozno.FOTO: iStockphoto
Bolniki, ki prej še niso doživeli srčnega infarkta in so bili ustrezno zdravljeni v šestih urah od nastopa bolečine, imajo dobre možnosti za preživetje in ozdravitev. Prav zato je pomembno, da pravočasno prepoznamo znake srčnega infarkta:

- Stiskajoča bolečina v osrednjem delu prsnega koša, ki se širi v vrat, zobe, roki, predvsem v levo roko in je včasih najhujša v predelu komolca;

- bleda, vlažna koža

- oteženo dihanje

- slabost, občasno tudi bruhanje

- tesnoba ali strah pred smrtjo

- nemir

 

Ženske pogosto v bolnišnico pridejo prepozno

Pri tem se je treba zavedati, da srčnemu infarktu niso izpostavljeni le moški, ampak prav tako tudi ženske.''Prepričanje, da so srčnemu zastoju najbolj izpostavljeni moški, je napačno, prav zato nežnejši spol pogosto spregleda simptome in čaka veliko dlje, preden pride v bolnišnico,'' pojasni ameriška srčna kirurginja dr. Kathy Magliato iz Saint John's bolnišnice v Los Angelesu in doda, da je prav to tudi vzrok, da številne ženske umrejo doma. Pomembno je tudi vedeti, da simptomi srčnega infarkta pri ženskah niso povsem enaki simptomom infarkta pri moških. ''Ženske pogosto v prsih ne začutijo bolečine, ki je sicer očiten in pogost znak srčnega infarkta pri moških. Tako je vsako leto od leta 1984 za srčnim zastojem umrlo več žensk kot moških, pri tem pa kar 50 odstotkov žensk ni občutilo bolečine v prsih,'' pove kardiologinja in pojasni, da je težava tudi v tem, da ženske pogosto razvijejo bolezni na mikrovenah, to so zelo majhne žile, ki dovajajo kri do srca, medtem ko moški pogosteje na večjih krvnih žilah, kar je tudi lažje diagnosticirati.

 

 

Tako so simptomi pri ženskah naslednji:

- utrujenost

- kratka sapa

- bolečine v zgornjem delu trebuha ali slabost

- bolečine v čeljusti ali vratu

- bolečine v rokah, še posebej levi roki

Kakšno je zdravljenje?

Če prepoznate zgornje simptome, takoj pokličite reševalca, ki vas bo prepeljal v bolnišnico. Tam bodo zdravniki spet poskušali vzpostaviti pretok krvi skozi prizadeto žilo in omejiti obseg infarkta z zdravili, ki raztopijo krvni strdek v prizadeti venčni arteriji ali pa z odpiranjem zaprte arterije z balonskim katetrom (koronarna angioplastika). Bolečine omilijo z injekcijo močnega anelgetika, na primer morfina.

Ko si bolnik opomore od srčnega infarkta, je pomembno, da se oceni nastala škoda, torej prizadetost venčnih žil in srčne mišice. Nadaljnje zdravljenje je odvisno od izvidov preiskav obremenitvenega testa in ultrazvočnega pregleda srca. Če gre za okrnjeno delovanje srca, je treba zdravljenje z zaviralcem ACE ali/in z diuretikom. Če ugotovimo motnje srčnega ritma, je potrebna vstavitev srčnega spodbujevalnika. Zdravljenje poteka tudi z dolgotrajnim jemanjem nekaterih zdravil, ki zmanjšajo možnosti za vnovični srčni infarkt. Ugoden učinek po infarktu imajo tudi zdravila za zniževanje holesterola, četudi je raven bolnikovega holesterola v priporočenih mejah. Že po dveh tednih po srčnem infarktu se možnost za vnovični srčni zastoj precej zmanjša.

Kar 50 odstotkov žensk pri srčnem infarktu ne občuti značilne bolečine v prsnem košu, ampak utrujenost, bolečine v zgornjem delu trebuha, slabost ...
Kar 50 odstotkov žensk pri srčnem infarktu ne občuti značilne bolečine v prsnem košu, ampak utrujenost, bolečine v zgornjem delu trebuha, slabost ... FOTO: iStockphoto

K temu pa lahko pripomorete z naslednjimi dodatnimi ukrepi:

- opustite kajenje

- uživajte zdravo hrano in poskušajte obdržati telesno težo v priporočenih mejah

- izogibajte se alkoholu oziroma ga uživajte v zmernih količinah (ne več kot kozarec vina ali piva dnevno)

- skupaj z zdravnikom se dogovorite o telesni vadbi

- izogibajte se stresu

- če opravljate pisarniško delo, se na delo lahko vrnete že po šestih tednih

- po štirih tednih lahko spet sedete za volan in nadaljujete s spolnimi odnosi

Sicer pa se v teh vročih dneh zadržujte v senci, oblecite se v lahka zračna oblačila in nosite pokrivalo, ki vas bo zaščitilo pred direktnim soncem. Čez dan popijte vsaj dva litra tekočine, pri čemer se izogibajte sladkanim sokovom in gaziranim pijačam. Za hidracijo telesa bo tako najbolj primerna voda. Čeprav je vadba pomembna, pa jo prestavite na zgodnje jutranje ure in pozne večerne ure, ko temperature nekoliko padejo, saj boste tako manj obremenjevali svoje srce. Ko postane prevroče, pa se lahko ohladite pod hladno prho.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650